В четвъртък британският петролен гигант Shell обяви, че надхвърля очакванията за годишната си печалба, докладвайки 4% увеличение на дивидента си и програма за обратно изкупуване на акции на стойност 3,5 млрд. долара.

Shell отчете коригирана печалба от 28,25 млрд. долара за цялата 2023 г., което е 29% спад в сравнение с най-високата годишна печалба от 39,9 млрд. долара за предходната година. Анализаторите обаче очакваха нетната печалба на Shell за цялата 2023 г. да възлезе на 27,5 млрд. долара, според консенсус, съставен от LSEG.

За последното тримесечие на 2023 г. Shell отчита по-силна от очакваното коригирана печалба от 7,31 млрд. долара.

Петролният гигант Aramco спира плана си за увеличаване на добиваКомпанията е най-големият износител на суров петрол в света


Компанията коментира, че резултатите отразяват силните маржове при търговията с втечнен природен газ и оптимизацията, които компенсират по-слабата търговия с петролни продукти.

Shell обяви 4% увеличение на дивидента на акция за четвъртото тримесечие и заяви, че през следващите три месеца ще бъде осъществена програма за обратно изкупуване на акции на стойност 3,5 млрд. долара. Компанията допълни, че вече е приключила друга част от програмата за обратно изкупуване на стойност 3,5 млрд. долара, обявена през ноември миналата година.

Акциите на листваната в Лондон компания поскъпнаха с около 2% по време на сутрешните сделки.

Главният изпълнителен директор на Shell Ваел Саван посочва, че е "доволен от постигнатия напредък“, но признава, „че има още какво да се направи". Запитан от CNBC дали постига правилен баланс в плановете си за капиталови разходи на фона на критиките, че не инвестира достатъчно във възобновяема енергия, той отговаря, че енергийната компания има три ключови области на фокус.

Как сделките на Exxon и Chevron променят трансатлантическия петролен пейзажСпекулациите, че американските гиганти може да придобият BP и Shell, се засилиха през последните две години


"Продължихме да укрепваме баланса и през 2023 г. Що се отнася до разпределянето на средства на акционерите, ние по същество сме разпределили 42% от общия ни паричен поток от дейността в размер на 23 млрд. долара", казва Саван. "Освен това ангажиментът ни за нулеви нетни емисии до 2050 г. остава непроменен. През миналата година компанията е похарчила 5,6 млрд. долара за нисковъглеродни проекти“.

По думите му по този начин Shell намира баланса, „който ни позволява да продължим да осигуряваме енергийна сигурност днес, като същевременно инвестираме с реален фокус върху нашата конкурентна сила в енергийния преход".

Печалбите на големите петролни компании

Джейми Мадок, енергиен анализатор в Quilter Cheviot, коментира, че резултатите на Shell показват, че компанията "продължава да бъде устойчива".

Aramco и Siemens ще улавят CO2 от атмосферата, учените са скептичниМного компании, особено технологични гиганти, влагат инвестиции в разработването на технологията


"След като първият месец вече е в сметките и геополитическата нестабилност изглежда ще остане повишена до края на годината, особено при липсата на решение в Червено море или Газа, цените на петрола и газа вероятно ще останат непредсказуеми", смята той. "Именно в такива условия енергийните гиганти могат да процъфтяват, както видяхме през 2022 г., така че не би било шокиращо да видим, че Shell продължава да постига високи резултати през годината."

Американските петролни гиганти Exxon Mobil и Chevron трябва да отчетат приходите си в петък, докато европейските им колеги BP и TotalEnergies ще последват примера им през следващата седмица.

Цените на петрола се повишиха в четвъртък сутринта. Фючърсите на международния бенчмарк суров петрол тип Брент се търгуваха с повишение от 0,6% до 81,07 щатски долара за барел, а фючърсите на американския сорт West Texas Intermediate - с 0,7% до 76,35 долара за барел.

Контрактите за Брент и WTI поевтиняха с около 10% през 2023 - волатилна година, като цените се колебаеха на фона на геополитическото напрежение и опасенията за търсенето.