Три червени флага, че не трябва да ходите на почивка с гаджето
За да избегнете неприятности, най-добре проведете предварителен разговор какво искате да правите на почивката си и колко пари сте готови да похарчите по време на пътуването
За писателката Виктория М. Уокър даването на бакшиши трябва да е „втора природа на хората“, особено когато са на почивка.
Някои от приятелите в компанията ѝ обаче съвсем не смятат така – неприятен факт, който тя научава, докато пътува с тях.
„Според тях, курортът или хотелът плаща на персонала, за да ни обслужва и бакшиш не е необходим. Аз им казвам: „Не!“, категорична е тя пред CNBC.
Ето как една безобидна на пръв поглед почивка с близък човек може да разкрие различията, които имате по дадени въпроси, но когато вече е прекалено късно за това.
„Отказът за оставяне на бакшиш винаги ме дразни“, казва Уокър и допълва: „Това е една от най-големите индикации, че никога повече няма да пътувам с този човек.“
За да избегнете подобни неприятности, най-добре е да проведете предварителен разговор какво искате да правите на почивката си и колко пари сте готови да похарчите по време на пътуването.
Докато обсъждате това, следете за три червени флага, които показват, че няма да се чувствате добре с вашия близък, дори да става въпрос за партньора ви.
1. Вашите бюджети и приоритети са различни
Бъдете сигурни, че дискусиите за парите са по-дълбоки от общата стойност на пътуването ви, казва Илейн Глусак, автор на рубриката „Икономичен пътешественик“ на The New York Times.
„Говорете как бихте искали да разпределите бюджета си по променливи като хранене и развлечения. Ако и искате да гледате представление на Бродуей, например, и единият иска първокласни места, а другият няма нищо против да е задния ред, няма ли да е проблем да седнете отделно?“
Разходите за храна често не се обсъждат предварително, но могат да предизвикат значителни търкания.
„Ако единият иска изискана вечеря, а другият - улична храна, може би трябва да направите компромис за една вечер, но ако това е ежедневие, може би няма да е най-подходящо да пътувате заедно“, казва експертът.
Бъдете наясно за какво няма да направите компромис. За Уокър това е настаняването.
„Искам да се върна в САЩ отпочинала и смятам, че най-добре мога да го направя в хубав хотел. Така че ако някой не е привърженик на хубав хотел или е по-отворен към хостел, вероятно няма да се получи.“
2. Единият от вас не обича самостоятелни дейности
Обсъдете темпото, с което обичате да пътувате, и дали очаквате да правите всичко заедно. Ако вие предпочитате да си предвидите време за самостоятелна почивка, ще има ли против другият да се разделите за малко?
„Можете да се споразумеете да правите нещата с различно темпо и да се срещнете по-късно за похапване, но трябва да сте доволни от решението“, казва Глусак.
Ако приятелят ви не се чувства толкова комфортно да посещава музеи или да се храни сам, колкото вие, това може да означава, че няма да пътувате добре заедно.
„Ако пътувам с някого, то това е човек, който се чувства комфортно, когато има свой собствен маршрут“, казва Уокър. „Това винаги е първото нещо, което търся или направо питам: Имаш ли против да правиш нещо свое или си на принципа: „Дойдохме заедно, трябва да сме нон стоп заедно“?“
3. Не се вълнувате от едни и същи неща
Да бъдете на почивка с човек, който не се интересува от всичко, което дестинацията предлага, или който се вълнува от различни аспекти, отколкото вие, може да бъде разочароващо и за двама ви.
Не искате да сте в позицията да убеждавате някого, че даден музей или изложба си заслужават времето или парите, нали? И не искате да бъдете завлечени до исторически обект, който нямате интерес да видите.
Затова, преди да планирате пътуване с някого, проведете честни разговори и се уверете, че интересите ви съвпадат.