Технологията на изкуствения интелект се развива изключително бързо и на този етап е много трудно да се каже дали и кога изобщо ще достигне някакви граници.

Това заяви един от водещите учени в сферата на изкуствения интелект проф. Зико Колтер в интервю за БНТ. Той е най-новият член на борда на OpenAI, компанията разработчик на ChatGPT и работи пряко с нейния основател Сам Алтман.

Професорът е в България по покана на института INSAIT и тази вечер – 11 октомври, ще изнесе публична лекция в Софийския университет, част от инициативата на българския институт световни лидери да се срещат с българската студентска, технологична и научна общност.

linkedin/zico-kolter

В интервюто си проф. Колтер коментира и особено важната тема за регулацията на изкуствения интелект.

Според него това е голямо предизвикателство поради динамичното развитие на AI и факта, че малко след изготвянето ѝ една регулация вече може да не е валидна, изпреварена от скоростните темпове на технологията.

Европейската регулация, която беше въведена съвсем скоро, е нещо много положително, за да можем да поставим една рамка на изкуствения интелект. Но според мен регулациите често страдат от липсата на структура на самото им създаване, обясни ученият от OpenAI.

Професорът подчерта, че дейсвително има сериозни рискове при използването на моделите и един от най-тревожните е какво би се случило потенциално, ако някой от тях бъде подложен на кибератака.

Как ще се използва системата на изкуствения интелект в такъв случай? Аз работя точно върху това да се предотврати злонамереното му използване от една страна и от друга, научим хората да използват всички добри страни на технологията, обясни ученият.

Според него, в момента е много ясно кой носи отговорност за AI – човекът който го използва.

„Защото, ако той използва технологията, е отговорен как го прави. Но същевременно, колкото повече тя се развива и предоставя още възможности, ние трябва да помислим колко е автономна тази система и как да инвестираме повече усилия, за да сме сигурни как AI може да бъде приравнен на човешката отговорност. Трябва да разделим ролите, за да знаем с каква цел хората го използват.“

Най-големият страх действително е от непознатото, но изкуственият интелект ще продължава да се развива много мощно и хората трябва да се научат да работят с него, за да бъдат и по-ефективни в работата си, допълни от своя страна проф. Мартин Вечев, основател на института INSAIT в България.

Според него, сигурността и неприкосновеността на данните е процес, който тепърва започва, с дефиниране на рискове на по-конкретно техническо ниво, за да може генеративният изкуствен интелект да е безопасен и сигурен.

Той подчерта ролята на INSAIT в разработването на генеративен изкуствен интелект на глобално ниво.

INSAIT е първият институт за AI в Източна Европа и създател на българската версия на ChatGPT, който вече се ползва от цялата държава – институциите, бизнеса, предстои много по-мощна версия, която ще бъде представена в следващата седмица, допълни професорът.

Чрез института INSAIT България за първи път в историята си може да участва в тази революция, като измисля нови постижения и направления в тази сфера, а не просто да ги прилага, заяви той.

Относно навлизането на изкуствения интелект в сферата на науката, той посочи тазгодишните носители на Нобелова награда за физика и химия.

„Тя беше връчена на хора, които се занимават с AI, а не са физици и химици.

Това е трансформиращата роля на тази технология, която може да се учи милиони пъти по-бързо от човека и да прави нови открития – и това ще се случва все повече и повече“, допълни професор Вечев.