Фючърсите на суровия петрол спаднага слабо в петък, но все пак възходящият тренд се задържа, като те нарастват за втора седмица на фона на признаците за подобряване на търсенето и намаляване на запасите в САЩ, най-големия потребител на петрол в света.

Фючърсите на петрола сорт Brent със сетълмент през август поевтиняха с 15 цента до 85,56 долара, след като поскъпнаха с 0,8% през предходната сесия. Тези върху американския суров петрол West Texas Intermediate с доставка през август се понижиха с 14 цента до 81,15 долара за барел. Контрактът за юли изтече в четвъртък при цена от 82,17 долара за барел – ръст от 0,7%. Като цяло цените се повишиха с около 5% от началото на месеца до най-високото си ниво от над седем седмици насам.

"Сезонното нарастване на търсенето, както показват последните данни на Администрацията за енергийна информация (EIA), подновената конфронтация между Израел и „Хизбула“ и сезонът на ураганите могат да поддържат високите цени през лятото", коментират анализаторите на Citi пред Reuters.

Публикуваните в четвъртък данни на правителството на САЩ показаха, че общото количество доставени петролни продукти, което е косвен показател за търсенето в страната, се е увеличило с 1,9 млн. барела дневно през седмицата до 21,1 млн.

Данните на EIA показаха намаление на запасите от суров петрол в САЩ с 2,5 млн. барела през седмицата, приключваща на 14 юни, до 457,1 млн. барела, в сравнение с очакванията на анализаторите за намаление с 2,2 млн. барела. Запасите от бензин на страната са намалели с 2,3 млн. барела до 231,2 млн. барела, съобщи още EIA, в сравнение с прогнозите за увеличение с 600 000 барела.

Перспективите за търсенето в други региони също допринесоха за общото повишаване на цените.

"Признаците за по-силно търсене в Азия също повишиха настроенията. Петролните рафинерии в региона възстановяват част от спрените мощности след профилактика", посочват анализаторите от ANZ Research.

Публикуваните в петък данни показаха, че основните потребителски цени в Япония през миналия месец са нараснали с 2,5% спрямо година по-рано, което представлява ръст и спрямо предходния месец и запазва шансовете на централната банка на страната да повиши лихвените проценти през следващите месеци.

Върху цените на петрола се отразиха и публикуваните в четвъртък данни за САЩ, които показаха спад на новите молби за помощи при безработица, което може да накара Федералния резерв да запази лихвените проценти без промяна. По-високите лихвени проценти обикновено ограничават икономическия растеж, а оттам и търсенето на петрол.