Зад кулисите на изкуството: Руски олигарх в правна битка срещу Sotheby's
Между 2003 г. и 2014 г. семейният фонд на руския милиардер Дмитрий Риболовлев е похарчил около 2 млрд. долара, за да придобие една от най-ценните колекции в света, включваща произведения на Пабло Пикасо, Марк Ротко и Леонардо да Винчи.
Но след като подозира, че неговият консултант за изкуство е работил със Sothesby’s, за да повиши тайно и значително цените на някои от произведенията, милиардерът започва дългогодишна съдебна битка, за да докаже, че е бил измамен.
Колекционерът ще постави аукционната къща на горещия стол тази седмица, когато във федерален съд в Ню Йорк започва съдебен процес, за да се определи дали Sotheby's е продала четири произведения на консултанта Ив Бувие, знаейки, че той планира да ги препродаде за милиони повече. Адвокатите на заможния руснак обвиниха Sotheby's в подпомагане и подстрекаване на това, което те наричат най-голямата измама с произведения на изкуството в историята, пише The Wall Street Journal.
Съдебният процес ще даде вълнуващ поглед към обикновено потайните преговори между една от най-големите аукционни къщи в света и най-богатите ѝ клиенти.
Пазарните стойности на изобразителното изкуство, които и без това са субективни, се оказват по-хлъзгави от всякога, отбелязва WSJ. Въпреки че Риболовлев твърди, че е бил измамен, по-късно той продава Salvator Mundi от Леонардо да Винчи на правителството на Саудитска Арабия за стотици милиони долари повече, отколкото я е взел.
Съдебното производство представлява и най-значимата юридическа разправа за Sotheby's, откакто аукционният посредник и Christie's платиха 512 млн. долара под формата на такси за уреждане на искове при тайно споразумение преди повече от две десетилетия. Риболовлев иска обезщетение в размер на 190 млн. долара плюс лихви.
Милиардерът, който подаде иска през 2018 г., се появява рядко в САЩ, но се очаква да даде показания. 57-годишният инвеститор не е сред руските олигарси, санкционирани от САЩ заради войната в Украйна, което го оставя свободен да пътува до САЩ от Монако, където живее в момента и е собственик на AS Monaco, пише WSJ.
В продължение на години Риболовлев разчита почти изцяло на съветите за колекциониране и уменията за водене на преговори на Бувие, швейцарски частен дилър, по-известен в арт средите с това, че управлява съоръжение за съхранение на произведения на изкуството в Женева.
"За първи път от девет години г-н Риболовлев ще говори публично и ще представи подробен отчет за истината по този случай. Съдебният процес може да донесе още една важна полза: да покаже на света как понякога функционира пазарът на изкуство; може да предупреди други колекционери и любители на изкуството да се предпазят", заяви адвокатът му Даниел Корнщайн.
От Sotheby's заявиха, че "стриктно са спазвали всички законови изисквания, финансови задължения и най-добрите практики в бранша по време на сделките с тези произведения на изкуството. Всяко предположение, че аукционната къща е знаела за неправомерно поведение на купувача или за намерението му да измами г-н Риболовлев, е невярно".
Бувие, който миналия месец уреди собствения си правен спор с руския олигарх в швейцарски съд, твърди, че не е извършил нищо нередно. Неговият говорител заяви, че той не е подписвал договор с колекционера, поради което е бил свободен да действа в свой собствен интерес като частен търговец и е можел да таксува Риболовлев, колкото сметне за подходящо за изкуството, което е препродал.
Творбата, която вероятно ще привлече най-голямо внимание по време на делото, е 500-годишната картина на да Винчи (на снимката горе), изобразяваща Христос като спасител на света. Бувие я купил за 83 млн. долара, преди да я препродаде на Риболовлев за 127,5 млн. долара.
Когато през 2014 г. милиардерът разбрал за разликата в цената на картината, той казал в иска, че се чувствал измамен.
Три години по-късно той обявява "Salvator Mundi" на търг в Christie's с начална цена 100 млн. долара. В резултат на това, картината в крайна сметка е препродадена на саудитците за 450 млн. долара, което я прави най-скъпото произведение на изкуството, продавано някога.
Снимки: Getty Images