Медицинският туризъм в Европа процъфтява – но кой плаща цената
Независимо дали преглеждате фийда си в Instagram или гледате риалити шоу, със сигурност сте ги забелязали.
Ослепителни перлено-бели фасети.
Известни като холивудска усмивка доскоро, сега те вече се наричат "турски зъби", поради мястото, където най-често се поставят.
Наред с популярните процедури като ринопластика (корекция на носа), уголемяване на бюста и ботокс, тези ослепителни зъби са предпочитани от много инфлуенсъри и риалити звезди в Европа, а това кара последователите им да пътуват в чужбина, за да постигнат същия бляскав вид, но на по-ниска цена, пише TimeOut.
Бумът в търсенето на подобен вид услуги променя облика на туризма такъв, какъвто го познаваме.
Въпреки че липсват официални данни за изходящите медицински туристи, Службата за национална статистика на Обединеното кралство изчислява, че през 2019 г. 248 000 жители са пътували в чужбина за медицинско лечение, което е повече от 120 000 през 2015 г.
Същевременно субективните данни сочат, че този брой продължава да нараства. Това не е чудно: в сравнение с цената на козметичните процедури на Острова, тези в чужбина са значително по-евтини за британците, които едва ли биха могли да си ги позволят у дома.
Модната вълна на фасети в усмивката не е единственият признак за нарастващата популярност на медицинския туризъм.
Миналата година лондонската транспортна мрежа TfL попадна под обстрел заради показване на противоречиви реклами за евтино уголемяване на бюста и зъболечение в чужбина.
Огромен е и броят на хората, които публикуват влогове за преживяванията си от козметични процедури в чужбина - търсещите се отправят към места като Турция, Хърватия и Източна Европа, за да се завърнат с ослепителни усмивки, пищно деколте и задни части като на самба танцьорка от Бразилия.
Искам да приличам на…
По неофициални данни, съществува ясна връзка между нарастващия интерес към пластичната хирургия и това, което виждаме по телевизията.
През юни, по време на летния сезон на риалити шоуто "Островът на любовта" в Обединеното кралство, търсенията на "турски зъби" се увеличават с невероятните 10 000 процента за една нощ, след като участничката Джес Хардинг описа своя тип мъж като "симпатичен с турски зъби".
Много мъже, като тези, които търси Хардинг, също се насочват към чужбина за зъболекарски и хирургически процедури.
Трансплантацията на коса бързо се превръща в най-популярната процедура за мъже, като до един милион души годишно се стичат в Турция, за да получат набор от космени фоликули, които след време ще се превърнат в чисто нова коса.
Опасности и постижения
25-годишната Джанай Хънтър от Кройдън, Лондон, започва да обмисля пластична корекция преди 7 години след раждането на детето си и едва миналия октомври се решава на нея.
"Проучвах клиники в Обединеното кралство, за да видя дали мога да получа финансиране, но нямам най-добрия кредитен портфейл, така че потърсих възможност да отида в чужбина", споделя младата жена пред TimeOut.
Тя решава да си направи коремна пластика с 360 lipo - популярна процедура след бременност, която стяга коремната преса и премахва излишните мазнини в областта на ханша, гърба и корема.
"Избрах Турция, защото цените в Обединеното кралство са абсурдно скъпи", казва тя.
Цената на коремната пластика на Острова е между 5000 и 10 000 паунда, а 360 lipo е над 7000 паунда.
Въпреки че Хънтър е прочела всички ужасяващи истории за провалени процедури в чужбина, вярва, че проучването ѝ е дало възможност да действа разумно.
Преглеждайки безкрайните възможности за хотелски пакети и клиники, избира една от най-големите компании за козметичен туризъм в Турция - MedAway.
Общата стойност на пакета, който включва операцията, луксозен хотел в Истанбул, трансфер с кола между хотела и клиниката, както и придружител, ѝ струва 4800 паунда. И тя казва „да“.
Едноседмичното пътуване на Хънтър е безпроблемно.
