Акциите на най-големите китайски компании достигнаха 5-годишно дъно
В сряда акциите на китайските „сини чипове“ - неофициален термин за най-надеждните и ценни компании на пазара, се сринаха до почти петгодишно дъно, а юанът продължи да губи стойност, тъй като пазарите се сблъскаха с намалението на кредитната перспектива на Китай от Moody's в момент на нарастващи опасения за забавяне на възстановяването на икономика №2 в света, пише Reuters.
Във вторник рейтинговата агенция предупреди за понижаване на суверенния кредитен рейтинг на Китай, заявявайки, че разходите за спасяване на местните власти и държавните компании, както и за овладяване на кризата с недвижимите имоти, ще натежат на страната.
Китайските акции отварят с понижение, като индексът CSI300 достига най-ниското си ниво от февруари 2019 г. Индексът Shanghai Composite нараства с 0,1%.
Китайските пазари преживяват труден период през тази година, тъй като колебливото икономическо възстановяване и задълбочаващата се криза с недвижимите имоти допълват геополитическите предизвикателства, включително продължителното китайско-американско напрежение по отношение на технологиите и търговията. Индексът CSI300 се е сринал с около 12% досега през тази година и е на път да запише едно от най-лошите представяния в региона.
"Индексът CSI300 беше засегнат най-силно по отношение на оценката, тъй като той получава повече разпределения от чуждестранни инвеститори. Като се прибави и влиянието на намалението на Moody's, индексът може скоро да достигне дъното и да започне да се възстановява", казва Панг Сичун, директор на изследванията в Nanjing RiskHunt Investment Management Co.
"Решението на Moody's да понижи перспективата си за китайския дълг е последното звено в дългата поредица от скорошни разочарования за инвеститорите в китайски акции", заявява на свой ред Ясер Ел-Шими, инвестиционен анализатор в The Motley Fool.
Икономическото възстановяване на Китай показва признаци, че бързо губи скорост след първоначалния взрив на потребителската и бизнес активността в началото на годината, притиснато от затрудненото състояние на жилищния пазар, рисковете, свързани с дълга на местните правителства, и забавения глобален растеж.
Във вторник след решението на Moody's цената на застраховката на китайския държавен дълг срещу неизпълнение нарасна до най-високата си стойност от средата на ноември. Въпреки това доходността на 10-годишните държавни облигации на Китай се повишава съвсем малко в сряда.
"Реалните инвестиционни последици са доста ограничени, отчасти защото чуждестранната собственост върху китайските държавни облигации е доста ниска", казва Тай Хуи, главен пазарен стратег за Азиатско-тихоокеанския регион в J.P. Morgan Asset Management.
Пазарните участници заявяват, че бързо ще насочат вниманието си към предстоящата среща на китайското Политбюро и годишната Централна работна икономическа конференция този месец, на които обикновено се обсъждат плановете за политиката и перспективите пред китайската икономика.
"Без решителна и ефективна макрополитика пазарните нагласи могат да останат слаби, а решението на Moody's може да допринесе за още по-минорни настроения", посочват анализаторите на Citi в бележка.
Тежка година и за юана
На валутния пазар китайският юан се понижава спрямо долара в сряда, въпреки че големите държавни банки продължават с усилията си да стабилизират валутата.
Централната банка на страната, Народната банка на Китай, удължи продължилата месеци наред тенденция да определя дневни ориентировъчни фиксирани стойности на нива, по-високи от пазарните прогнози, което търговците и анализаторите широко тълкуват като официален опит да се запази стабилността на валутата.
"Силният фиксинг на юана продължава да носи послание за подкрепа, тъй като вътрешното търсене остава крехко, а пазарът на недвижими имоти в Китай продължава да се бори да намери опора", обясняват анализаторите на Maybank.
Юанът също изпраща една нестабилна година, като в един момент отслабва с 6,14% спрямо долара, преди да възстанови част от загубите заради нарастващите залози, че лихвените проценти в САЩ са достигнали своя връх.
През ноември китайската валута поскъпва с 2,55%, което е най-добрият ѝ месец за тази година, но от началото на 2023 досега той е спаднал с 3,6%.
Другите световни рейтингови агенции - Fitch Ratings и S&P Global Ratings – все още не са направили промени в съответните си кредитни рейтинги за Китай.
През август Fitch потвърди рейтинга на страната "А+" със стабилна перспектива, а в сряда S&P Global заявява, че запазва рейтинга на Китай "А+" със "стабилна" перспектива.