AI компания разработва софтуер за откриване на хиперзвукови ракети
Агенцията за космическо развитие (SDA) на САЩ избра компанията EpiSci да разработи софтуерен инструмент, който да може да открива хиперзвукови ракети в полет по сателитни данни.
Това е трудна задача, като се имат предвид екстремните скорости на тези оръжия, отбелязва Space News.
Хиперзвуковите ракети се движат със скорост от 5 Мах, което е пет пъти повече от скоростта на звука, което представлява значително предизвикателство за настоящите системи за защита.
SDA изгражда мрежа от спътници в ниска околоземна орбита с цел осигуряване на глобални индикации, предупреждение, проследяване и насочване на съвременни ракетни заплахи.
Предвижда се в тази мрежа да бъдат включени до 100 спътника за проследяване на ракети.
Освен това SDA се нуждае от усъвършенстван софтуер, който може да анализира данните, събрани от тези сензори, и да идентифицира цели в безпорядъка от обекти в атмосферата.
Именно това се надява да постигне EpiSci в рамките на двугодишния договор на стойност 1,6 млн. долара за иновационни изследвания.
Компанията ще тества своя софтуер с изкуствен интелект спрямо данни, събрани от сензори в ниска околоземна орбита, за да идентифицира и проследява хиперзвукови заплахи.
Самюел Хес, технически директор в EpiSci посочва, че проектът не е лишен от трудности.
Поддържането на контрол над тези бързо движещи се цели на огромни разстояния изисква сътрудничество между множество спътници и прецизни алгоритми за проследяване.
За този проект компанията си партнира с Raytheon Technologies, голям отбранителен изпълнител с опит в симулациите на противоракетна отбрана, който е и инвеститор в EpiSci.
"Тъй като хиперзвуковата цел маневрира по време на полет, тя се движи през различни изображения на камерите, така че как да съобщите това в цялата сфера на сателитите? Това е нещо, което трябва да разработим", обяснява Хес.
Експертиза в областта на автономните полети
EpiSci е специализирана в областта на изкуствения интелект за автономни безпилотни летателни апарати и за подобряване на работата на бойните пилоти.
Някои от тези инструменти например, позволяват на пилотите да реагират по-бързо на заплахите и да се "сработват" с безпилотните апарати.
Един от стратегическите инвеститори на компанията е Top Aces, предприятие за обучение на тактическа авиация, което използва технологията на EpiSci за генериране на сложни сценарии за пилоти в обучение.
За да демонстрира откриването на хиперзвукови ракети за SDA, компанията ще използва симулатори за противоракетна отбрана на Raytheon, отбелязва Хес.
Тя ще започне с данни само от един спътник и постепенно ще добави още.
"Симулацията на Raytheon е изключително мощна. Така че те действително могат да имитират няколко сателита и да ни предоставят видеоканали от начина, по който биха изглеждали", казва Хес.
Предизвикателството пред EpiSci според Хес е да разработи правилните софтуерни алгоритми, за да "открие тези малки цели на тази голяма ивица и също така да поддържа наблюдение им в зона, където летят други обекти, като например пътнически самолети".