Huawei планира да започне масово производство на своя най-усъвършенстван чип за изкуствен интелект през първото тримесечие на 2025 г., съобщи Reuters, позовавайки се на свои източници. Тази заявка идва, въпреки че китайската компания се затруднява да произведе достатъчно чипове заради американските санкции.

Телекомуникационният конгломерат е изпратил мостри на Ascend 910C - най-новия му чип, предназначен да се конкурира с тези, произвеждани от Nvidia - на някои технологични компании и е започнал да приема поръчки.

Huawei е в основата на търканията между САЩ и Китай по отношение на търговията и сигурността. Вашингтон наложи редица ограничения на гиганта и други китайски компании с аргумента, че техният технологичен напредък представлява риск за националната сигурност на САЩ. Пекин, който се опитва да направи втората по големина икономика в света самодостатъчна в областта на модерните полупроводници, отрича тези твърдения.

Ограниченията възпрепятстват способността на Huawei да постигне достатъчно висока производителност на своите усъвършенствани чипове с изкуствен интелект, за да бъдат те търговски жизнеспособни.

910C се изработва от водещия китайски производител Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) по неговия процес N+2, но липсата на усъвършенствано литографско оборудване е ограничила делът на чиповете, които излизат от производствената линия напълно функционални, на около 20%. За да бъдат търговски жизнеспособни, усъвършенстваните чипове се нуждаят от над 70%.

Дори при най-модерния процесор на Huawei, 910B, произведен от SMIC, добивът е едва около 50%, което принуждава компанията да намали производствените цели и да забави изпълнението на поръчките за този чип.

Американски санкции

Китайската компания майка на TikTok, ByteDance, е поръчала повече от 100 000 чипа Ascend 910B тази година, но към юли е получила по-малко от 30 000. Това е твърде бавен темп за посрещане на нуждите ѝ, съобщи Reuters през септември. Други китайски технологични компании, които са поръчвали от Huawei, също са се оплаквали от подобни проблеми.

Ограниченията на САЩ включват забрана от 2020 г. Китай да получава машини за екстремна ултравиолетова литография (EUV) от нидерландския производител ASML. Тя се използва за производството на най-сложните процесори в света.

„Huawei знае, че няма краткосрочно решение, предвид липсата на EUV, така че ще даде приоритет на стратегическите правителствени и корпоративни поръчки“, казват източниците на информационната агенция.

ASML също така спря да доставя най-модерните си машини за дълбока ултравиолетова литография (DUV) в Китай заради рестрикциите, наложени от администрацията на Байдън миналата година.

SMIC иска до 50% повече пари за чиповете, произведени на нейните усъвършенствани възли. Те са по-малко добри от тези на тайванския гигант в производството на чипове TSMC и се произвеждат с помощта на усъвършенствани DUV машини на ASML, придобити преди забраната. Според анализатори Huawei е допълнила партидите си, произведени от SMIC, с такива от TSMC.

Преди няколко седмици TSMC уведоми Министерството на търговията на САЩ, че един от чиповете ѝ е бил открит в процес на Huawei 910B, въпреки че САЩ включиха китайската компания в черен списък, който изисква от доставчиците да получат лицензи, за да ѝ доставят каквито и да било стоки или технологии. Оттогава Вашингтон предприе допълнителни мерки, като нареди на TSMC да спре доставките на усъвършенствани чипове с изкуствен интелект за китайски клиенти.

Властите на САЩ планират експортен контрол върху полупроводниковата индустрия, който допълнително ще ограничи доставките за Китай. Доналд Тръмп, който ще се завърне в Белия дом през януари, превърна твърдата търговска политика спрямо азиатския гигант в основна част от икономическата си програма.