Като феникс: Децентрализираните финанси в блокчейн заживяват нов живот
Децентрализираните финанси - DeFi – заживяват нов живот. Размерът на парите, депозирани в този вид криптопроекти, скочи през последните месеци, повлечен от ралито на Bitcoin, предизвикано от стартирането на спот Bitcoin ETF в САЩ.
Общата стойност на токените (TVL), депозирани в блокчейн, фокусиран върху DeFi, е нараснала с около 40% от ноември насам до около 60 млрд. долара, достигайки най-високото си ниво от август 2022 г. насам миналия месец, според доставчика на данни DeFi Llama.
По ирония на съдбата проникването на Bitcoin в основната, централизирана финансова система ефективно стимулира поемането на риск в паралелния децентрализиран крипто свят.
"Нарастването на DeFi TVL е отражение на нарастващите спекулации в пространството на цифровите активи, тъй като хората преследват следващия наратив и следващото горещо нещо", казва пред Reuters Остин Александър, съосновател на компанията LayerTwo Labs, фокусирана върху транзакциите с Bitcoin.
В началото на януари дневните обеми на търговия с DeFi протоколи скачат до 7,3 млрд. долара, което е най-високата им стойност от март 2023 г. насам. Пазарната капитализация на криптопарите, свързани с DeFi, се е повишила до 77 млрд. долара, от 72 млрд. долара в началото на декември, по данни на CoinGecko.
Идеята на DeFi е много различна от тази на регулираната финансова система. Тя се стреми да възпроизведе обичайните процеси на инвестиране, заемане и търговия, но в един децентрализиран свят, където транзакциите от типа peer-to-peer (потребител към потребител) в блокчейн се изпълняват чрез интелигентни договори, без банки или брокери, които действат като посредници.
Очакването за по-ниски лихвени проценти в САЩ също повишава привлекателността на DeFi протоколите, където инвеститорите могат да депозират своите криптотокени в замяна на доходност, казват много участници на пазара.
"За първи път от около година насам лихвеният процент, който можете да получите в DeFi, е по-висок от лихвения процент на американската държавна хазна", посочва Майкъл Ринко, анализатор в Delphi Digital.
Например популярният протокол Aave предлага годишен лихвен процент по USDC депозити в стабилни монети, базирани на Ethereum, от над 14%, според тракера Aavescan.
"Пазарът изпреварва намаляването на лихвите на Фед по отношение на притока на капитали към DeFi", казва Филип Шумейкър, изпълнителен директор на децентрализираната платформа за идентификация Identity.com.
Все пак инвеститорите трябва да имат предвид изключителната волатилност, която характеризира този сектор през последните години - депозитите в блокчейн, фокусирани върху DeFi, скочиха от 17,3 млрд. долара през януари 2021 г. до близо 178 млрд. долара през декември същата година, преди да спаднат под 40 млрд. долара през декември 2022 г., според данни на Defi Llama.
Solana се издига и пропада
Неотдавнашното нарастване на DeFi депозитите съвпадна с рязкото покачване на цените на Bitcoin и Ethereum в началото на януари, предизвикано главно от американските борсово търгувани фондове, свързани с криптовалута №1.
"Трейдърите имат по-голяма ликвидност, защото техните Bitcoin и Ethereum струват повече, така че започват да се впускат в по-рискови активи", казва Томас Танг, вицепрезидент, водещ инвеститор в компанията за рисков капитал Ryze Labs.
И все пак, въпреки стремителния старт на годината, двете водещи криптовалути загубиха по-голямата част от ръста си и в момента растат съответно с едва 0,2% и 0,5%.
Това се отразява на цените на много DeFi токени.
Индексът на CoinDesk, проследяващ свързаните с DeFi токени, е спаднал с 13% през 2024 г., докато токена на блокчейн Solana - една от най-популярните DeFi вериги - се е понижил с 5,7%.
Някои пазарни участници смятат, че този път активността на DeFi може да бъде по-устойчива, като се има предвид, че цената на Solana се е увеличила четирикратно през последните шест месеца, изпреварвайки значително ръста на цените на Bitcoin и Ethereum.
Други предвиждат, че предстоят трудни месеци за DeFi, тъй като финансовите пазари отново намаляват очакванията си за спад на лихвените проценти.
„Трябва да се види и доколко устойчиви са новите предложения за доходност на DeFi“, казва Кейти Талати, директор на отдел "Изследвания" в компанията за управление на активи Arca. "Не мисля, че веднага ще видим влиянието на намаляването на лихвите върху активността на DeFi. Ще отнеме известно време, за да видим как потребителите и активността се връщат обратно".