„Исках талията ми да изглежда по-тясна, а ханшът – по-широк“. Това е едно от многото обяснения, които може да чуете от жени, решили да се подложат на процедура за оформяне на „бразилско дупе“ (Brazilian butt lift - BBL). В случая обаче не са важни мотивите, а резултатите. А те могат да бъдат фатални. Смъртта по време на операция BBL не е случайност, а много тревожна тенденция. Дотолкова плашеща, че наскоро в американския щат Флорида бяха приети законови поправки в опит тези операции да бъдат ограничени. Какво точно е BBL? Това е хирургическа процедура, при която лекарят „изсмуква“ мазнини от различни части на тялото – корема, гърба, краката и т.н. След това същите мазнини биват инжектирани в задните части, за да се увеличи обемът им и да се получи търсеният ефект. Модата тръгва от Латинска Америка и по-специално Бразилия, където този тип дамска фигура е на особена почит. След това се разпространява по целия свят. Макар и по същество хирургична намеса, дълго време се смята, че това е по-скоро козметична процедура. А когато около 2010 г. интересът към нея се повишава, такива операции започват да правят всякакви „специалисти“. На занижени цени и на невероятни места. Клиники отварят по молове, търговски улици, в офис помещения. Получава се нещо като производствена линия за жени с еднакъв външен вид и силно желание да изглеждат като Дженифър Лопес или Бионсе.

Що е то „Барби Ботокс“ и защо жените си го причиняват? Barbie Botox е инжекция с ботокс на едно определено място – в трапецовидния мускул След като BBL се превръща в производствен процес, започват да се виждат пропуските. Млади и здрави жени умират внезапно на операционната маса, където са легнали с надеждата да се събудят по-привлекателни. Някои проучвания твърдят, че една на всеки 3 хиляди жени умира по време на процедура BBL. Статистиката във Флорида сочи, че за 12 години са регистрирани 25 смъртни случая. На фона общия брой процедури някой може и да реши, че това е незначително. Но тук става дума за интервенция с цел разкрасяване, от която никой не би следвало да умира, а не за тежка сърдечна операция. Още повече, че специалистите говорят за почти идентична грешка, която се повтаря при почти всички фатални случаи. Седалищният мускул (gluteus maximus) съдържа в себе си важни кръвоносни съдове. И именно те са най-рисковата част при BBL. Инцидентното инжектиране на мазнини в мускула или в кръвоносен съд, почти сигурно води до запушването му, а оттам до белодробна емболия или тежък сърдечен проблем. Смъртта настъпва бързо след като пациентът спре да диша. Още по-големият проблем е, че тези т.нар. клиники изобщо не са оборудвани да се справят с внезапно влошили се пациенти. Единственото, което персоналът може да направи, е да се обади на спешна помощ и да се моли линейката да дойде достатъчно бързо, а след това човекът да бъде спасен в болница. Често пъти събитията не се развиват така.

За няколко сантиметра повече – жестоката цена да станеш по-висок Все повече мъже се подлагат на операция за удължаване на краката. Какво ги кара да го правят? И струват ли си болката и потенциалните усложнения? Към днешна дата се смята, че Флорида е „BBL столицата“ на САЩ.

Причините за тази тенденция не са една и две, но сред основните са правилата, по които работят пластичните хирурзи там. Изискванията са доста занижени, наказанията при евентуална смърт на пациент – също. Лекарят може да бъде глобен, може да му бъде забранено да практикува. Но отговорността спира дотам. Много рядко тези случаи се смятат за криминални деяния. Съответно разследвания няма и медикът бива наказан от съсловната организация. Има и друго. Клиниките са частен бизнес. И тъй като BBL операциите са доходоносни, няма никакъв проблем един медицински център да е собственост на предприемач без медицинско образование. Той може да наеме лекар, който да движи всичко. Оттук насетне обаче се появява изискването за печалби. Ако цените на процедурите са високи, клиентите ще са по-малко. Затова се прилага обратната стратегия – цените се свалят до нелогично ниски нива, а печалбата се търси от количеството. От един лекар се иска да прави между шест и осем процедури на ден, понякога и повече. Специалисти в бранша казват, че след три такива операции са изтощени и е немислимо да работят повече. Съкращават се и друг разходи – предварителните изследвания са сведени до минимум, персоналът и техниката също, времето за операция е лимитирано, защото следващият пациент чака реда си. Така производствената линия функционира, но за сметка на безопасността и отношението към човека. Пациентът вече се третира като ходещ банкомат. Проблемът с BBL операциите наистина е много сериозен. Някои казват, че в момента това е най-смъртоносната процедура в пластичната хирургия.

Бум на пластичните операции заради работата от вкъщи и социалните мрежиЕксперти говорят за феномен, който наричат “Ефектът на Zoom” или “Zoom Бум.” Ограниченията заради COVID-19 преместиха личните срещи и социалните събития във видеоконферентните разговори, което направи повече хора суперкритични към техните лицеви черти От 1 юли тази година във Флорида действат нови правила за тези операции. Начинът, по който са написани, показва колко е била тежка ситуацията досега. Например, задължително е процедурите да се правят само от лице с научна степен „доктор“ по медицина. Освен това на пациента трябва да се направи персонален преглед със задължително присъствие (т.е. не онлайн), а на лекаря се забранява да напуска помещението преди човекът на масата да е излязъл от упойка. Иначе вероятно има риск медикът да направи още две-три операции на чакащи в другите стаи. Лекарите се задължават и да използват ултра звук при процедурата, за да могат винаги да наблюдават иглата, с която инжектират мазнината, тъй като има риск тя да отиде в седалищния мускул. Ограничава се до 3 броят на процедурите, които един лекар може да направи в рамките на ден. Въпреки че всички тези данни са налични онлайн, кандидатките за BBL не намаляват, тъкмо обратното. Отчита се голям ръст в броя на извършваните процедури не само в САЩ. Хората продължават да разчитат на информация основно от профилите в социалните мрежи на лекари и клиники, където всичко е розово, а резултатите винаги са перфектни. Практиката е показала, че с такова поведение се стига до фатални последствия.