Кое е „новото нормално“ в световната икономика
Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард и германският министър на финансите Кристиан Линднер обсъдиха глобалните икономически перспективи в дискусия в последния ден от Световния икономически форум в Давос.
Двамата акцентираха върху укрепването на вътрешните пазари и адаптирането към "новото нормално", отбелязва Euronews.
Лагард: Потреблението се забавя, търговията се засилва
Лагард изтъкна процесите на нормализация след пандемията през 2023 г., като отбеляза по-малко свития пазар на труда и намаляването на излишните спестявания.
Отбеляза още, че в цял свят, с изключение на еврозоната, инфлацията бележи низходяща тенденция.
От своя страна, ръководителят на Световната търговска организация (СТО) Нгози Оконджо-Иуеала изрази загриженост за въздействието на геополитическите конфликти и климатичните промени върху основни търговски маршрути като Червено море, Суецкия и Панамския канал.
Тя изтъкна трудностите при прогнозирането поради тези несигурности и различните избори в световен мащаб.
Линднер: "Ново нормално" за световната икономика
Финансовият министър на Германия Линднер анализира устойчивостта на германската икономика, особено при преоткриването на енергийната ѝ инфраструктура през последните 18 месеца, след войната в Украйна.
Той наблегна на появата на "ново нормално състояние" за световната икономика, характеризиращо се с нарастващ изкуствен интелект и геополитическо напрежение.
Рубенщайн за изборите в САЩ и влиянието на Тръмп
Инвеститорът и съосновател на инвеститор и съосновател на Carlyle Group Дейвид Рубенщайн обобщи икономическия и политическия пейзаж в САЩ, като заяви, че очаква три намаления на лихвените проценти от Федералния резерв тази година и призна възхода на Доналд Тръмп като сериозна политическа сила.
"Не бих изключил възможността той да бъде избран отново", смята Рубенщайн.
Той прогнозира също, че не се очаква подобрение на двустранните отношения между САЩ и Китай тази година.
"Няма политическа полза в САЩ да се каже нещо полезно или добро за Китай в годината на президентските избори", аргументира се инвеститорът.
Отговорът на Европа към Тръмп
В отговор на забележките на Дейвид М. Рубенщайн относно възможността за ново преизбиране на Тръмп като президент на САЩ, Линднер подчерта, че е важно Европа да се съсредоточи върху своите конкурентоспособност и самостоятелност.
Той предложи Европа да се подготви за всякакви резултати на политическата сцена в САЩ, като укрепи икономическите си позиции и отбранителни способности, като по този начин осигури силно партньорство със САЩ, независимо от тяхната администрация.
"Да си напишем домашното е най-добрата подготовка ... да бъдем привлекателен партньор, когато става въпрос за икономически аспекти", посъветва той.
Лагард от ЕЦБ изрази съгласие с мнението му, заявявайки, че "най-добрата защита е атаката".
Лагард: ЕЦБ ще намали лихвите, когато е сигурна, че инфлацията е 2%
Подходът й подсказва, че най-добрата стратегия на Европа при евентуално президентство на Тръмп или всяко външнополитическо предизвикателство е да укрепи собствените си икономически и политически структури чрез "силен, дълбок и реален европейски пазар".
Отговор на климатичните промени
Президентът на Сингапур Тарман Шанмугаратнам призова за въвеждане на глобални данъци върху въглеродните емисии и предложи правителствата да увеличат приходите си чрез повишаване на данъчното облагане.
В отговор, Кристиан Линднер заяви: "Надявам се, че никой няма да каже на моите коалиционни партньори и колеги в кабинета, че тук обмисляме повишаване на данъците."
Според него, жизнеспособна алтернатива на въглеродния данък е създаването на пазар на въглеродни емисии.
Линднер подчерта още, че е важно да се повиши производителността, за да се посрещнат предизвикателствата на прехода към по-екологични практики, борбата с бедността и посрещането на нуждите на застаряващото общество.
Той се застъпи за структурни реформи на пазара на труда и в технологичния сектор.
"Германия не е болният човек. Германия е по-скоро уморен човек", заяви финансовият министър на най-голямата икономика в Европа.
Той оприличи структурните реформи като "чаша хубаво кафе", което е от съществено значение за продължаване на икономическия успех на Германия.