В Давос: Макрон представи стратегически план за бъдещето на икономиката
"Нашият континент разполага със солидни спестявания, но те не се насочват към правилните сектори. Можем да продължим напред, всички 27 от нас и трябва да го направим".
Това заяви френският президент Еманюел Макрон в речта си на Световния икономически форум в Давос.
Европейският лидер представи цялостна визия за бъдещето на Франция и Европа, като наблегна на икономическите реформи, екологичната устойчивост и укрепването на европейския суверенитет.
Ambitions, réformes, programmes d’investissement, planification écologique…
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) January 17, 2024
Je me suis engagé : les résultats sont là.
Notre écosystème fait de la France le pays le plus attractif d’Europe et attire des entreprises de tous les secteurs. pic.twitter.com/7K1OZhB5QW
Ето кои са основните акценти от стратегическата визия на Макрон, обобщени от Euronews.
Данъчни реформи и зелени инвестиции
В началото на речта си, Макрон изтъкна значителните данъчни реформи във Франция, включително намаляването на корпоративния данък от 33,3% на 25%.
Той подчерта въвеждането на кредити за привличане на компании, работещи в областта на зелените технологии, с което демонстрира двойния си ангажимент към икономическия растеж и екологичната устойчивост.
Макрон подчерта необходимостта от повече инвестиции в различни сектори, като заяви:
"Квантовите, чистите, зелените технологии или дори отбранителният сектор изискват много повече пари. Нуждаем се от инвестиционна стратегия с два двигателя."
Финансова интеграция и повече публични инвестиции
Ключова част от стратегията на Макрон включва задълбочаване на съюза на европейските капиталови пазари, за да се осигурят по-интегрирани финансови системи на целия континент.
Той се застъпи за повече европейски публични инвестиции, като предложи възможността за еврооблигации, насочени към приоритетни области.
"Нашият континент разполага с много спестявания, но те не се насочват към правилните места, към правилните сектори. Можем да продължим напред, всички 27 от нас, трябва да го направим.", подчерта Макрон.
Екологични цели и въглеродна неутралност
Макрон подчерта уникалната позиция на Европа във възприемането на въглеродна неутралност и призова за по-амбициозна програма за околната среда с акцент върху инвестициите и иновациите.
"Ако искаме програма за устойчивост, трябва да инвестираме повече в климата, в изкуствения интелект". Да провеждаме повече реформи, но трябва да променим и собствения си модел, като създадем повече работни места в Европа, по същество по-добре платени работни места.", отбелязва френският лидер.
Суверенна Европа: Акцент върху самостоятелността
Визията на Макрон за по-суверенна Европа включва осигуряване на европейско производство в ключови технологични сектори и критични части от веригата за създаване на стойност - от чипове до селско стопанство и от възобновяема до ядрена енергия.
"По-суверенна Европа означава, че трябва да сме сигурни, че имаме европейско производство на мозъчен суверенен интелект, бих казал аз.
Ключови технологии и критични части от веригата за създаване на стойност - от чиповете до селското стопанство и енергията, тоест възобновяемите енергийни източници и ядрената енергия", обясни Макрон.
Той описа Европейския съюз като проект, "който не зависи от големите сили и не е проект на хегемония, а на баланс, равновесие и уважение".
Постиженията на Франция в околната среда и ядрената стратегия
Макрон подробно описа усилията за декарбонизиране на енергийните доставки във Франция, като заяви:
"Проведохме и реформи за декарбонизиране на нашата енергетика с екологичен план, в който включихме всички сектори."
Той с гордост спомена за привеждането на Франция в съответствие с целите на Парижкото споразумение, демонстрирайки ангажимент за намаляване на емисиите и повишаване на устойчивостта.
"Преди шест години, когато бях пред вас, намалихме с 1% годишно емисиите си на CO2. Две години по-късно започнахме да намаляваме с 2% годишно. Направихме това в продължение на четири години. Миналата година намалихме с 4,6 %. Така че, това работи", заяви Макрон.
Той отбеляза, че 70% от електроенергията на Франция се базира на ядрена енергия и обяви планове за нови ядрени реактори: "Вече обявихме шест нови реактора, а до юни ще обявим още осем нови реактора."
В перспектива: Критични решения за Европа
Президентът завърши речта си с изказване, насочено към бъдещето, относно критичните решения, пред които е изправена Европа през следващите години, като подчерта значението на единството, инвестициите и иновациите в сектори като изкуствения интелект, космоса, квантовата технология, чиповете и отбраната.
Фон дер Лайен: Русия е зависима от Китай. Провалът е военен и икономически
Той изтъкна, че това са стълбовете на суверенния подход и ако Европа може да е единна и да инвестира значително в тези сектори, тя може да постигне амбициозните си цели.
Макрон подчерта значението на европейското единство и суверенитет, особено в светлината на неотдавнашните глобални предизвикателства. Той посочи колективния отговор на ЕС на пандемията и войната в Украйна като примери за силата на Европа, когато е обединена.