20 години Националния иновационен форум отбелязва напредъка и предизвикателствата в иновациите
Водещи компании и предприемачи обсъдиха визията за извеждане на България от групата на „скромните иноватори“ и пътя към устойчив растеж
В духа на амбицията за технологично и икономическо развитие, София беше домакин на юбилейния Двадесети Национален иновационен форум. Организирано от Фондация „Приложни изследвания и комуникации“ и Enterprise Europe Network – България, в партньорство с Фондация „Конрад Аденауер“ и с подкрепата на Европейската комисия, събитието обедини водещи фигури от бизнеса, науката и публичния сектор.
Форумът отново се превърна в платформа за споделяне на добри практики, стратегическо планиране и насърчаване на иновационния потенциал в страната. По утвърдена през последните две десетилетия традиция, събитието беше своеобразна кулминация на националния конкурс „Иновативно предприятие на годината“, който отличава най-иновативните компании в България. Тази симбиоза между дискусионна платформа и конкурс превръща събитието в мощен катализатор за споделяне на добри практики и насърчаване на конкурентоспособността на предприятията в страната.
По време на приветствието си към гостите на двадесетото издание на Форума, ръководителя на Представителството на Европейската комисия в България д-р Йорданка Чобанова подчерта, че иновациите са сред най-големите приоритети на новата Европейска комисия:
„Както обяви президентът фон дер Лайен, иновациите ще бъдат приоритет за Европа в следващите 5 години. За това в портфолиото на българския еврокомисар Екатерина Захариева е оформено и ново направление - новостартиращи предприятия.“
Ключов момент от програмата беше представянето на доклада „Иновации.БГ 2024“, изготвен от консултантското звено на Фондация „Приложни изследвания и комуникации“ – АРК Консултинг. Той предоставя подробен анализ на състоянието на иновационната система в България, очертавайки както напредъка, така и съществуващите предизвикателства.
Според изследването България остава в групата на „скромните иноватори“, с иновационен индекс от 50,6. Въпреки увеличението на разходите за научноизследователска и развойна дейност през 2023 г., които достигат 0,79% от БВП, страната все още е далеч от националната цел от 1,5% и от средното за Европейския съюз от 3%. Една от положителните тенденции, изведени в анализа, е ръстът на патентната активност, който се увеличава с 15% през 2023 г., както и нарастващият брой новосъздадени компании.
България обаче продължава да изостава в областта на корпоративното предприемачество и инвестициите в иновации от малките и средни предприятия.
„България има несъмнено предимство в областта на информационните и комуникационните технологии и държи първото място в Европа по предприемачески нагласи сред младите. Необходимо е българското правителство да развие устойчива национална иновационна политика с дългосрочен хоризонт на планиране и финансиране“, обобщи Руслан Стефанов, управител на АРК Консултинг, който представи резултатите от анализа.
„Европейският иновационен съвет е уникален инструмент, с който Европейската комисия цели по-бързото развитие на екосистемата за частни рискови инвестиции за иновации в бизнеса. Той е допълнение към отличното представяне на ЕС в науката и технологиите, и мост към по-нататъшната интеграция и развитие на единен капиталов пазар“, подчерта в рамките на последвалата дискусия Светослава Георгиева, председател на Управителния съвет на Фонда на Европейския съвет по иновациите.
Кметът на София, Васил Терзиев, отбеляза значението на иновациите за позиционирането на столицата като технологичен център в региона, като заяви:
„Без значение на политическите ни различия, трябва всички да имаме една единна история за успех в България, с която да се представяме пред потенциални инвеститори. Нужна е ежедневна работа и сътрудничество в иновационната екосистема, за да осигурим просперитет. А общината ще се погрижи за непрекъснатото покачване на качеството на живот“.
Участниците в дискусията подчертаха значението на публично-частното партньорство за постигане на по-висока ефективност на иновационните програми. Специално внимание беше обърнато на нуждата от инвестиции в кадри, дигитализация и интернационализация на българските предприятия. Форумът достигна своята кулминация с церемонията по награждаване на победителите в Националния конкурс „Иновативно предприятие на годината“.
Отличените компании демонстрират, че иновациите могат да бъдат водеща сила за постигането на устойчив икономически растеж в България и региона.
Ето ги и тях:
- Логисофт ЕООД и M2M Services получиха признание за своите постижения в категорията „Пазарно лидерство“.
- МартиКем беше отличена в категория „Иновация за по-добро качество на живот“. · Абразив Технолоджи ООД беше отличена за „Зелена иновация“. · Тинузавър ООД получи наградата за „Иновации в образованието“.
- Невроморфика ЕООД бе отличена в категория „Дигитална трансформация“.
- СИМОБОТИКС бе призната за победител в категория „Иновативно новостартирало предприятие“.
- Солвей Соди и Асарел-Медет АД бяха отличени в категория „Иновационен мениджмънт“.
Националният иновационен форум още веднъж доказа своето значение като основна платформа за диалог и иновационна трансформация, очертавайки пътя на България към по-устойчиво и конкурентно бъдеще.