Пакетът от $56 милиарда на Мъск отново е блокиран от съда
Съдията от Делауеър Катлин Маккормик заяви, че безпрецедентното усилие на Tesla да прокара за втори път пакета от възнагражденията за 2018 г. е било „креативно“, но че бордът „не е имал процедурно основание да обърне резултата“
Американски съдия отхвърли втория опит на Tesla да присъди на Илон Мъск рекорден пакет от възнаграждения, заявявайки, че преобладаващото повторно одобрение на акционерите не отменя предишния отказ на сделката.
Решението от понеделник е остър упрек към най-компанията на най-богатия човек в света, който се издига високо, откакто миналия месец Доналд Тръмп беше избран за втори мандат като президент на САЩ.
Съдията от Делауеър Катлин Маккормик заяви, че безпрецедентното усилие на Tesla да прокара за втори път пакета от възнагражденията за 2018 г. е било „креативно“, но че бордът „не е имал процедурно основание да обърне резултата“, предава Financial Times.
Пакетът от опции за акции на стойност $56 млрд., когато беше анулиран през януари, е нараснал до над $100 млрд. след 44% скок на акциите на Tesla през тази година.
„Ако това решение не бъде отменено, то означава, че съдиите и адвокатите на ищците управляват компаниите в Делауеър, а не техните законни собственици - акционерите“, коментира Tesla в изявление.
„Абсолютна корупция“, пише Мъск в социалната си мрежа X.
Обжалването ще остави на Върховния съд на Делауеър да реши каква тежест има решението на акционерите на Tesla да одобрят отново пакета за заплащане в момент, когато социалната и политическата власт на Мъск е в своя пик.
Мъск спечели ухото на Тръмп, след като похарчи над 100 млн. долара за политическата му кампания. В замяна на това той има влияние върху ключови назначения в кабинета и стана съпредседател на консултативен орган, който обеща да свие драстично федералния бюджет.
Цялостният пакет от възнаграждения на Мъск от малко над 300 млн. акции на Tesla е пряко свързан с резултатите на компанията, като за да се отключи наградата, тя трябва да постигне редица амбициозни цели по отношение на пазарната капитализация и оперативната дейност. Той не получава стандартна или редовна заплата от автомобилния производител.
Голяма част от ръста на акциите на Tesla тази година идва след изборната победа на Тръмп на 5 ноември. Общото богатство на Мъск е нараснало до 343 млрд. долара, когато се включат дяловете му в SpaceX, социалната мрежа X както и стартъпът за изкуствен интелект xAI.
Бордът на директорите твърди, че предоставянето на нов пакет на Мъск в същия размер може да доведе до счетоводни разходи в размер на 25 млрд. долара поради значително по-високата оценка на Tesla, което може да е един от факторите за решението му да обжалва. Ако в крайна сметка му бъде предоставен, пакетът ще увеличи собствеността му върху компанията от малко под 13% до над 20%.
Мъск и преди е казвал, че ако контролът му върху Tesla не бъде увеличен, вниманието му ще се насочи другаде, по-специално към усилията му за разработване на изкуствен интелект.
В първоначалното си решение от февруари съдия Маккормик заяви, че управителният съвет на Tesla, който е одобрил пакета преди шест години, се е държал твърде дружелюбно с Мъск и че нейният анализ на средствата - описани като „най-голямото възнаграждение за изпълнителни директори в историята на публичните пазари“ - е показал, че това не може да бъде оправдано по нито един разумен показател.
След като Маккормик отхвърли пакета за възнаграждение на Мъск за първи път, през юни Tesla подложи на гласуване от акционерите оригиналния пакет - с подобрени оповестявания. Той беше приет със 72% подкрепа.
Но Маккормик коментира, че ако на компаниите бъде разрешено да поправят нарушения на фидуциарните задължения след неблагоприятни съдебни решения, „делата ще станат безкрайни“. В понеделник съдията пише, че последното изявление за пълномощно, изпратено до акционерите, е останало „съществено невярно или подвеждащо“. Според нея в подадените документи неправилно е посочено, че последният вот на акционерите ще бъде достатъчен, за да отмени решението ѝ от февруари.
След февруарското съдебно решение Мъск публично се оплака от съда по корпоративно право на Делауеър и премести регистрациите на всичките си компании в Невада или Тексас.
През юни акционерите на Tesla одобриха план за пререгистрация на компанията от Делауеър, където са регистрирани преобладаващата част от големите публични американски компании, в Тексас.
Миналия месец Мъск публикува в X: „Когато в един-единствен щат има крайно погрешни правни решения, които съществено вредят на американските граждани във всички останали 49 щата, федералното правителство трябва да предприеме незабавни коригиращи действия.“
Адвокатите на борда на Tesla печелят една съдебна отстъпка. Маккормик застана на тяхна страна, установявайки, че „главозамайващите“ 5,6 млрд. долара в акции на Tesla са твърде голямо възнаграждения. Вместо това бяха присъдени 345 млн. долара под формата на такси.
Кантората Bernstein Litowitz коментира в изявление, че се надява „добре обоснованото решение да сложи край на този въпрос за акционерите на Tesla“. Адвокатите добавят, че очакват с нетърпение да защитят решението при обжалване.