"Резултатите ми са наистина невероятни", казва тя. Освен успешната операция, клиничните съоръжения са били хигиенични, персоналът е бил професионален и грижовен, а хотелът изненадващо луксозен.
"Единственото нещо, от което съм малко разочарована, са грижите след завръщането ми в Обединеното кралство, но сега нямам никакви притеснения", допълва тя.
Въпреки че Хънтър има добър опит, тя не е разговаряла с хирурга си до момента, в който е пристигнала в Турция.
В противоречие с "категоричния" съвет на Кралския колеж на хирурзите в Обединеното кралство, според който между консултацията и операцията трябва да минат минимум две седмици, Хънтър е провела първоначалната си консултация след кацането и е преминала процедурата на следващия ден. Освен това е помолена да плати в брой, което прави.
Но дори и при толкова много успешни истории, които се разпространяват в каналите на социалните мрежи, е невъзможно да се пренебрегне картината, представена от медиите: съмнителни хигиенни практики, неуспешни резултати и шокиращи смъртни случаи.
От 2019 г. насам най-малко 25 британски медицински туристи с процедури в Турция са починали. Сред тях е и 31-годишната Мелиса Кер, чиято смърт през 2019 г. след операция за повдигане на задните части влезе в новините, тъй като Обединеното кралство обяви, че официални лица ще пътуват до Турция за регулаторни разговори.
Защо Турция
Според Британската асоциация на естетичните пластични хирурзи през последните три години се наблюдава 94% увеличение на броя на британските туристи, които са се подложили на операции и стоматологични процедури, а тези, извършени в Турция, са повече от три четвърти от тях само през последните шест месеца.
През ноември беше обявено, че благодарение на процъфтяващата индустрия за медицински туризъм, Турция ще изпревари Франция като втора най-популярна дестинация в Европа.
Статистическите данни говорят сами: през 2022 г. Турция е посрещнала 1,2 млн. медицински туристи, а според оценките този туризъм внася в страната 2 млрд. паунда годишно. Със сигурност, потокът от чуждестранни пари е добре дошъл в икономика с приблизително 65% инфлация.
Случаят на Анталия
Синан Баран Баяр, експерт по устойчив туризъм от Анталия – втората най-популярна дестинация за козметичен туризъм в Турция след Истанбул, не е съвсем съгласен с горното твърдение.
"Икономическите условия в Турция не са добри", казва, цитиран от TimeOut. "Много хора от семейството ми, включително и аз, работим в туристическата индустрия. И въпреки че може да изглежда изгодно, тези от нас, които живеят в града, се чувстват като граждани от втора класа", допълва Баяр.
По думите му, Анталия отдавна е център на туризма, но през последните години нещата са се развили, тъй като притокът на предимно британски и германски туристи е променил облика на града на всички фронтове.
"От една страна, трафикът е постоянен, а за това не помагат множествата от бледи и превързани чужденци, които препълват града. Непрекъснато се откриват нови стоматологични клиники, центрове за трансплантация на коса, спа центрове и салони за маникюр – те обслужват туристите с дълбоки джобове, но са напълно недостъпни за местните хора", недоволства Баяр.
Шер спира да яде сирене през 1991 г. Това ли я поддържа във форма до днес
Допълнителен проблем е, че в търсене на по-изгодни възможности много от най-добрите хирурзи и лекари в страната или са напуснали, което е довело до намаляване на стандартите на медицинското обслужване, или просто са загърбили общественото здравеопазване, за да отворят частни клиники, което отново е лоша новина за турските граждани.
Ако не се вземат мерки, Баят прогнозира, че медицинският туризъм ще продължи да създава сериозни проблеми както за посетителите, така и за местните хора.
При толкова много несигурност, както по отношение на резултатите от операциите, така и за смекчаването на по-широкото въздействие на медицинския туризъм върху местните икономики, верният път напред остава неясен.
Докато се появяват нови и недостижими тенденции в красотата, към които се налага да се трансформираме, перспективата за достъпно хирургическо подобрение в чужбина винаги ще бъде изкусителна.