Капиталовите пазари като инструмент за ограничаване на минусите при инвестиции в имоти
"ДФ ЕЛАНА Фонд Недвижими Имоти" дава възможност на хората с по-ограничени средства също да инвестират на глобалния имотен пазар
През цялото съществуване на човечеството хората са се опитвали да съхранят по някакъв начин богатството, което са натрупали – като се започне от солта в древността и се стигне до златото и имотите. Именно последните два актива са и най-успешните алтернативи в исторически аспект.
Но ако трябва да говорим за това кой е №1, то най-големият съхранител на стойност в света са имотите.
"Към края на 2022 г. се оценява, че стойността на всички имоти по света е близо 400 трлн. долара. Към онзи момент световния БВП е около 100 трлн. долара. Това означава, че стойността на имотите е била близо 4 пъти по-голяма от световната икономика. За сравнение, всички акции в глобален мащаб са под 100 трлн. долара". Това каза Радостин Бакърджиев, портфолио мениджър в "ЕЛАНА Фонд Мениджмънт", по време на представянето на новия инвестиционен продукт - "ДФ ЕЛАНА Фонд Недвижими Имоти". "Дори дълговият пазар, който включва целия държавен дълг плюс публичния дълг на корпорациите, е малко над 100 трлн. долара. По-друг начин казано, стойността на недвижимите имоти много превишава тази на всички акции, облигации и злато, което някога е изкопано и обработено, взети заедно“, допълни Бакърджиев.
Но недвижимите имоти, въпреки че имат много плюсове като инвестиционен актив, имат и някои минуси. Като такива могат да бъдат посочени нуждата от много голяма сума за първоначална инвестиция; ниска ликвидност, породена от неяснотата кога може да бъде намерен купувач при желание за продажба; географска концентрация, която прави инвестициите зависими от ситуацията в конкретна държава или регион.
"Ако искаме да инвестираме в имот, това обикновено е свързано с голям изходящ ресурс, който невинаги можем да извадим наведнъж, или с голям дълг. Едновременно с това, участвайки на имотния пазар, хората почти винаги изграждат една много концентрирана експозиция – обикновено всеки инвеститор в недвижими имоти е свързан със собствената си страна", разясни Радостин Бакърджиев. По думите му тук на помощ идват капиталовите пазари.
"Капиталовите пазари лесно преодоляват тези минуси, тъй като компаниите за недвижими имоти се търгуват като всяка друга компания, а инвестицията в тях е като във всеки друг финансов инструмент, който има висока ликвидност. Те се купуват и продават, като парите се получават в рамките на няколко дни и във всеки един момент е ясно каква е пазарната цена на актива. Освен това инвеститорът не е обвързан с никаква поддръжка. Той само бере ползите от своята инвестиция", изброи предимствата портфолио мениджърът на "ЕЛАНА Фонд Мениджмънт".
Освен това капиталовите пазари преодоляват географските ограничения и позволяват имотни инвестиции по целия свят и във всички подсегменти на пазара.
Oще повече, че компаниите, които оперират на имотния пазар, често са т.нар. REIТs (Real estate investment trusts) и имат по-особен статус. Те трябва да отговарят на различни изисквания и се ползват с някои предимства - като много изгодно данъчно третиране, например. Едно от тези изисквания е да раздават голяма част от печалбата си под формата на дивиденти и затова генерират много висок текущ доход.
„С прирастта на недвижимите имоти расте и цената на техните акции. В САЩ, където статистиката е най-обширна, за близките 50 години, откакто съществува един от основните индекси за подобни компании, цените им са се повишили около осем пъти. В същото време, заради голямата текуща доходност, ако сте инвестирали 100 долара през 1972 г., сега те щяха да бъдат 25 000 долара“, обясни Радостин Бакърджиев, акцентирайки, че във времена на висока и умерена инфлация както имотите се представят дългосрочно добре като инвестиционен актив, така и компаниите, които оперират с тях.
Въведени през 1960, REITs са създадени, за да направят инвестициите в имоти достъпни и за по-дребните инвеститори, които чрез тях могат да се сдобият с портфолио от небостъргачи, търговски центрове или апартаменти, с лекотата, с която купуват акции, например.
И тъй като по всичко личи, че в следващите десет години поне светът ще се движи в сценарий на висока или умерена инфлация, от "ЕЛАНА Фонд Мениджмънт" решават да създадат нов продукт, позволяващ на всеки да се превърне в инвеститор в глобалния пазар на недвижими имоти.
"ДФ ЕЛАНА Фонд Недвижими Имоти" е нов взаимен фонд, чиято стратегия за инвестиране е фокусирана върху акции на компании, опериращи в сектора на недвижимите имоти. Той ще инвестира в атрактивни имоти по целия свят както чрез REIT, така и чрез други компании в сектора, които се търгуват на световните борси под формата на финансови инструменти.
Фондът ще даде възможност на своите инвеститори да закупят частичка от широко диверсифицирано имотно портфолио, без да се налага да инвестират огромни суми - фондът няма минимален праг за инвестиция - и то при изключително висока ликвидност, тъй като позволява внасяне и теглене на средства по всяко време.
От една страна, широката диверсификация на фонда ще е осигурена от глобално покритие на инвестициите, като стратегията ще приоритизира демографски силни държави, които в допълнение имат и силни икономики. Част от тях включват САЩ, Канада, Австралия, Великобритания, Япония, Сингапур, както и държави от ЕС като Германия, Франция, Нидерландия, Белгия и Испания.
От друга страна, широка експозиция ще бъде търсена и в различните класове имоти, които ще присъстват в портфейла на фонда. Освен атрактивните жилищни комплекси на топ локации като Лондон, Ню Йорк, Флорида и Мюнхен, например, фондът ще включва и инвестиции в индустриални и логистични площи, търговски площи (retail), медицински и научни (R&D) комплекси, офис площи, сървърни центрове и др.
"Моментът да се инвестира в REITs компании е изключително подходящ, тъй като на фона на силен имотен пазар и бум на цените на имотите в развитите икономики и в частност САЩ, цените на акциите на компаниите, които управляват тези имоти претърпяха сериозни спадове заради повишенията на лихвените проценти. С други думи, в средата, в която се намираме, имотите, които тези компании държат, са с много по-висока стойност от акциите на самите компании. Към момента, инвестирайки в имоти през акциите на тези компании, ние получаваме голям потенциал за растеж", посочват от "ЕЛАНА Фонд Мениджмънт".