Съдят Apple за незаконно следене на служителите в онлайн пространството
Компанията е изправена пред още няколко дела за ограничаване на свободата на служителите си и дискриминация
В ново съдебно дело Apple е обвинена, че незаконно следи личните устройства и акаунтите в iCloud на своите служители, като същевременно им забранява да обсъждат заплащането и условията си на труд.
В жалбата, подадена в Калифорнийския щатски съд в неделя от Амар Бхакта, който работи в областта на цифровата реклама, се твърди, че компанията изисква от служителите да инсталират специализиран софтуер на личните си устройства, които използват за работа. Той дава на Apple достъп до тяхната електронна поща, библиотеки със снимки, данни за здравето и „умния дом“ и друга лична информация.
В същото време Apple налага политики за поверителност, които забраняват на служителите да обсъждат условията на работа, включително с медиите, и да подават сигнали за нарушения, преследвани от закона.
Бхакта, който работи за Apple от 2020 г., твърди, че му е било забранено да говори за работата си в подкасти и е бил инструктиран да премахне информацията за условията на труд от профила си в LinkedIn.
„Политиките и практиките на Apple за наблюдение подтискат и по този начин също така незаконно ограничават подаването на сигнали за нарушения от страна на служителите, конкуренцията, свободата на движение на пазара на труда и свободата на словото“, се казва в иска.
В изявление, предоставено от говорител на Apple на Fast Company, се казва, че твърденията в съдебния иск са неоснователни и че служителите на компанията се обучават ежегодно за правата им да обсъждат условията на труд.
„В Apple сме фокусирани върху създаването на най-добрите продукти и услуги в света и работим, за да защитим изобретенията, които нашите екипи създават за клиентите“, заявяват от компанията.
Адвокатите на Бхакта представляват и две жени, които през юни подадоха съдебен иск, обвинявайки Apple в системно по-ниско заплащане на служителките в отделите за инженеринг, маркетинг и AppleCare.
Apple е изправена и пред поне три жалби от американския съвет по труда, в които се твърди, че незаконно е възпрепятствала служителите да обсъждат помежду си и с медиите въпроси като половата дискриминация и тази в заплащането, включително като е ограничила използването на социалните медии и приложението за съобщения Slack. Компанията отрича да е извършила подобни нарушения.
Новият иск е подаден по силата на уникален калифорнийски закон, който позволява на работниците да съдят работодателите си от името на държавата и да задържат 35% от всички възстановени санкции.