И силният пазар на труда в САЩ охлади надеждите за скорошен спад на лихвите
Пазарът на труда в САЩ поднесе поредна изненада, след многократно се противопостави на прогнозите за значително забавяне.
Работодателите са добавили сезонно коригирани 353 000 работни места миналия месец, съобщи Министерството на труда в петък, което е най-високото ниво от година.
Данните за работните места за декември също са ревизирани нагоре до 333 000 от 216 000, което предполага, че по-високите лихвени проценти не са охладили наемането толкова много, колкото смятаха икономистите преди.
Заплатите също изпреварват очакванията, скачайки с 4,5% миналия месец спрямо година по-рано, докато равнището на безработица през януари остава стабилно на 3,7%.
Анализатори, анкетирани от The Wall Street Journal, очакваха, че докладът от петък ще покаже, че американската икономика е добавила 185 000 нови работни места през януари и че нивото на безработица ще бъде 3,8%.
Доходността на облигациите се повиши, а S&P 500 намали вчерашните печалби след публикуването на доклада – знак за страха на инвеститорите, че силните данни ще попречат на Федералния резерв да намали лихвените проценти по-скоро, отбелязват финансовите медии.
Докладът предлага нов поглед върху икономиката на САЩ, докато служителите на Федералния резерв обмислят кога да започнат да намаляват лихвените проценти. Председателят Джером Пауъл сигнализира в сряда, че това вероятно няма да се случи на следващото заседание на Фед през март. Силният икономически растеж и все още стегнатият пазар на труда са добре дошли, каза Пауъл, стига инфлацията да продължава да намалява.
Последните данни все пак показват, че голям дял от наемането през миналата година идва от три сектора: държавна администрация, здравеопазване и ресторанти и хотели, докато други сфери се връщат към по-бавен темп на растеж.
Междувременно седмичните първоначални искове за застраховка срещу безработица наскоро скочиха - знак, че съкращенията може да са се увеличили, макар и не до тревожни нива.
Търсенето на работна сила в крайна сметка обаче се оказа много по-устойчиво, отколкото очакваха много инвеститори и анализатори, като се имат предвид агресивните увеличения на лихвените проценти от Фед.
Централните банкери повишиха лихвите миналата година до най-високото им ниво от над 20 години, но икономиката расте с изненадващо бързи темпове. В същото време предпочитаният от Фед измерител на инфлацията беше 2,6% през декември, недалеч от целта на Фед, но не и съвсем близо.
„Ръстът на работните места остава устойчив както винаги, потвърждавайки нарастващия скептицизъм, че икономиката на САЩ ще бъде готова за намаляване на лихвените проценти още през март“, казва пред CNBC Сийма Шах, главен глобален стратег в Principal Asset Management.
„Днешният доклад говори за предизвикателствата пред Фед по пътя му да върне инфлацията до 2%. Според нас решението кога да бъде първото намаляване на лихвените проценти остава за втората половина на годината“, добавя Андрю Патерсън, старши международен икономист във Vanguard.
Колкото до силата на икономиката, растежът на САЩ се запазва стабилен след последователни слаби тримесечия до началото на 2022 г. Брутният вътрешен продукт е на път да се увеличи с 2,5% годишно темпо през четвъртото тримесечие на 2023 г., според инструмента за проследяване на икономическите данни GDPNow в реално време на Фед в Атланта.
Потребителите също са издръжливи. Празничните разходи вероятно са достигнали рекорд тази година, нараствайки с 5% до 222,1 милиарда долара, според прогнози на Adobe Analytics.