Най-големият държавен инвестиционен фонд на Норвегия с $213 млрд. печалба
Най-големият държавен инвестиционен фонд на Норвегия отчете рекордна печалба от 2,22 трилиона крони (213 млрд. долара) за 2023 г.
Огромната сума е подкрепена от високата възвръщаемост на инвестициите в технологични акции, отбелязва CNBC.
Т.нар. Глобален държавен пенсионен фонд, един от най-големите инвеститори в света, заяви, че резултатът бележи най-високата възвръщаемост в крони досега, като възвръщаемостта на инвестициите на фонда за миналата година възлиза на 16,1% за годината.
Това е с 18 базисни пункта по-малко от възвръщаемостта на референтния индекс на фонда. Тя следва рекордната загуба от 1,64 трилиона крони за 2022 г., която фондът обясни с "много необичайните" пазарни условия по това време.
"Въпреки високата инфлация и геополитическите сътресения, пазарът на акции през 2023 г. беше много силен, в сравнение със слабата 2022 г.", коментира Николай Танген, главен изпълнителен директор на Norges Bank Investment Management.
"По-специално технологичните акции се представиха много добре", добави той.
Държавният инвестиционен фонд на Норвегия, най-големият в света, е създаден през 90-те години на миналия век, за да инвестира излишните приходи от петролния и газовия сектор на страната.
Към днешна дата той е вложил средства в над 8500 компании в 70 държави по света.
Миналата година Norges Bank Investment Management съобщи, че възвръщаемостта от инвестициите в акции е 21,3%, възвръщаемостта от инвестициите с фиксиран доход е 6,1%, а инвестициите в некотирани недвижими имоти са с възвръщаемост -12,4%.
Фондът заяви, че негативната година за инвестициите му в некотирани недвижими имоти се дължи на повишаването на лихвените проценти и слабото търсене.
Фондът постигна възвръщаемост от 3,7% от инвестиции в некотирана инфраструктура за възобновяема енергия през 2023 г., допълва CNBC.
В края на миналата година Norges Bank Investment Management съобщи, че почти 80% от фонда са инвестирани в акции, 27,1% - във фиксирана доходност, 1,9% в некотирани недвижими имоти и 0,1% в некотирана инфраструктура за възобновяема енергия.
На въпрос на пресконференция за геополитическите проблеми, които вероятно ще повлияят на акциите през 2024 г., главният изпълнителен директор на фонда отговори:
"Работата е там, че в наши дни на много места има геополитически горещи точки.
"И така, кои са тези, за които трябва да внимаваме? Ами, напрежението между Америка и Китай е негативно за икономическия растеж и световната търговия.
Фактът, че хората все повече се ориентират към "nearshoring" и преместват производството по-близо до дома, е инфлационна сила", продължи той.
"Виждаме ефекта от геополитическото напрежение в Близкия изток чрез по-дълги търговски маршрути и по-високи разходи за превоз. Така че, това е негативно.
И, разбира се, най-страшните геополитически ситуации са тези, за които не знаете, които все още не са се случили", допълни Танген.
През последните две години той предупреждаваше, че растежът на фонда вероятно няма да продължи в среда, в която разходите по заемите се повишават, а инфлацията се превърна в незаобиколим фактор за инвеститорите.
По време на изказване на Световния икономически форум в Давос по-рано този месец, Танген заяви пред Bloomberg, че се готви за слаби резултати на пазарите в следващите години, тъй като инфлационният натиск вероятно ще се запази. Според него, стъпките за постигане на резултати, които да надхвърлят референтните стойности, са фондът да бъде по-дългосрочен, по-контрастен и по-активен.
Norges Bank Investment Management се съизмерва с бенчмарк индекс, базиран на индекса FTSE Global All Cap за акциите и индексите Bloomberg Barclays за фиксираната доходност. Инвеститорът настоява правомощията му да се разширят и да обхванат и частния капитал.
Технологичните акции и тези в енергийния сектор към момента са равнопоставени в портфейла, допълни Танген.
Пазарната стойност на фонда вече е нараснала до 1,6 трилиона долара.