Западните правителства засилват призивите към гражданите да напуснат Ливан
Ислямската революционна гвардия заяви, че убийството на висшия командир на Хизбула е било "организирано и извършено" от Израел и обвиниха "престъпните" САЩ, че са съучастници в удара, като са оказали подкрепа на еврейската държава.
Западните правителства засилват призивите към гражданите си да напуснат Ливан, докато все още има търговски полети, тъй като регионът се подготвя за възможността от пълномащабна война след убийствата в Бейрут и Техеран.
Франция призова своите граждани да напуснат страната възможно най-скоро поради "много нестабилния контекст на сигурността", след като в събота подобни призиви отправиха Обединеното кралство, САЩ и Йордания, които се позоваха на ескалиращото напрежение между Израел, Иран и бойната групировка "Хизбула".
"Насърчаваме желаещите да напуснат Ливан да резервират всеки наличен билет, дори ако този полет не излита веднага или не следва избрания от тях маршрут", пише посолството на САЩ в Ливан в имейл до своите граждани, цитиран от Financial Times.
"Напуснете веднага", заяви министърът на външните работи на Обединеното кралство Дейвид Лами пред британците в Ливан. "Напрежението е голямо и ситуацията може бързо да се влоши. Посланието ми към британските граждани там е ясно".
В събота Швеция затвори посолството си в Бейрут, като призова всички шведи да напуснат страната възможно най-скоро.
Няколко авиокомпании преустановиха, пренасрочиха или отмениха полети до и от Бейрут тази седмица, включително Air France-KLM Group, Kuwait Airlines, Lufthansa Group, Aegean, Emirates и Qatar Airways. Някои от тях преустановиха полетите до Израел.
Израел публично пое отговорност за убийството на висшия командир на "Хизбула" Фуад Шукр в гъсто населен квартал в крепостта на бойната групировка в Бейрут, но нито потвърди, нито отрече да е извършил убийството на политическия лидер на Хамас Исмаил Хания в Техеран в сряда.
Иран заяви, че Хания е бил убит от снаряд с малък обсег, изстрелян в официалната резиденция, в която е отседнал в Техеран, и се зарече да накаже Израел.
В събота Революционните гвардейци на страната заявиха, че убийството е било "организирано и извършено" от Израел и обвиниха "престъпните" САЩ, че са съучастници в удара, като са оказали подкрепа на еврейската държава.
Хасан Насрала, лидер на ливанската Хизбула, също се закани да отмъсти на Израел.
От своя страна израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че страната му има "много високо ниво" на готовност за всякакви сценарии, "както отбранително, така и нападателни".
След нападението на Хамас на 7 октомври Израел и ливанската бойна групировка си разменят трансграничен огън с нарастваща интензивност. Но тлеещият конфликт не е прераснал в пълномащабен пожар, отчасти благодарение на водените от САЩ дипломатически усилия за овладяване на насилието, а и на колебанието на двата заклети врага да предизвикат конфликт, който може да опустоши и двете страни.
През изминалата седмица дипломацията се засили, за да се опита да предотврати регионална война, докато САЩ изпратиха допълнителни сили в региона, за да помогнат за защитата на Израел.
Много ливанци, които имат тази възможност, са напуснали столицата и са се отправили към райони, смятани за по-безопасни.
Франция изчислява, че в Ливан живеят около 23 000 французи, а още хиляди посещават страната това лято, там живеят и около 16 000 граждани на Обединеното кралство.