Движението на оцелелите от ядрени бомбардировки получи Нобеловата награда за мир 2024
От Nihon Hidankyo призоваха всички правителства да възприемат техните истории като призив за действие - и незабавно да премахнат всички дейности, придаващи легитимност на ядрените оръжия
Нобеловата награда за мир 2024 беше официално връчена на японската организация на оцелелите от ядрените бомбардировки в в Хирошима и Нагасаки - Nihon Hidankyo по време на церемония в Осло днес.
Гражданското движение, известни още като хибакуша, получава приза за усилията си да постигне свят, свободен от ядрени оръжия, и за това, че чрез свидетелски показания демонстрира, че ядрените оръжия никога повече не трябва да бъдат използвани, заявиха от Нобеловия комитет.
Теруми Танака, оцелял от американската атомна бомбардировка на Нагасаки, когато е бил само на 13 години, и съпредседател на организацията, изнесе забележителна лекция от името на историческото движение на оцелелите.
Приемайки наградата, той заяви:
„Сърдечното ни желание, е вместо да разчитаме на теорията за ядреното възпиране, която предполага притежаването и използването на ядрени оръжия, да не допускаме притежаването на нито едно ядрено оръжие.“
Движението получи Нобеловата награда за мир за неуморните „усилия на хибакуша за постигане на свят, свободен от ядрени оръжия, и за това, че чрез свидетелски показания демонстрира, че ядрените оръжия никога повече не трябва да бъдат използвани“, съобщи icanw.org.
Terumi Tanaka, is one of the survivors of the atomic bombing of Nagasaki. Today he delivered the 2024 Nobel Peace Prize lecture on behalf of the organisation Nihon Hidankyo, which has steadfastly worked towards eliminating nuclear weapons and reminding the world of the horrific… pic.twitter.com/CrbuKQXF7P
— The Nobel Prize (@NobelPrize) December 10, 2024
При връчването на наградата Нобеловият комитет заяви:
„Всички ние сме длъжни да изпълним мисията на хибакуша. Техният морален компас е наше наследство. Сега е наш ред. Усилията за разоръжаване изискват настойчиви обществени призиви и постоянен натиск.“
Нобеловата награда за мир за 2024 г. се присъжда в момент, когато ядреното табу е застрашено и рискът от използване на ядрени оръжия е изключително висок, което прави посланието на хибакуша по-важно от всякога.
В лекцията си Танака подчерта необходимостта от спешни действия:
„За да се постигне по-нататъшно универсализиране на Договора за забрана на ядрените оръжия [...], призовавам всички по света да създадат възможности в собствените си страни да изслушат свидетелствата на оцелелите от бомбата и да усетят с дълбока чувствителност истинската нехуманност на ядрените оръжия.“
Мелиса Парк, изпълнителен директор на ICAN - Международнаta кампания за премахване на ядрените оръжия, коментира силната реч на лауреата на наградата:
„Думите на г-н Танака, който описва ужасяващите последици за неговото семейство и град, когато американците пускат атомната си бомба, трябва да убедят световните лидери, че трябва да отидат отвъд простото поздравяване на хибакуша за тази награда. Те трябва да ги почетат, като направят това, за което хибакуша отдавна призовават - спешно да се отърват от ядрените оръжия.“
„Това е единственият начин да се гарантира, че това, което г-н Танака и другите хибакуши са преживели, никога повече няма да се случи на никого. Докато ядрените оръжия остават някъде, те със сигурност един ден ще бъдат използвани, независимо дали по замисъл или случайно. Присъединяването към Договора на ООН за забрана на ядрените оръжия осигурява пътя към премахването им и към един по-безопасен свят за всички нас.“, допълни тя.
ICAN работи заедно с хибакуша от самото начало на кампанията за постигане на общата цел - да се затвори вратичката, която позволява използването на ядрени оръжия в международното право. През 2017 г. това доведе до важен пробив: приемането на Договора на ООН за забрана на ядрените оръжия, който половината от всички държави вече са подписали или ратифицирали.
През 2025 г. се навършват 80 години от момента, в който две американски атомни бомби убиват около 120 000 жители на Хирошима и Нагасаки. Подобен брой хора умират от изгаряния и радиационни увреждания през следващите месеци и години.
Съвременните ядрени оръжия имат много по-голяма разрушителна сила. Те могат да убият милиони хора и биха повлияли катастрофално на климата. Една ядрена война може да унищожи нашата цивилизация, допълват от Комитета на Нобеловите награди.
Съдбите на оцелелите в Хирошима и Нагасаки дълго време бяха прикривани и пренебрегвани. През 1956 г. местните сдружения на хибакуши заедно с жертвите на изпитания на ядрени оръжия в Тихия океан създават Японската конфедерация на организациите на пострадалите от А- и Н-бомбите. Името е съкратено на японски език на Nihon Hidankyo, която се превръща в най-голямата и най-влиятелна организация на хибакуша в Япония.
Решението да се присъди Нобеловата награда за мир за 2024 г. на Nihon Hidankyo е здраво закрепено в завещанието на Алфред Нобел. Тазгодишната награда се присъединява към изтъкнат списък с награди за мир, които Комитетът преди това е присъждал на радетели за ядрено разоръжаване и контрол на въоръженията.
Нобеловата награда за мир за 2024 г. отговаря на желанието на Алфред Нобел да бъдат отличени усилията, които носят най-голяма полза на човечеството, допълват от Нобеловия комитет.