Астронавтите на SpaceX изглеждат по-елегантни от тези на НАСА. Ето каква е причината
Основната разлика между двата вида оборудване е най-вече във функциите им
Ако сте гледали как астронавтът Джаред Айзъкман направи първата „частна“ разходка в Космоса преди няколко дни, може би ви е направил впечатление костюмът му. Екипировката изглежаше елегантна за разлика от тази на НАСА, с която астронавтите изглеждат сякаш облечени в балон. Шлемът на Айзъкман също бе с различна от обичайната форма.
Костюмите на SpaceX EVA (Extravehicular activity, термин използван за всякакви дейности на астронавтите извън космическата капсула) изглеждат като бъдещето. А тези на НАСА (официално под името EMU-Extravehicular Mobility Unit) приличат на останки от 80-те години на миналия век. Но не блясъкът и елегантността са били водещи при разработката на модерните облекла, пише Fast Company.
И към момента EMU минава за по-здрав и по-надежден. Което не означава, че костюмът на SpaceX е лош. Той е смятан за начална версия на ново оборудване, което тепърва ще се развива.
Основната разлика между двата вида оборудване е най-вече във функциите им.
EMU е резултат от дългогодишни разработки, опит и тестване в реални условия. EVA на SpaceX е проектиран за краткотрайно излизане в открития космос. Тоест с втория костюм човек може и да изглежда по-съвременно оборудван, но всъщност може да прекара доста по-кратко време извън космическата капсула.
EMU изглежда обемист, защото такава е целта на създателите му. Този костюм дава цялостна защита на тялото и има множество слоеве изолация, проектиран е с идеята за дългосрочно оцеляване при екстремни условия. Най-общо казано – да си облечен в такъв костюм, означава да си имаш собствен космически кораб.
EVA е доста по-модерен дизайн, но е предназначен за ползване по-скоро от т.нар. космически туристи. Т.е. той е за хора, които не са професионални астронавти, но могат да си позволят космическо пътешествие. При него приотитетни са мобилността и комфортът на носещия го.
От какво се състои EMU? Външният слой на този костюм е направен от изключително здравия кевлар, негоримия материал номекс и горе-тех, който предотвратява загубата на топлина от тялото, но позволява на влагата да излезе и едновременно с това е водоустойчив. Кевларът се използва и за бронежилетки, т.е. тук търсеният ефект е предпазване на астронавта от всякакви случайни предмети, които биха могли да пробият оборудването му.
EMU се състои от общо 14 слоя. Един от тях прилича на бяла пижама, но съдържа в себе си тръби, по които циркулира вода. Целта е астронавтът да не „прегрее“ при дълъг престой в Космоса. Тъй като Международната космическа станция е под пряка слънчева светлина, там температурата може да достигне до 121 градуса и затова тази система за регулиране на телесната температура е сред най-важните. В ръкавиците има нагреватели, които пък пазят от измръзване.
EVA също е направен от множество слоеве, макар и SpaceX да не дават конкретни подробности за изработката. Казват само, че осигурява пасивна термична регулация и структурна цялост. Главният инженер на компанията Ерик Краус го описва като „броня, изработена от плат“. Костюмът е мек, докато астронавтът е в капсулата, но при досег с външната среда се втърдява. Затова са добавени ротационни стави, които помагат за движението на ръцете. Ето защо Айзък изглеждаше малко тромав на излизане от капсулата. Костюмът на SpaceX няма допълнителна система за топлообмен (както тръбите при EMU). Вместо това е направен от материали, които задържат или освобождават енергия при смяна на средата. Въпреки това той не е подходящ за по-продължителен престой в екстремни температури – било горещина или студ.
Шлемовете на двата костюма също са различни. Този на EMU е със златно покритие, което отразява мощните слънчеви лъчи и пази от радиация при излизане в Космоса. Всички данни за състоянието на оборудването се показват на дисплей, закрепен на гърдите. Над козирката на шлема има прожектори, които се ползват, когато е мрачно.
SpaceX е една крачка напред по отношение на шлема. При тях астронавтът няма нужда да гледа към гърдите си, за да следи различни показатели. Дисплеят е вграден директно във взиьора. Там се виждат нивата на кислород, налягане на костюма и оставаща батерия. Представете си кабината на изтребител на лицето си. Покритието на шлема е от калаен оксид и мед и е ефективно срещу слънчевите лъчи колкото и златното, но е по-евтино. Предполага се, че SpaceX са предпочели този вариант, защото се очаква техният костюм да се произвежда масово за бъдещите космически до Луната и Марс.
Няколко думи и за животоподдържащите системи. Една от причините EMU да изглежда доста обемист е, че в отделна раница са вградени уреди за измерване на жизнените показатели. Освен това чрез нея се доставя кислород, пречиства се въглеродният диоксид, регулира се влажността и се поддържа определена температура. Това по същество е мини космически кораб на гърба на астронавта.
Предвидени са известни резерви при повреда – ако спре кислородът или ако първата система за поддръжка на температурата аварира. Това е изключително важно за по-дългите излизания на открито, защото именно тези резерви може да запазят астронавта жив докато се върне в капсулата.
EVA е по-лек, защото разчита на животоподдържащата система на космическия кораб. Той е свързан с дълъг маркуч, по който се подава кислород. Затова и този костюм може да е по-лек. Но пък и с по-малко функции.
И така – на кого принадлежи бъдещето?
Ясно е, че SpaceX ще продължат с разработката на своето оборудване. Техният костюм е в начален етап и вероятно затова Айзъкман не се отдалечи от капсулата. Елегантният дизайн може би ще се промени. Засега може да се каже, че ги чака дълъг път преди да достигнат надеждността на EMU. В същото време се очаква, че костюмът на НАСА ще бъде олекотен в следващите си варианти.
Целта на SpaceX е масово производство и запазване, доколкото е възможно, на сегашния дизайн. Както казва главният им мениджър Крис Триг:
„Целта е астронавтите да се чувстват така все едно са облечени в обикновени дрехи“.
Не е ясно обаче дали това ще е възможно след добавяне на всички животоподдържащи системи.