Финансист от Фед очаква намаляване на лихвите едва през третото тримесечие
Президентът на Федералния резерв на Атланта Рафаел Бостик очаква намаляването на лихвите да започне едва през третото тримесечие на тази година.
Бостик, който е член с право на глас на Федералния комитет по операциите на открития пазар, увери, че целта занапред е да се калибрира политиката така, че да не бъде толкова рестриктивна и да задушава за растежа, като същевременно действа като бариера срещу трайно повишените цени.
Според него, сценарият на "златния път" за овладяване на инфлацията, като същевременно се насърчават стабилен растеж и заетост, е все по-близо, отколкото са очаквали много финансисти от Фед.
"Тъй като съм зависим от данните, включих в прогнозата си неочаквания напредък по отношение на инфлацията и икономическата активност и преместих прогнозираното от мен време за започване на нормализиране на лихвения процент по федералните фондове от четвъртото тримесечие на тази година на третото", обясни Бостик пред бизнес лидери в Атланта, цитиран от CNBC.
Служителите на Фед и участниците на пазара все още имат различни очаквания за облекчаване на политиката.
Текущото ценообразуване на пазара на фючърси върху федералните фондове сочи, че първото намаление ще се случи още през март, според показателя FedWatch на CME Group.
Заложената вероятност за намаление с четвърт процентен пункт е около 57%. Ценообразуването сочи още, че тази година ще има общо шест намаления, или по едно на всяко заседание на FOMC.
Бостик не е твърдо решен да се противопостави на намаляване на лихвите по-рано от третото тримесечие, което предполага, че това ще стане най-рано през юли.
"Ако продължим да наблюдаваме натрупване на низходящи изненади в данните, възможно е да се почувствам достатъчно комфортно, за да се застъпя за нормализиране по-рано от третото тримесечие", заяви той и допълни: "Но доказателствата трябва да са убедителни."
Редица фактори биха могли да променят прогнозите, като например геополитическите конфликти, продължаващата бюджетна битка във Вашингтон и предстоящите президентски избори - това са само някои от изброените от Бостик. Базирайки се на това, той препоръчва повече предпазливост.
"В такава непредсказуема среда би било неразумно да се фиксира категоричен подход към паричната политика. Ето защо смятам, че трябва да позволим на събитията да продължат да се развиват, преди да започнем процеса на нормализиране."
Някои от данните, които Бостик ще следи, включват общия икономически растеж, показателите за инфлацията, като ценовия индекс на разходите за лично потребление на Министерството на търговията и данните за нарастването и закриването на работни места.
Министерството на труда съобщи, че първоначалните молби за помощи при безработица са достигнали най-ниското си равнище от септември 2022 г., което е знак, че пазарът на труда остава свит, допълва CNBC.