Цените на петрола отбелязваха ново понижение
Цените на петрола загубиха още позиции в понеделник, след като икономическите фактори оказаха въздействие върху глобалното търсене.
Суровият петрол тип "Брент" поевтиня с 23 цента, или 0,3%, до 78,33 долара за барел, след като в петък се понижи с 54 цента, съобщава Reuters.
Фючърсите от предния месец на американския суров петрол West Texas Intermediate , с доставка през февруари, се понижиха с 28 цента до 73,13 долара за барел, като срокът на договора изтича по-късно днес (22 януари).
"Сдържаното повторно отваряне тази сутрин говори за настоящите настроения на пазара на суров петрол въпреки продължаващото геополитическо напрежение в Европа и Близкия изток", заяви анализаторът на IG Тони Сикамор.
Цените почти не помръднаха въпреки предполагаемото нападение на украински дрон срещу огромен руски терминал за износ на горива.
Руският производител Новатек заяви, че е бил принуден да преустанови някои операции в терминала на Балтийско море поради пожар.
При липса на сериозна ескалация на ситуацията, суровият петрол ще се търгува в диапазона с известен натиск за понижение, обяснява Вандана Хари, основател на компанията за анализи на петролния пазар Vanda Insights.
В Близкия изток войната в ивицата Газа продължава, докато САЩ удариха още една противокорабна ракета, подготвяна за изстрелване в Аденския залив от йеменските бойци хути в събота.
Нападенията на свързаната с Иран групировка в Червено море и Аденския залив нарушиха световната търговия.
Те също така затегнаха европейските и африканските пазари на суров петрол и доведоха до увеличаване на премията на първомесечния договор за сорта Брент спрямо шестмесечния договор до 1,99 долара в петък, което е най-високата стойност от ноември насам.
Сикамор от IG заяви, че фундаменталните характеристики на петрола продължават да са пречка за цените. Добивът на петрол "е по-висок, а перспективите за растеж в Китай и Европа в най-добрия случай са смесени, докато данните за БВП се очаква да покажат, че скоростта на американската икономика се е забавила.", добави той.
Последните прогнози на Администрацията за енергийна информация на САЩ, Международната агенция по енергетика и Организацията на страните износителки на петрол за ръст на търсенето за 2024 г. са в широк диапазон между 1,24 млн. и 2,25 млн. барела на ден, въпреки че и трите организации очакват забавяне в търсенето до 2025 г.
Броят на действащите петролни платформи в САЩ намаля с две до 497 през миналата седмица, което е най-ниското им ниво от средата на ноември, сочат данни на Baker Hughes от петък.
Отделно от това, в неделя производството в либийското петролно находище Шарара беше възобновено, съобщи държавната петролна компания NOC, след като протестиращите прекратиха стачката, която спряла добива от началото на януари, допълва Reuters.