Има ли противоотрова за мързела след празниците
След дългата ваканция около празниците, връщането към работен режим в началото на годината може да е сериозно предизвикателство за служителите, които се чувстват изтощени от многобройните трапези и срещи с роднини и приятели.
Имайте предвид, че е напълно нормално да изпитате затруднения в завръщането към обичайния ритъм и активност.
Трябва да сте търпеливи към себе си, докато възобновявате рутинните задачи и работата по нови проекти.
За щастие, психологията има противоотрова, особено за това как да съживите ентусиазма си за работа въз основа на вашия индивидуален стил, пишe Fast Company.
Първо, започнете от края на работния ден.
Не, няма грешка, прочетохте го правилно.
Аманта Имбър, основател на консултантската компания за поведенчески науки Inventium, препоръчва да не си давате крайни срокове, свързани с последния час от работното ви време.
"Ако оставите някаква задача по средата, на следващия ден ще започнете по-лесно и ще имате много по-разумна мотивация да стартирате активно сутринта си."
Експертът също така съветва да започнете от по-лесните и приятни за изпълнение задачи, с които обичайно сте свикнали. Освен това, забравете негативните мисли за себе си и спрете да се самобичувате, че отлагате отговорности.
Консултантът по лидерство Виктория Сонг също предлага своя концепция за мотивация към постигнете целите.
Използвайте зоната си на гениалност
Уверете се, че използвате уникалните си таланти (помислете за уменията, които притежавате и които ви доставят удоволствие), в сравнение с уменията, които можете да използвате, но не ви доставят удоволствие.
Ще разберете, че сте в зоната си, когато почувствате, че това е забавно. Всъщност това, което правите, ще ви зарежда с енергия, вместо да ви изтощава.
Представете си баскетболната звезда, която изпитва удоволствие от играта, или инженера, който се забавлява да решава технически проблеми.
Ставате още по-продуктивни, когато сте свързани с удоволствието от работата си и имате неограничено вдъхновение, творчество и възможности.
Направете списък на всички свои ежедневни дейности. Форматирайте го като таблица с колони и редове:
Намерете начини да прекарвате повече време в полето на "Нещата, които обичам и в които съм добър". Това е моментът, в който ще бъдете в зоната си на гениалност.
Лична визия и мисия
Съсредоточете се върху въпроса защо това, което правите, има значение.
Представете си как изглежда, когато визията ви се осъществи. Вижте дали можете да свържете всяка задача, предизвикателство и цел с мисията си.
Свържете всяко действие с мисията и визията си, което ще ви вдъхнови и зареди с енергия. Вижте колко различно е усещането, когато подхождате към първата си задача от това състояние.
Колко вдъхновени и енергични се чувствате сега?
Айлин Сю, автор на книгата "Артистът на живота", описва два основни аспекта на мотивацията, от която се нуждаете, за да започнете работа през януари.
Дизайн на навици
Започнете да мислите за грижата за себе си като за всеки навик, който можете да направите и който ще подкрепи ума или тялото ви, докато преследвате целите си.
Може би това е ежеседмична вана с мехурчета, но може да бъде и: разходка, за да се отърсите от следобедната криза, лягане до 23 ч. за пълноценен сън или ежеседмични терапевтични сесии.
Кои са идеалните навици, които оказват най-голямо влияние върху цялостното ви благосъстояние? Как можете безпроблемно да ги включите в ежедневния/седмичния си живот?
Докато практикувате тези навици, имайте предвид по-голямата им цел. По този начин постигането на общите ви цели се превръща в начин на живот.
Глобален принос
Това упражнение изисква от вас да си зададете два въпроса:
Не поставяйте целите си в затворен балон.
Постигането им има и положителен страничен ефект. По естествен начин вдъхновявате другите да направят същото.
Желанието да видиш как се усъвършенстваш е заразно. Ако все повече хора показват най-доброто от себе си на света, той всеки път ще става малко по-идеален.
Естествено, собственият ви стремеж да се превърнете в най-доброто си Аз понякога ще се колебае.
Ако се питате: "Защо правя всичко това?", имайте предвид голямата картина.
Вие давате своя принос за света.