Тайните на Вечния град или защо на римляните не им пука за нищо
Колизеумът и Форумът винаги привличат огромни тълпи.
Някои от най-вълнуващите исторически обекти в Рим обаче са скрити в мазетата на търговските центрове и тихите предградия – твърдят коренните жители на Вечния град.
Ето защо The Wall Street Journal се обръща към трима местни експерти да разкрият любимите си тайни места, където историята е автентична, жива и без навалици от туристи.
Един от тях е Марко Градоци, на чиято дясна китка е татуирана абревиатурата SPQR – Senatus Populusque Romanus (Сенатът и народът на Рим).
Той споделя факти за римската археология чрез уебсайта си Innamorati di Roma. Първата му локация се намира в квартал Трастевере, в базиликата Сан Кризогоно, изградена върху друга, много по-стара църква, претъпкана с реликви от императорския период на Рим.
Градоци пренебрегва интериора от XVII в. и вместо това слиза по метални тесни стълби 15 метра по-надолу, в църква от IV в.
"Изглежда като хаос, но не е", казва той. "Трябва да знаеш как да я разчетеш." Вътре има резбовани саркофази, свещници и епископски стол. "Това е оцеляло повече от 1500 години", допълва Марко, а в църквата няма нито един посетител.
Аннализа Чинити често се разхожда по площад Навона, където животът винаги ври и кипи от туристи.
Като специалист по история на изкуството, тя води екскурзии в малки групи и публикува в блога Rocaille. Казва, че повечето римляни обръщат малко внимание на имперското си наследство. "Може да пием кафе всеки ден пред Колизеума, но приемаме величието за даденост".
Елипсовидната форма на площад Навона отразява факта, че е построен на мястото на бившия стадион на Домициан, датиращ от 86 г. от н.е.
В северозападната част на площада, на мястото, където е бил външният периметър на стадиона, е вкопана каменна арка, която до голяма степен се пренебрегва от минувачите. Стълби наблизо отвеждат към малък музей, в който има руини и модел на стадиона, който някога е побирал до 30 000 зрители.
La Rinascente е търговски център на оживената Via del Tritone. Бляскавите витрини на Gucci всъщност са върху 180-метров участък от акведукта Aqua Virgo, някога ключова част от водоснабдяването на древния Рим.
Според Чинити, империята влияе на римляните подсъзнателно. Заобиколени от доказателства за велики постижения, които са се разпаднали, те гледат скептично на амбициите на смъртните.
"Градът е видял толкова много империи да идват и да си отиват. Ето защо римляните не се интересуват от нищо!"
Елиза Валерия Бове ръководи частната туристическа компания Roma Experience.
Една от нейните тайни локации води към Via Appia Antica, наричана някога "Кралицата на пътищата", която минава югоизточно от столицата.
Там останките от императорски комплекс, наречен Вила Квинтили, се извисяват над зелени хълмове, засенчени от борови дървета.
"Намираш се само на няколко километра от Форума, но усещането е като за провинция", казва Бове. "Винаги е пусто. Може би ще намерите тук 10 души, никога повече".
Император Комод (злодеят от филма "Гладиатор") завладява имението през 182 г. след Христа. След като екзекутира бившите собственици, братята Квинтили, той създава луксозен анклав, където може да тренира гладиаторски движения на частната си арена - и, както показват данните, да организира развратни събирания.
"Той е бил нещо като Берлускони. Може би тук е организирана първата бунга бунга", шегува се Бове, визирайки скандалните партита, организирани от бившия и вече покоен министър-председател на Италия.
Докато голяма част от централната част на Рим е била разкопана през XIX век, съществува парцел, върху който е била построена ферма. Богатството от непокътнатите останки под нея я прави "като втори Помпей", казва Бове.
Там все още могат да се видят цветните мраморни подове на баните, където се твърди, че Комод е бил удушен от Нарцис. Почвата на имението продължава да дава нови открития, затова текат активни археологически разкопки.