Как санкциите за руски диаманти ще променят пазара на скъпоценни камъни
Почти две години след началото ѝ, световният пазар на диаманти е на път да усети тежките последици от войната в Украйна.
По-рано този месец Европейският съюз включи най-големия производител на диаманти, руската компания "Алроса", в списъка на санкции заедно с нейния главен изпълнителен директор Павел Алексеевич Мариничев.
Новата година постави началото на ескалираща поредица от ограничения върху износа на руски камъни, координирани с Г-7, която включва САЩ, Обединеното кралство, Канада и Япония, както и с водещите икономики от ЕС Германия, Франция и Италия, припомня CNN.
Въпреки че някои държави вече бяха наложили свои санкции, създаването на цялостна система за пазара се оказа предизвикателство; търговците на диаманти в Антверпен, белгийски пристанищен град, който служи като основен център за скъпоценните камъни, лобираха за забавяне на ограниченията върху доходоносния бизнес.
Но сега, след като схемата за санкции вече е договорена, тя може да доведе до сеизмични промени в начина на функциониране на диамантената индустрия, налагайки нови изисквания за прозрачност и проследимост в сектор, който в миналото е работил с по малко и от двете.
"Тези санкции се подготвят от две години и отнеха толкова време, защото е трудно да се измисли рамка, към която всички в могат ефективно да се придържат", обяснява анализаторът в диамантената индустрия Пол Зимнишки.
Какво предвиждат новите санкции
Макар че САЩ и Обединеното кралство забраниха директния внос на необработени диаманти от Русия малко след началото на войната, камъните, шлифовани и полирани в други части на света, останаха свободна зона – досега.
Но от началото на януари страните от ЕС и Г-7 забраниха прякото закупуване на непромишлени диаманти от Русия.
Този ход ще бъде последван от допълнителни ограничения върху вноса на руски диаманти, обработени в трети страни, считано от март тази година.
От септември диамантите, продавани в рамките на цялата група държави, ще трябва да се придържат към схема за сертифициране, за да се провери откъде идват.
В Европа ще бъдат включени и бижута и часовници, съдържащи диаманти.
С други думи, дори камъните са изпратени за шлифоване и полиране през половината свят, ако са с произход от Русия, ще бъдат забранени за продажба на пазарите в Европа и Г-7. А индустрията ще трябва да измисли как да докаже това.
Как ще действат
Изглежда, че още никой не знае отговора на този въпрос.
Веригите за доставка на диаманти са дълги и сложни, като камъните обикновено преминават през десетки ръце в различни държави, преди да стигнат до пазара.
Проследяването на произхода им в тази мрежа от трудно контролируеми посредници, е изключително трудно.
Това важи с особена сила за по-малките диаманти, с чието производство е известна Русия, които обикновено се продават в големи количества и често се смесват с камъни от други места.
Засега ЕС и Г-7 са очертали само обща рамка на плановете си за проследяване и проверка на произхода на камъните, като пилотната система ще започне да функционира в началото на март.
Промишлените групи, сред които Световният съвет за диаманти, Световният център за диаманти в Антверпен, Индийският съвет за износ на скъпоценни камъни и бижута и Американският гемологичен институт (GIA), работят заедно за намиране на ефективно решение.
"В момента е изключително важно пътната карта да бъде разработена", смята Морган Винтерхолер, генерален мениджър на производителя на диаманти Dimexon, отговарящ за стратегическите марки и устойчивостта.
Технологиите могат да помогнат.
GIA е в състояние да анализира данните, събрани от необработени камъни и да ги съпостави с готовите диаманти, но все още разчита на документацията за мястото, откъдето е дошъл скъпоценният материал.
De Beers е разработила система за проследяване, базирана на блокчейн, известна като Tracr, а други компании също разработват свои собствени предложения. Нито едно от тези решения обаче не действа в голям мащаб и няма научен метод за проследяване на пътя на диаманта от мината.
Какво означава това за индустрията
Новите санкции ще ускорят значително усилията за изграждане на проследимост в диамантената индустрия по начин, който ще преструктурира веригите за доставки по целия свят.
Големите компании се подготвят за тази промяна.
Tiffany, собственост на LVMH и Richemont заявиха, че са спрели да доставят руски камъни малко след избухването на войната в Украйна.
Dimexon отдели веригата си за доставки, за да гарантира, че руските камъни не стигат до западните клиенти, като проследява всяка транзакция и разчита на преки търговски отношения с минните компании, за да докаже произхода на всеки пакет камъни.
Тези промени имат и пазарни последици.
На Русия се пада около една трета от световното предлагане на диаманти.
И макар че нейните камъни вероятно ще продължат да блестят в пръстени, огърлици и гривни, купувани от места извън режима на санкции, страните, които се придържат към забраната, представляват почти три четвърти от световния пазар на бижута.
"В средносрочен и дългосрочен план ще има моменти, в които индустрията ще се сблъска с недостиг на доставки поради тази причина", допълва Пол Зимнишки.