Иран е информирал ядрения надзорен орган на ООН, че планира да инсталира повече от 6000 допълнителни центрофуги за обогатяване на уран в заводите си и да пусне в експлоатация по-голяма част от тези, които вече са на разположение.

Докладът на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), видян от Reuters, описва подробно какво е имал предвид Техеран с това си изявление. То идва в отговор на резолюция срещу него, която Съветът на управителите на МААЕ от 35 държави прие миналата седмица по искане на Великобритания, Франция, Германия и Съединените щати.

По-големият капацитет означава, че Иран може да обогатява уран по-бързо, което потенциално увеличава риска от разпространение на ядрени оръжия. Страната отрича да цели създаването на такива, но западните сили твърдят, че няма друго обяснение за обогатяването на уран до 60% чистота. Това приближава Техеран до 90%, необходими за производството на ядрена бомба. Нито една страна досега не е правила подобно нещо, без след това да произведе такава.

Единственото ниво на обогатяване, определено за иранските центрофуги, е 5%. Това е далеч от 60% и страната вече добива уран с таква чистота. Това се разглеждаше като помирителен ход от страна на Иран и знак, че търси общ език с европейските сили преди завръщането на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп. Трябва да се има предвид обаче, че нивата на обогатяване могат лесно да бъдат променени по-късно.

Техеран вече разполага с над 10 000 центрофуги, работещи в две подземни инсталации в Натанц и Фордоу и надземна пилотна такава, отново в Натанц. Докладът очертава планове за инсталиране на още 32 клъстера от повече от 160 машини всяка и масивен клъстер с 1152 усъвършенствани IR-6 машини.

„Агенцията определи и сподели с Иран необходимите промени в интензивността на нейните инспекционни дейности в заводите за обогатяване на уран след пускането в експлоатация на новите клъстери“, се казва още в доклада.