Главните изпълнителни директори на трите най-големи европейски компании за чипове заявиха, че изискванията на правителствата на САЩ, Китай и Европа всеки регион да има собствено производство на полупроводници са все по-сериозна пречка за бизнеса.

В рядка съвместна изява след избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ главните изпълнителни директори на Infineon от Германия, френско-италианската STMicroelectronics и NXP от Нидерландия заявиха, че бизнесът им страда от несигурността и тенденцията към националистически индустриални политики, наблюдавана през последното десетилетие.

„Опасността е, че ще се ускорим в тази фрагментация“, заяви главният изпълнителен директор на Infineon Йохен Ханебек на конференцията за електроника в Мюнхен, цитиран от Reuters.

„Фрагментацията се случва от страна на предлагането и потенциално с митата, които са написани на стената, тя ще се влоши.“

И трите компании са основни доставчици на чипове, използвани за автомобили, управление на електрическата енергия и в промишлеността. Понастоящем всички те развиват активна дейност в Китай поради процъфтяващия пазар на електромобили там. Другите пазари на чипове по света са слаби, с изключение на полупроводниците, използвани в изкуствения интелект.

Главният изпълнителен директор на STMicroelectronics Жан-Марк Шери заяви, че пресъздаването на вериги за доставки и производство на отделни континенти, за да се доставят чипове „от Китай за Китай и от Запада за Запада“, е струвало скъпо както от материална, така и от инженерна гледна точка.

„И така, поздравления за новия президент на САЩ“, каза иронично Шери.

Главният изпълнителен директор на NXP Semiconductors Кърт Сиверс заяви, че нито една държава няма да може да доминира в производството на чипове или да бъде независима от останалия свят.

„А ако това е възможно, то ще стане толкова скъпо, че никой потребител няма да може да си позволи нито едно устройство, което използва чипове“, каза той.

„И съм сигурен, че всяко правителство с течение на времето ще го разбере.“