Уолстрийт затвори почти без промяна след данните за инфлацията в САЩ
Основните борсови индекси в САЩ завършиха в четъвртък почти без промяна, след като нови данни показаха, че инфлацията може да не се охлажда толкова бързо, колкото се надяваха някои инвеститори.
Министерството на труда съобщи, че основните цени - внимателно наблюдаван показател, който изключва променливите категории храни и енергия - са се повишили с 3,9% спрямо преди година – малко над прогнозите на икономистите за увеличение от 3,8%.
S&P 500 падна с близо 0,1%, след като приключи в сряда само с 0,3% под рекордния си връх, поставен преди малко повече от две години.
Dow Jones Industrial Average се повиши с около 15 пункта, или по-малко от 0,1%, а Nasdaq Composite затвори почти без промяна.
И трите индекса все още са на път да отчетат седмични печалби след спад през първите дни на годината.
Въпреки че данните за инфлацията не са толкова обнадеждаващи, фючърсите на лихвените проценти показват, че инвеститорите продължават да вярват, че Федералният резерв вероятно ще намали лихвите на срещата си през март, според CME Group.
Очаква се референтната лихва по федералните фондове да спадне до диапазона от 3,75% до 4% или по-ниско до края на годината, спрямо сегашните 5,25% до 5,5%. В края на 2023 г. представители на Фед също прогнозираха намаления на лихвените проценти, но по-малко, отколкото пазарите предполагат.
Смесените икономически данни миналата седмица също не промениха очакванията на инвеститорите за лихвите. Месечният доклад за работните места в САЩ показа, че наемането се е увеличило повече от очакваното през декември.
Залозите за лихвените проценти отразяват комбинация от възможни сценарии, включително дълбока рецесия, която води до драматични намаления на лихвите. Все пак анализаторите предупреждават, че акциите и облигациите могат да получат удар, ако Фед не започне да намалява лихвите на срещата си на 19-20 март.
Междувременно доходността на референтните 10-годишни държавни облигации на САЩ падна до 3,974% от 4,029% в сряда, според Tradeweb
Днес инвеститорите ще получат нови сигнали за инфлацията, когато бъде публикуван индексът на производствените цени в САЩ.
Енергията беше сред най-добре представящите се сектори в S&P 500, като се повиши с 0,2%. Американският суров петрол се покачи с 0,9% до 72,02 долара за барел.
При отделните акции Microsoft се повиши с 0,5%, като за кратко изпревари Apple като най-ценната компания в САЩ по време на търговията. Apple обаче се задържа на косъм в титлата, затваряйки надолу с 0,3%.
Първите борсово търгувани фондове в САЩ, държащи спот биткойни, също започнаха да търгуват в четвъртък, след като получиха зелена светлина от Комисията по ценните книжа и борсите.
Биткойн ETF на BlackRock завърши на $26,63 за акция, което е спад от 4,7% от началната цена.