Huawei планира да пусне на пазара най-модерния си чип за смартфони, произведен в Китай, показвайки как компанията успява да постигне напредък в областта на полупроводниците въпреки санкциите на САЩ, съобщава Тhe Wall Street Journal.

Чипът ще бъде включен в някои смартфони от серията Mate 70, които ще бъдат пуснати в продажба следващата седмица, пише WSJ, позовавайки се на източници.

Със серията китайският производител на смартфони се надява да предизвика Apple и да надгради постигнатото от миналата година увеличение на пазарния дял. Производителят на iPhone все още смята Китай за своя втори по големина пазар след САЩ, но след години на доминиране на пазара на телефони от висок клас се сблъсква с нарастваща конкуренция от Huawei и не само.

През последните дни Huawei дава онлайн проблясъци на серията Mate 70, включително демонстрация на три лещи на камерата на гърба на смартфоните, а компанията заяви, че ще направи формално продуктово съобщение във вторник.

Huawei не е дала подробности за характеристиките на устройствата или за чиповете в тях - област, която представлява интерес за американските политици, които се опитват да забавят китайските технологии. Компанията беше включена в черния търговски списък по време на първата администрация на Тръмп през 2019 г.

Способността на компанията да продължи да прави постепенни постижения в областта на полупроводниците е едновременно проблем за сигурността на САЩ и търговско предизвикателство за Apple. Общият пазарен дял на Huawei в Китай е нараснал до 15,3% през третото тримесечие на тази година от 8,6% през първите три месеца на миналата година, според данни на изследователската компания IDC, и през последните тримесечия е бил на една врата с Apple.

Състоянието на Huawei се подобрява отчасти заради покупките на китайските потребители и заради характеристиките, включително мощните камери, а напоследък и функциите за изкуствен интелект. Apple все още не е въвела AI пакета си в Китай.

Двете компании се конкурират по-специално на пазара на висок клас продукти. Цената на настоящата флагманска моделна линия на Huawei, серията Mate 60, започва от $690 в Китай, докато серията iPhone 16 на Apple се продава на дребно за около $830 и нагоре в страната.

„Mate 70 ще продължи да оказва все по-голям натиск върху Apple в Китай“, казва вицепрезидентът на IDC Брайън Ма.

Въпреки че чиповете на Huawei все още изостават от тези на Apple, особено по отношение на енергийната ефективност, „това може да не е от голямо практическо значение, докато потребителят е в състояние да изкара деня, без да се притеснява за зареждането“, посочва Ма.

Huawei приема предварителни поръчки в Китай за серията Mate 70 и обявява на своя уебсайт, че около 2,5 милиона души са кликнали върху онлайн бутон, че възнамеряват да купят устройството, въпреки че могат да променят решението си по-късно.

Huawei заобикаля санкциите на САЩ с местни технологии. Когато Google прекрати достъпа до някои от своите услуги с Android на смартфоните на Huawei, китайската компания разработи своя собствена операционна система, наречена HarmonyOS Next. Предстоящата серия Mate 70, която има три модела, ще използва този софтуер, пише WSJ.

През август 2023 г. Huawei изненада американските политици, като представи серията си смартфони Mate 60 с комуникационни възможности, подобни на високоскоростните модели от пето поколение, налични в други държави, въпреки че вече не можеше да получи достъп до свързаните с 5G технологии от САЩ.

Друга изненада по онова време беше процесорът в устройствата на Huawei, направен с помощта на китайски завод за чипове. Въпреки че все още изостава от най-добрите полупроводници, произведени от Taiwan Semiconductor Manufacturing, партньор на Apple за iPhone, чипът на Huawei е по-близо до този на iPhone, отколкото мнозина в индустрията очакваха.

Huawei пусна серията Mate 60 по време на посещението на министъра на търговията на САЩ Джина Раймондо в Пекин, с което показа съпротивата си на Вашингтон.

Разглобяване на телефон Mate 60 Pro от канадската изследователска компания TechInsights установява, че интегралната схема вътре е направена с технология, подобна на 7-нанометровата, използвана от напреднали фабрики в САЩ и Тайван. „Нанометър“ отразява размера на транзисторите, които могат да бъдат поставени на чип, като по-ниската цифра означава по-напреднала технология. Най-напредналите чипове на TSMC, които се предлагат на пазара, са от 3-нанометров клас.

TechInsights казва, че чипът в Mate 60 вероятно е произведен от Semiconductor Manufacturing International, най-големият производител на чипове по договор в Китай.

SMIC също е включена в черния списък на САЩ, което я лишава от водещо оборудване за производство на чипове.

Според TechInsights SMIC е използвала техника, наречена литография с множество шарки, за да отпечатва по-фини схеми върху повърхността на пластините, заобикаляйки ограниченията на своето оборудване. Експерти от бранша обаче твърдят, че методът може да намали добива на годни за употреба чипове и да струва повече.

Множественото моделиране и други техники, използвани за чипа в новата серия Mate 70, позволяват на Huawei да подобри енергийната ефективност и производителността, казват източниците на WSJ.

Напоследък САЩ засилват контрола върху това как Huawei и други китайски компании, включени в черния списък, успяват да заобиколят правилата за износа и да придобият водещи технологии за чипове.

В някои от чиповете за изкуствен интелект на Huawei са открити основни схеми, произведени от TSMC, и според последната информация САЩ са казали на тайванската компания да засили надзора върху поръчките на китайски клиенти, свързани с приложения за изкуствен интелект.

Huawei разширява инвестициите си в много части от веригата за доставки на полупроводници, като литография, сглобяване и тестване, в допълнение към своята къща за проектиране на чипове HiSilicon.