Обявеното за кратко военно положение в Южна Корея не успя да разтърси Уолстрийт. Засега
Индексът Kospi пада, но Bank of Korea обявява стъпки за стабилизиране на пазара
Инвеститорите преодоляха геополитическа вихрушка във вторник – с обявяването на военно положение от президента на Южна Корея, което предизвика бягства към активи „убежища“, потопи валутата на страната и повиши опасенията за политически вълнения в държава, която е ключов регионален съюзник на САЩ и решаваща връзка в глобалната верига за доставки.
Какво се случи?
След първото обявяване на военно положение в страната от 1979 г. армията нареди на стачкуващите лекари да се върнат на работа. Но със 190 срещу 0 гласа парламентът гласува да отмени декларацията на южнокорейския президент Юн Сук Йол за „извънредно военно положение“.
Военните заявиха, че ще прилагат заповедта, докато не бъде отменена от президента, което той направи часове по-късно.
Фондовият пазар в Южна Корея отвори за редовна работа в сряда като към 8 часа сутринта българско време индексът Kospi пада с около 1,5%
Банката на Корея проведе спешна среща в сряда сутринта, обявявайки стъпки за повишаване на краткосрочната ликвидност и стабилизиране на пазарите. Миналата седмица BоK изненадващо намали основния лихвен процент на фона на по-бавния от очакваното икономически растеж.
Информационната агенция Yonhap съобщи днес, че висшият финансов регулатор на страната е готов да разположи 10 трилиона вона (7,07 милиарда долара) във фонд за стабилизиране на фондовия пазар по всяко време, за да успокои настроенията на пазара.
Други азиатско-тихоокеански индекси също поеха надолу, но японският Nikkei 225 вече е на злено към 9 ч. българско време. Хонконгският Hang Seng обаче е с над 1% надолу.
Как реагира пазарът в САЩ?
Инвеститорите на американския фондов пазар като че ли не се уплашиха: S&P 500 завърши с 0,1% по-високо, след като прекара голяма част от сесията на отрицателна територия, докато Nasdaq добави 0,4%. Dow Jones Industrial Average падна с 0,2%, но е на 1% от собствения си рекорд.
Акциите на технологичните компании с голяма капитализация бяха предимно по-високи във вторник, като Nvidia, Apple, Amazon, Microsoft, Alphabet и Meta Platforms спечелиха позиции. Tesla (TSLA) се противопостави на по-широкия ръст, падайки с 1,6% след новината късно вчера, че съдия отново е блокирал пакета от възнаграждения на главния изпълнителен директор Илон Мъск.
Някои наблюдатели на пазара все пак отбелязват, че ситуацията в Южна Корея наистина е предизвикала известен интерес към покупки на активи, смятани за традиционни убежища, включително американски държавни облигации.
В крайна сметка тези бягства не бяха достатъчни, за да предотвратят повишаване на доходността на 10-годишните държавни облигации, която се покачи с 2,8 базисни пункта до 4,221%. Доходността се движи обратно на цените на облигациите.
На стоковите пазари фючърсите на златото се повишиха леко до около 2665 долара за унция, а фючърсите на суровия петрол се повишиха с близо 3%.
Щатският долар се покачи спрямо южнокорейския вон, преди да намали печалбите си. Зелените пари останаха с 1% по-високи спрямо вона в късната следобедна търговия в САЩ.
Първоначално iShares MSCI South Korea ETF (EWY), който проследява повече от 90 големи и средни компании в Южна Корея, се срина с цели 7%, достигайки 52-седмично дъно. По-късно през деня ETF намали загубите и затвори със спад от 1,6%, след като Юн каза, че ще отмени декларацията за извънредно положение.
Разбира се, глобалните инвеститори ще следят ситуацията в Южна Корея. Страната заслужава специално внимание, като се има предвид важната ѝ роля в глобалните вериги за доставки. Междувременно политическият конфликт вероятно ще продължи да кипи, като Юн вероятно ще бъде изправен пред импийчмънт, последван от избори през следващата година, казват експерти пред MarketWatch.
„Нестабилността в резултат на политическите събития в Южна Корея продължава и е малко вероятно да приключи, въпреки че налагането на военно положение изглежда беше краткотрайно“, казва Боб Савидж, ръководител на пазарната стратегия и прозрения в BNY, цитиран от MarketWatch. „Разделението между парламента и президента и очакванията за търговски промени в САЩ ще бъдат изпитание южнокорейските политици“, добавя той.
Според информация на CNBC призивите за оставката на Юн от протестиращи и опозиционни партии се засилват. Коалиция от депутати от опозиционните партии в Южна Корея е представила законопроект за импийчмънт на Юн в сряда следобед, според офиса на говорителя на основната опозиционна Демократична партия. Според Reuters законопроектът трябва да бъде гласуван в рамките на 72 часа. Съобщава се още, че началникът на кабинета и старшите секретари на Юн са предложили масова оставка.
Инвеститорите също така анализираха бюджетния сблъсък във Франция, който предизвика разпродажба на френските държавни облигации и накара трейдърите да претеглят перспективата за криза с държавния дълг, въпреки че анализаторите засега отбелязват малки признаци за разпространение на кризата на други пазари.
Водещите европейски борси приключиха вчерашната търговска сесия с повишение, като парижкият CAC 40 нарасна с 18,53 пункта или 0,26% до 7255,42. Общоевропейският Stoxx 600 затвори с растеж от 0,44%, като повечето сектори бяха на зелена територия. Акциите на компаниите в търговията на дребно поскъпнаха най-отчетливо - с 1,56%.