“Не знам защо, но имах проблем с тази реплика. Звучеше ми странно. И се обърнах към режисьора: мисля да кажа „I will be back“. Според мен, така би говорил терминаторът.“

"А той ми отговори твърдо - Не!"

Трудно е да се повярва, но преди 40 години Арнолд Шварценегер е разсъждавал по този начин за знаменитата реплика I'll be back от филма Терминатор. За негово щастие режисьорът Джеймс Камерън не го оставил да предявява претенции. Вместо това го скастрил с думите: "Не ми казвай как се правят филми". Така Арнолд бил принуден да изпълни насоката на Камерън.

"Казах го и забравих за тази реплика. Един ден бях в Ню Йорк. Срещна ме познат и ми извика: Арнолд, кажи го, кажи го! Не разбирах какво иска от мен. А той продължи: Онази реплика от филма. Казах я. И той извика: Дааааа!“

Тогава Шварценегер разбира, че онази омразна фраза се е превърнала в негова емблема. И вече няма проблем да я повтаря отново и отново, чак до днес. Вероятно всеки път, когато чуят името му, хората се сещат за две неща - мускули и I'll be back.

Шварценегер е известен със своята способност да работи, ако трябва и неразумно много. Това важи с пълна сила и за подготовката му за снимките на Терминатор. През 1985 г. той разказва пред BBC, че всеки ден по няколко часа е ходил с вързани очи и се е учил да сглобява и разглобява оръжията си, за да достигне съвършенството на машина.

Комбинацията от къртовски труд, решителност и добър маркетинг го изстрелват до върховете независимо с какво се е захванал. Така е и с холивудската му кариера. Личната харизма също е от особено значение. Вярно е, че Арнолд не е най-талантливият актьор, но пък произнася по неподражаем начин фразата „I'll be back”. Той е известен с това, че при него амбицията и упоритостта винаги са били водещи.

„Трябва да се намираш в особено емоциално състояние, за да изиграеш машина. Начинът, по който ходиш, е различен. Начинът, по който боравиш с оръжията, е различен. Изражението на лицето – когато убиваш, не трябва да трепва и мусукл по него, не трябва да показваш никакви чувства“, казва той.

Шварценегер се снима във филми и преди Терминатор. Но те се въртят предимно около физиката му и предишното амплоа на известен културист. Дебютът му е през 1975 с Херкулес от Ню Йорк. През 1982 г. идва Конан Варваринът, а две години по-късно и продължението - „Конан Разрушителят“.

Така фамилното му име, доста нетипично за холивудска звезда, се превръща в синоним на екшън киното. Но това е само началото, а и Арнолд има доста ясна представа какво иска да постигне.

„Първо ми предложиха ролята на доброто момче, на героя. Но след като прочетох сценария, бях запленен от Терминатор. Той беше много по-интересен герой – без емоции, без угризения и без съжаление към нищо и никого. Казах си, че искам да изиграя тази роля“, разказва той.

До тогава бившият културист наистина винаги е бил „доброто момче“ в двата филма за Конан. И сега е на мнение, че това ще е първата роля, в която няма да разчита на мускулите си. След като Терминатор става хит, той започва да мисли за следващата крачка.

„Пред мен се откриха нови хоризонти и най-важното в актьорската професия – да мога да получавам различни роли“, казва той.

И макар да твърди, че е бил леко отегчен от това да разчита на физиката си, той все пак признава, че именно това е бил най-сериозният му актив поне в началото. След като през 1977 г. на екран излиза документалният Pupming Iron, в който участва, Шварценегер заявява по време на фестивала в Кан, че не е професионален актьор, но използва тялото си като „превозно средство, за да пробие в киното“.

Типично за Шваценегер е, че филмите му са хитови, но рядко се харесват на критиката. Филмовият критик Клайв Джеймс описва бившия културист като „кафяв презерватив, пълен с орехи“. Но същият критик признава и постиженията му определяйки го като „първата самоизградена суперзвезда“ и казва:

„Той написа история с кариерата си“.

На самия Шварценегер му се е налагало неведнъж да отговаря на въпроси за актьорския си талант. Питан е дали смята, че може да постигне повече, отколкото като културист. Той отговаря: „Когато бях на 15 си казах, че ще стана най-добрия бодибилдър в света и го направих. Сега съм също толкова уверен, че ще бъда най-добрия актьор“.

Последното е прекалено амбициозно дори за него, но не може да се отрече успешната му кариера в Холивуд. От филми като Конан през научна фантастика като Хищникът и Терминатор до комедията Близнаците, в която играе с Дани де Вито. Всяка лента инкасира нови постижения и разширява публиката. В първия Терминатор той е злодеят, а във втория вече е добрият герой.

През 1991 г. Шварценегер прави следната равносметка на пътя си към филмовите си успехи:

„Направих си план, записах се на уроци по актьорско майсторство, за изчистване на акцента, помислих как бих могъл да се рекламирам, но срещнах страхотна съпротива. Всички ми казваха, че нямам шанс, просто защото няма друг, който да е дошъл от Европа и да е успял в този бизнес“.

Но той успява. И определя себе си като пример за сбъдване на американската мечта – живял първите си двайсет години в Австрия и заминал за САЩ едва след това. Единственото, което не успява да постигне, е да стане президент и вероятно само защото американската конституция изисква да е роден в САЩ. Но пък става губернатор на Калифорния.