Технологичните гиганти стимулираха възстановяването на акциите в САЩ
Американските борсови индекси отчетоха солидни печалби в понеделник, облекчавайки притесненията на инвеститорите след грубото начало на пазара за 2024 г. миналата седмица.
Както S&P 500, така и Nasdaq Composite регистрираха най-добрите си дни от ноември насам, изкачвайки се съответно с 1,4% и 2,2%.
Големите технологични компании бяха в челните редици на ралито, точно както бяха основният двигател на спадовете от миналата седмица и печалбите през 2023 г. Всички акции на т.нар. Великолепна седморка се покачиха с над 1%, като производителят на чипове Nvidia скочи с 6,4%, обобщава The Wall Street Journal.
В иначе обнадеждаващия пазарен ден акциите на Boeing бяха изключение, губейки 8%, след като самолет 737 MAX беше принуден да направи аварийно кацане в петък, когато парче от него се откъсна във въздуха. Този спад натежа върху Dow Jones Industrial Average, който се повиши с едва 0,6%, или приблизително 217 пункта.
S&P 500 падна с 1,5% миналата седмица, предизвиквайки някои опасения, като се има предвид колко често първата седмица на януари задава тона за останалата част от годината. От 1950 г. насам първите пет търговски дни на годината предсказват посоката на годишната възвръщаемост на S&P 500 в почти 70% от времето, включително в осем от последните 12 години.
Индексът нарасна с 24% миналата година.
Акциите не бяха единственият пазар, който се възстанови в понеделник. Облигациите също се повишиха, което доведе до спад на доходността на 10-годишните държавни бонове на САЩ до 4,001% от 4,041% в петък. Доходността на облигациите пада, когато цените се покачват.
Акциите и облигациите растат през последните месеци поради значителен спад в инфлацията, водещ до залози, че Федералният резерв може да намали лихвените проценти с поне 1 процентен пункт тази година.
Към понеделник фючърсите на лихвените проценти предполагат, че трейдърите виждат по-голям от 50% шанс референтната лихва на федералните фондове на Фед да завърши годината в диапазон от 3,75% до 4% или по-нисък спрямо 5,25% - 5,5% в момента, според данни на CME Group.
Залозите за намаляване на лихвите ще бъдат тествани по-късно тази седмица, когато Министерството на труда публикува данни за индекса на потребителските цени в четвъртък и данни за цените на производител в петък. По-горещи от очакваните числа ще бъдат лош знак за биковете.
Междувременно понеделник беше труден ден за стоковите инвеститори.
Американският суров петрол падна с 4,1% до 70,77 долара за барел, след като Саудитска Арабия намали цените на суровината си повече от очакваното, което е „индикация за по-слаб физически пазар“, както заявиха анализатори от DNB Markets. Този ход дойде, след като цените на петрола се повишиха миналата седмица на фона на нарастващите опасения за разрастващ се конфликт в Близкия изток.