SpaceX извърши шестия тестов полет на своята ракета Starship във вторник. По този начин компанията се опитва да запази темпото на развитие на огромното космическо превозно средство.

То излетя от частната база на компанията „Старбъс“, разположена близо до Браунсвил, Тексас. На борда на полета нямаше хора.

Starship достигна космоса и пропътува половината път около Земята, преди да навлезе отново в атмосферата и да се приводни в Индийския океан.

И при този тест основната цел на SpaceX беше да върне ускорителя на ракетата Super Heavy, след като той се отдели от Starship, и да го приземи на раменете на стартовата кула. По време на уебпредаването на живо обаче от компанията обявиха, че ускорителят не е покрил „критериите за ангажиране“, необходими за опита за прихващане, така че в крайна сметка е паднал в Мексиканския залив.

Както и при всеки предишен тестов полет, SpaceX направи крачка напред в развитието на своята мега ракета. В случая компанията тества допълнителни възможности на Starship, включително повторно запалване на двигател, докато е в космоса, и нови елементи на топлинния му щит. Освен това изстрелването в тъмната част да деня означаваше, че за първи път Starship ще се спусне на дневна светлина в Индийския океан.

SpaceX обикновено събира ВИП персони, които наблюдават изстрелванията на Starship, а предвид близките отношения на главния изпълнителен директор Илон Мъск с Доналд Тръмп не е изненада, че шестият полет беше наблюдаван от новоизбрания президент, съобщи CNBC. През 2020 г., по време на първата си администрация, той присъства на изстрелването на първия астронавт на SpaceX във Флорида.

Зачестяващи тестове

От април 2023 г. досега SpaceX е извършила шест космически теста на ракетната система Starship, като честотата на полетите непрекъснато се увеличава. Предишното изстрелване миналия месец завърши с драматично първо улавяне на високия над 20 етажа ускорител на ракетата.

След успешния пети полет Федералната авиационна администрация потвърди, че SpaceX е получила разрешение да продължи с шестия възможно най-бързо. Но както и при предишните тестови полети, петото изстрелване не мина без инциденти. Ръководството на SpaceX - в аудиозапис, публикуван от Мъск в социалните медии след изстрелването - разкри, че ускорителят на Starship едва не е пропуснал кулата заради проблем с една от подсистемите на ракетата.

„Бяхме на една секунда от това да се спънем и да кажем на ракетата да се разбие в земята до кулата, вместо да кацне на нея“, коментира неидентифициран човек от екипа на Мъск в аудиозаписа.

При шестият тест обаче опитът да бъде уловен Super Heavy се оказа наистина неуспешен, въпреки че компанията съобщи на уебсайта си, че е направила хардуерни подобрения на ускорителя с цел повишаване на структурната му здравина.

Системата Starship е проектирана за многократна употреба и има за цел да се превърне в нов метод за пренасяне на товари и хора извън Земята. Тя е от решаващо значение и за плана на НАСА за връщане на астронавти на Луната. SpaceX спечели договор на стойност няколко милиарда долара от агенцията за използване на Starship като лунен модул с екипаж в рамките на програмата Artemis.

Starship е едновременно най-високата и най-мощната ракета, изстрелвана някога. Напълно подредена върху ускорителя Super Heavy, тя е висока 121 метра и е с диаметър около 9 метра.

С ускорителя Super Heavy, който е висок 70 метра, започва пътуването ѝ в космоса. В основата му са разположени 33 двигателя Raptor, които заедно произвеждат 16,7 милиона фунта тяга - около два пъти повече от 8,8 милиона фунта тяга на ракетата Space Launch System на НАСА, която стартира за първи път през 2022 г.