Във вторник Microsoft беше обвинена в несправедливо завишаване на таксите на клиентите на конкурентни доставчици на облачни услуги в съдебно дело, в което се претендира за обезщетение в размер на повече от 1,27 млрд. долара.

В иска се твърди, че клиентите, които използват платформите на Amazon Web Services (AWS), Google Cloud Platform или Alibaba Cloud - всички ключови конкуренти на облака Azure на Microsoft - са принудени да плащат повече за лицензиране на облачния софтуер Windows Server на технологичния гигант в инфраструктурата на съперниците му.

Microsoft предлага по-ниска цена на компаниите, които използват Windows Server в Azure, отколкото в конкурентни екосистеми. В иска се твърди, че организациите, които разчитат на широко използвания сървърен софтуер, по същество са таксувани прекалено скъпо, за да използват алтернативни решения за облачни изчисления. В него се добавя, че Microsoft използва доминиращата си пазарна позиция в областта на сървърните операционни системи, базирани на облак, като налага по-високи цени и подтиква клиентите си да преминат към Azure.

„Казано по-просто, Microsoft наказва британските предприятия и организации за това, че използват Google, Amazon и Alibaba за изчисления в облака, като ги принуждава да плащат повече пари за Windows Server“, казва пред CNBC Мария Луиза Стаси, адвокат по въпросите на конкуренцията, която представя ищците по делото. „По този начин Microsoft се опитва да принуди потребителите да използват нейната услуга за облачни изчисления Azure и да ограничи конкуренцията в сектора.“

По думите ѝ искът „има за цел да оспори антиконкурентното поведение на Microsoft, да ги накара да разкрият колко точно са били незаконно санкционирани предприятията в Обединеното кралство и да върнат парите на организациите, които са били несправедливо натоварени“.

Хиляди британски компании и организации са представени в съдебния процес, който е колективен иск от типа „opt-out“. Това означава, че всяко потенциално засегнато дружество автоматично се включва и може да получи обезщетение, ако Microsoft загуби.

Стаси представлява клиентите на Amazon, Google и Alibaba, но не представлява пряко нито една от тези компании, посочва неин говорител пред CNBC.

CMA подготвя мерки за защита на конкуренцията

Развитието на ситуацията идва в момент, когато британският орган за защита на конкуренцията и пазарите - CMA, подготвя „поведенчески“ средства за защита, насочени към антиконкурентните практики в облачната индустрия, след продължило месеци проучване. Крайният срок за влизането им в сила е „от ноември до декември 2024 г.”

По-рано тази година Microsoft сключи споразумение за 21 млн. долара с търговската организация за облачни услуги CISPE и нейните членове, с което приключи антитръстова жалба на ЕС, обвиняваща технологичния гигант в нелоялни практики за лицензиране на софтуер. Сделката предвижда Microsoft да таксува компаниите на една и съща цена за използването на софтуера си в системите на по-малките компании за облачни услуги и в собствената си платформа Azure.

Но през септември Google подаде нова антитръстова жалба в Европейската комисия. В иска се твърди, че условията за лицензиране на софтуера на Microsoft ефективно блокират предприятията в платформата Azure и затрудняват миграцията към други. По този начин, твърди Google, Microsoft упражнява контрол върху пазара на облачни услуги.

Соланж Виегас Дос Рейс, главен юридически директор на френския доставчик на облачни изчисления OVHCloud, посочва пред CNBC, че някои хиперскалатори на облачни услуги по същество „продават заедно два продукта, които би трябвало да са напълно разделени“ - широко използван софтуер и облачна инфраструктура.

„Съществува и проблемът с хиперскалаторите, които предлагат повече функционалности на софтуера си, когато той работи на техни собствени облачни услуги, отколкото на облачни услуги на трети страни”, казва Дос Рейс, без да посочва конкретен доставчик.

От 2017 г. до 2022 г. пазарният дял на европейските компании за облачни услуги е намалял наполовина - от 27% на 13%, изоставайки от глобалните си конкуренти. В същото време европейският пазар на облачни услуги е нараснал пет пъти до 11 млрд. долара, според данни на Synergy Research Group.