Дигиталните валути не са за хора със слаби сърца
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ одобри борсово търгуваните фондове за биткойн миналия месец - неохотно, с твърд натиск от страна на съдилищата.
На този фон възобновеният ентусиазъм на инвеститорите в рискови активи като технологичните акции изглежда се е отразил и на токените, отбелязва Bloomberg.
Ако сте купили биткойн в дълбините на крипто зимата в края на 2022 г., сте на печалба с над 180%.
Въпреки това, цените на някои от големите крипто монети не дават пълна представа за това, през което са преминали търговците.
Представете си инвеститор, който е навлязъл в крипто през 2021 г: Време, в което борсата FTX на Сам Банкман-Фрийд изглежда като разумно място за съхранение на тези монети.
Освен биткойн, имаше 12 000 по-малки "алткойна", като много от тях вече са мъртви или неликвидни призраци от типа търговия "pump and dump" - тенденция, която ги направи да изглеждат по-ценни, отколкото са в действителност.
Един криптоентусиаст можеше също така да последва известни инвеститори като Майк Новограц от Galaxy Digital Holdings Ltd. в горещия тогава токен Luna или да купи свързания с него стабилен токен TerraUSD.
Оттогава и двете се разпаднаха, а основателят на Terra До Куон е изправен пред обвинения в измама.
Междувременно няколко вече фалирали платформи за кредитиране предлагаха начини за получаване на висока доходност от дигитални активи.
А невъзобновяемите токени (NFT) за кратко изглеждаха достатъчно готини, за да се търгуват за хиляди или дори милиони долари.
Те все още са на пазара, но на чувствително по-ниска цена. Накратко, имаше безброй начини за изпаряване на богатството, отбелязва Bloomberg
Дори закупуването на Bitcoin-HODLing, крипто жаргон за задържане на инвестиция без значение от цената - щеше да е трудно през последните две години.
От февруари 2022 г. насам цената на монетата е нараснала от $44 000 до около $48 000 днес.
Но пътят беше изпълнен с трудности - тя падна и до 15 500 долара, когато FTX се срина.
Криптоинвеститорите издържаха на много по-голяма нестабилност, отколкото бихте видели при акциите или облигациите.
Те потвърждават разказа, че дигиталните токени не са за хора със слаби сърца.
"Ако трябва да го обобщя с една дума, тя би била - стресиращо", казва Крейг Ерлам, старши пазарен анализатор в Oanda Corp.
"В общи линии се върнахме там, откъдето започнахме, но пътуването беше доста бурно."
Никита Фадеев, ръководител на крипто хедж фонда Fasanara Digital, казва, че почти всеки, когото познава в тази сфера, е бил засегнат от неволите на индустрията.
"Хората като цяло са склонни да отпишат много червени флагове", обяснява Моли Уайт, криптоскептик и автор на бюлетина Citation Needed.
При цялата тази драма реалната полезност на дигиталните активи все още е неясна, а блокчейн до голяма степен отсъства от повечето платежни системи.
Търговците обикновено са привлечени от турболентцията на токените, но липсата на фундаментална стойност, на която да се опрат, ги прави по-трудно продаваеми на традиционните пазари.
Дали инвестицията в тях е била погрешна, може да зависи от вашите очаквания.
"Единствената грешка, която можете да направите с криптовалутите, е да използвате пари, които не можете да си позволите да загубите, и да очаквате да направите големи печалби", казва Ерлам.