Седемте тайни на хората, които наистина спазват новогодишните си обещания
Ако сте като огромното мнозинство от хората, обещанията, които сте си дали на 1 януари, ще бъдат далечен спомен до средата на февруари.
Мишел Розен, автор книгата The 6% Club (чието излизане предстои), работи с компании от Fortune 100 повече от десетилетие, обучавайки лидери по въпроси, свързани с мотивацията. През годините тя забеляза, че хората имат желание да се променят, но когато дойде време за реализирането на тази промяна, много от тях не успяват.
„Анкетирах 1000 души в началото на 2023 г. и всички те казаха: Ще имам невероятна година. Ще се справя много по-добре в бизнеса. Ще се справя много по-добре в живота“, разказва тя пред Fast Company. „Проучвах ги от януари до юни и се оказа, че 94% от тях се бяха отказали от резолюциите си до февруари“, споделя Розен.
„Новогодишните резолюции се провалят, защото често са изразени интереси, а не реални ангажименти. Те трябва да бъдат твърди решения, за да работят“, смята Джим Куик, автор на Limitless Expanded Edition: Upgrade Your Brain, Learn Anything Faster, and Unlock Your Exceptional Life.
И все пак, има малцинство хора, които успяват да се придържат към своите резолюции - и те споделят някои общи черти, казват Куик и Розен.
1. ИЗБИРАТ ЕДНО НЕЩО
Вместо да се затрупват с твърде много цели, хората, които следват новогодишните си обещания, се придържат към това да правят едно нещо по различен начин, показват наблюденията на Розен.
„Изграждането на нов навик отнема около 30 дни. Изберете едно нещо, фокусирайте се върху него в продължение на месец и след това то ще стане част от начина ви на живот“, казва тя.
2. ПОДХОДЪТ ИМ Е СПЕЦИФИЧЕН
Хората, които се придържат към своите резолюции, си поставят цели по детайлен и специфичен начин, казва Розен.
„Твърде общо е да си кажете Ще увелича продажбите си или Ще бъда по-добър мениджър“, допълва тя. „Колкото по-конкретни сте в начина, по който си поставяте целите, толкова по-успешни ще бъдете в постигането им.“
Например, вместо да си обещавате да сте по-добър лидер, поставете си за цел да „слизате“ при хората си и да прекарвате време с тях по един час на ден. Вместо да казвате, че ще увеличите продажбите си, поставете си за цел да направите 10 обаждания всеки ден преди обяд.
3. РАЗДЕЛЯТ ПОСТИГАНЕТО НА ЦЕЛИТЕ СИ НА ОПРЕДЕЛЕНИ ЕТАПИ
Другата тайна на хората, които се придържат към новогодишните си обещания, е, че си поставят големи цели и ги разделят на управляеми етапи.
„Големите цели могат да бъдат много непосилни, затова ги разбийте на по-малки управляеми задачи и навици“, съветва Куик. Например, ако целта ви е да влезете в добра физическа форма, започнете с навика да тичате или плувате веднъж седмично и после увеличавайте натоварването и темпото.
Малките стъпки може да изглеждат незначителни, но хората често надценяват това, което могат да направят за един ден, и подценяват това, което биха могли да направят за една година - ако са последователни, допълва Куик.
4. СЪЗДАВАТ КУЛТУРА НА СПАЗВАНЕ
За да се изпълняват, резолюциите трябва да се вписват в определен цикъл, казва Куик. Това включва подсещане, рутина и награда. Например, подсещане е да оставите маратонките си близо до леглото. Това ще ви кара да следвате рутината да тичате сутрин. След като я изпълните, трябва да се награждавате с нещо, като например здравословно смути.
„Когато вземете решение, повтарянето на новия навик ще пренастрои мозъка ви, за да прави това действие по подразбиране“, казва още Куик.
Празнуването на победите е от ключово значение, а това е стъпка, която повечето хора пропускат. „Някои хора много лесно се самообвиняват, когато не успеят да направят нещо, но им е трудно да признават пред себе си постигнатото“, казва той. „Празнуването на напредъка ви, независимо колко малък е, освобождава допамин, невротрансмитер, който създава усещане за удоволствие. Това засилва навика и увеличава вероятността да го следвате в бъдеще.“
5. НАЯСНО СА СЪС ЗНАЧЕНИЕТО НА РЕЗУЛТАТА
За да се придържате към дадено решение, трябва не само да знаете какво искате да промените, но и ясно да разбирате защо резултатите имат значение. „Разбирането на вашето „защо“ зад вашите цели може значително да повиши мотивацията и ангажимента ви да се придържате към тази цел или решение“, казва Куик.
6. ИМАТ ОТГОВОРНОСТ
Споделянето на решението ви с хора, които се очаква да ви държат отговорни за неговото изпълнение, ще ви помогне да се придържате към целта си, както и да получавате положителни отзиви при постигането ѝ. Това е мощен мотиватор, който ще ви държи последователни и в правия път.
7. ВЯРВАТ В СЕБЕ СИ
Хората, които успяват да се придържат към целите си, имат оптимистичен поглед върху живота, което им помага да постигат своите решения година след година, казва Розен.
„Увереността поражда успех. Онези 6%, които казват, че ще направят нещо и действително го следват, са по-уверени и по-способни да постигнат следващата си цел“, добавя тя.
Спазването на резолюциите ви дава чувство за постижение и чувство за цел, като и двете ви правят по-щастливи, посочва Розен и заключва: „Каквито и препятствия да ви попречат, няма да ви обезсърчат, защото имате умствена яснота. Знаете къде отивате и как да стигнете до там.“