Блокчейн - обещаващият защитник на дигитално съдържание в ерата на AI
Докато изкуственият интелект променя начина, по който консумираме и публикуваме съдържание, блокчейн може да поеме ролята на цифров покровител, който съхранява и защитава вашия онлайн отпечатък
Технологичните скептици грешат. AI няма да доведе до края на света, но до края на мрежата, каквато я познаваме.
Няколко компании (най-вече Google) осигуряват търсенето, а създателите - предлагането, получавайки приходи от реклама или признание от него. AI инструментите вече генерират и обобщават съдържание, премахвайки необходимостта потребителите да кликват върху отделни сайтове и по този начин нарушават баланса.
Междувременно океанът от дийпфейкове и ботове, задвижвани от AI, ще ни накара да се съмняваме кое съдържание е истинско и ще намали доверието на хората в онлайн пространството, посочва Wired. И тъй като големите технологични компании продължават да инвестират в AI, технологията ще стане още по-мощна, променяйки процесите на отворения интернет.
На този фон журналистът от Wired Крис Диксън смята, че трябва да помогнем на отделните потребители да придобият известен контрол върху цифровия си живот. Държавното регулиране може да помогне, но то често забавя иновациите. Опитите за универсално решение могат да създадат толкова проблеми, колкото и да решат.
Според него AI се нуждае от изчисления с помощта на блокчейн. Защо? Първо, това налага правото на собственост. Блокчейн поема ангажименти, свързани със собствеността, плащанията и властта. Децентрализирана мрежа от компютри - не голяма компания, нито друг посредник - потвърждава транзакциите, гарантирайки, че правилата и записите не могат да бъдат променяни без консенсус.
Смарт договорите автоматизират и налагат тези права на собственост, създавайки система, която гарантира прозрачност, сигурност и доверие, предоставяйки на потребителите пълен контрол и собственост върху техния цифров живот.
За създателите това означава възможност да решават как другите - включително системите с изкуствен интелект - могат да използват тяхната работа. Създатели тук означава както различни медийни издания, така и хора със всякакви креативни или медиини занаяти.
Друго основно право на собственост, което блокчейн може да наложи, е идентичността. Ако сте този, за когото се представяте, можете да подпишете криптографирано изявление, с което да удостоверите това. По този начин всички бихме могли да пренасяме виртуалната си самоличност в мрежата, без да разчитаме на трети страни. Идентификациите във веригата могат също така да помогнат за разделянето на истинските потребители от ботовете и хакерите.
“През 90-те години на миналия век никой в интернет не знаеше дали сте човек, куче или костенурка. Сега хората могат да разберат със сигурност. През 2025 г. очаквам да видим повече „доказателства за самоличност“ в интернет, благодарение на последните постижения на тези технологии”, казва Диксън.
През 2025 г. блокчейн ще се използва за създаване на устойчиви на фалшифициране записи на оригиналното цифрово съдържание, което ще бъде една силна защитна стена. Когато се създава видеоклип, снимка или аудиозапис, системите могат да осигурят и съхранят уникален цифров пръстов отпечатък.
Всяка промяна на съдържанието променя този подпис, което улеснява откриването на измами. Блокчейн също така ще може да съхранява метаданни и удостоверения за проверка от надеждни източници, което допълнително гарантира автентичността на съдържанието.
И накрая, през 2025 г. тези системи ще помогнат за постигането на първоначалните идеали на интернет, насърчавайки по-креативна, отворена и разнообразна мрежа. В момента потребителите зависят от няколко интернет гиганта - същите, които инвестират толкова много в изкуствен интелект (и искат регулиране, за да не допуснат по-малките конкуренти).
Уебсайтовете и приложенията, които някога са били отворени, са добавили платени стени, ограничили са или са затворили своите API, премахнали са архивите си, редактирали са минало съдържание без разрешение и са добавили натрапчиви банери и реклами.
Според Диксън през 2025 г. блокчейн алтернативите ще предлагат по-голям избор, иновации с отворен код и контролирани от общността опции. Те ще носят факела на отворения интернет.