Игра на котка и мишка: Ще наранят ли западните санкции китайската соларна индустрия?
Китайските компании многократно са свивали производството в съществуващите центрове и са изграждали нови заводи в други държави
Някои от най-големите фабрики за технологии за слънчева енергия във Виетнам, които са китайска собственост, намаляват производството си и освобождават работници. Това се случва заради разширяването на търговските мита на САЩ, насочени към страната и три други държави от Югоизточна Азия.
В същото време в близките Индонезия и Лаос се появяват множество нови производствени мощности, собственост на Китай, извън обсега на търговските бариери на Вашингтон. Планираният им капацитет е достатъчен, за да осигури около половината от панелите, инсталирани в САЩ през миналата година, изчислява Reuters.
Китайските соларни компании многократно са свивали производството в съществуващите центрове, като същевременно са изграждали нови заводи в други държави. Това им позволява да заобикалят митата и да продължават да доминират на американския и световния пазар. Това идва въпреки последователните вълни от американски мита в продължение на повече от десетилетие, предназначени да ги ограничат.
„Това е огромна игра на котка и мишка“, казва Уилям А. Ринш, бивш търговски служител в администрацията на Клинтън и старши съветник в Центъра за стратегически и международни изследвания, пред информационната агенция. „Не е толкова трудно да се премести едно производство. Подготвяте се и отново играете играта. Дизайнът на правила е такъв процес, че САЩ обикновено са една крачка назад“.
На Китай се падат около 80% от световните доставки на панели за слънчева енергия, а голяма част от останалото е в ръцете на неговите експортни центрове в други части на Азия, според SPV Market Research. Това е рязък контраст в сравнение с преди две десетилетия, когато САЩ бяха световен лидер в тази индустрия.
Междувременно американският внос на соларни продукти се е утроил, откакто Вашингтон започна да налага митата си през 2012 г., като миналата година е достигнал рекордните 15 млрд. долара, според федерални данни. През 2023 г. почти нищо не идва директно от Китай. Около 80% идват от Виетнам, Тайланд, Малайзия и Камбоджа – където обаче се намират заводи, собственост на китайски компании.
Миналата година Вашингтон наложи мита върху износа на панели за слънчева енергия от тези четири държави от Югоизточна Азия, а през октомври ги разшири след оплаквания от производители в САЩ. Затова през последните 18 месеца поне четири китайски или свързани с Китай проекта са започнали работа в Индонезия и Лаос, а други два тепърва ще стартират. Заедно проектите са с общ капацитет от 22,9 гигавата (GW) слънчеви клетки или панели.
Голяма част от тази продукция ще бъде продадена в Съединените щати - вторият по големина пазар на слънчева енергия в света след Китай и един от най-доходоносните. По данни на PVinsights през последните четири години цените в САЩ са били средно с 40% по-високи от тези в Китай.
Американските производители на соларна енергия многократно са заявявали в търговските жалби, подадени до правителството на САЩ, че не могат да се конкурират с евтините китайски продукти. Според тях те са несправедливо подпомагани от правителствените субсидии и азиатските страни, от които се изнасят. Китайските соларни компании контрират, че техният технологичен ноу хау ги прави по-конкурентоспособни по отношение на цената.
Митата са ключова тема на изборите в САЩ, като бившият президент Доналд Тръмп предложи налози върху целия внос в САЩ, за да стимулира американското производство, включително 60% ставка върху всички стоки от Китай. Неговата съперничка, вицепрезидентът демократ Камала Харис, смята, че планът на Тръмп ще повиши разходите на американските потребители. Законодателите и от двете страни на пътеката обаче засвидетелстваха подкрепа за по-строги мита върху доставките на технологии за слънчева енергия от Китай, за да се подхрани местната верига за доставки.
„Занапред американската общественост трябва да изисква много по-строго прилагане на митата, особено около използването на трети страни от Китай за нарушаване на търговското законодателство на САЩ“, посочва пред Reuters конгресменът републиканец Джон Муленаар, председател на комисията за Китай в Камарата на представителите.
Проблеми за Виетнам
Най-непосредственото видимо въздействие на последните американски мита, които доведоха до над 300% общо мито за някои производители, е във виетнамския соларен сектор.
В провинция Бак Джанг стотици работници в голям заводски комплекс, собственост на Longi Green Energy Technology, са загубили работата си тази година, съобщават пред информационната агенция източници, запознати с въпроса. Дружеството е използвало само една от деветте производствени линии в индустриалния парк.
В друга провинция - Тай Нгуен - компанията Trina Solar е спряла работата на една от двете си фабрики за производство на слънчеви клетки и панели.
Въпреки че данните за вноса на соларни продукти в САЩ показват, че доставките от Виетнам са се увеличили с почти 74% до август, анализаторите от сектора обясняват скока с изпреварващи действия заради тазгодишния ръст на митата.
Нови бази за износ, нови заводи в САЩ
Китайските компании за соларна енергия се насочват към Индонезия, мотивирани от митата срещу Виетнам, според служителя на индонезийското министерство на промишлеността Бени Ади Пурванто. Пример за това е Thornova Solar.
На своя сайт компанията посочва, че индонезийският ѝ завод има годишен капацитет за производство на 2,5GW соларни модули и 2,5GW соларни клетки за северноамериканския пазар.
Според Бени новият завод на Trina за модули и клетки с капацитет 1GW ще бъде напълно готов до края на 2024 г. Той посочва и завода за соларни модули на China Lesso Group, който разполага с производствен капацитет от 2,4GW.
Свързаната с Китай New East Solar също започна да строи завод за панели и клетки с капацитет 3,5GW в Индонезия миналата година.
Преминаването към индонезийско производство е рязко и бързо, според един от мениджърите на американска соларна компания. По думите му индонезийският му доставчик е разкрил, че е залят с мащабни поръчки от големи китайски компании, които искат да изнасят за САЩ.
„Мащабът е напълно различен“, казва мениджърът, който отказва да бъде идентифициран.
Износът на технологии за слънчева енергия от Индонезия за САЩ почти се е удвоил до 246 млн. долара до август 2024 г., според федерални данни.
Сред соларните компании, които търсят по-зелени пасища в Лаос, са Imperial Star Solar. Компанията, която има китайски корени, но по-голямата част от производството ѝ е в Камбоджа, открива през март нов завод за производство на пластини в Лаос, който в крайна сметка трябва да има капацитет от 4GW.
Този ход, както се казва в изявление по това време, ѝ е помогнал да заобиколи американските мита.
През септември 2023 г. SolarSpace откри завод за слънчеви клетки с капацитет 5GW в Лаос. Основната цел на прехвърлянето на производствения капацитет там не е свързана с тарифите на САЩ.
Износ на соларна енергия от Лаос за САЩ не е съществувал през първите осем месеца на миналата година, но до август 2024 г. е бил на стойност около 48 млн. долара.
Други се насочват към по-далечни страни.
JinkoSolar заявява през юли, че е подписала сделка на стойност почти 1 млрд. долара с партньори от Саудитска Арабия за изграждане на нов завод за соларни клетки и модули с капацитет 10GW в кралството.
Изграждането на заводи за производство на слънчева енергия в САЩ от китайски компании също нараства, тъй като те се стремят да се възползват от американските стимули.
Според анализ на Reuters през следващата година китайските компании ще разполагат с годишен капацитет за производство на соларни панели на територията на САЩ на стойност най-малко 20 GW, което е достатъчно, за да обслужва около половината от американския пазар.