Колко щяхте да спечелите, ако бяхте инвестирали $1000 в Apple през 1980?
Дебютът в публичната търговия на тази компания, издигнала се до върха в света на технологиите, не се възприема като особено важна новина по онова време
На 12 декември 1980 г., няколко часа след отварянето на Уолстрийт, акциите на Apple Computer официално започват да се търгуват. По днешните стандарти цифрите не са особено впечатляващи.
Apple набира приблизително 100 млн. долара при предлагането (около еквивалента на 383 млн. в днешни долари), като продава 4,6 млн. акции по 22 долара всяка. Днес пазарната капитализация на компанията възлиза на 3,75 трилиона долара, а акциите се търгуват на цена от около 248 долара. Текущите акции на гиганта от Купертино в обръщение надхвърлят 15 милиарда.
Дебютът в публичната търговия на тази компания, издигнала се до такава степен в света на технологиите, не се възприема като особено важна новина по онова време. Wall Street Journal публикува статия за нейното IPO, но чак на 12-та страница на вестника. Историите за назначенията в кабинета на Роналд Рейгън са значително по-важна новина за деня.
Междувременно на индивидуалните инвеститори в Масачузетс е забранено от щатските регулаторни органи да купуват акции на компанията, тъй като те са определени като „твърде рискови“ от тогавашните правила. Те имат за цел да ги предпазят от компании, които нямат солидна основа за приходи. Към онзи ден законът изисква цените на акция да не надвишават 20 пъти печалбата. Apple дебютира на цена, която е около 90 пъти по-висока.
Акциите дори не се предлагат в Илинойс, Уисконсин, Тексас, Мичиган, Алабама и Оклахома. Сега това звучи наистина неразбираемо, но трябва да се има предвид, че когато става публична, Apple изостава от конкурентите си по продажби на персонални компютри.
Коригирана цена на акциите
Fast Company изчислява колко би спечелил един ранен инвеститор в технологичния гигант, който преди 44 години е платил 22 долара (84,23 в днешни долари) за една акция, днес.
С броя на разделянията на ценните книжа, които компанията е извършила през следващите години (три разделяния в съотношение 2:1, едно 7:1 и едно 4:1), тази една акция сега би била 224 акции. А инвестицията от 22 долара би била на стойност 55 552 долара. А тези, които тогава са вложили 1000 долара в компанията, сега щяха да притежават около 2,5 милиона долара.
Продавачи на акции
Макар че днес Apple може да е задължителна акция за някои инвеститори, това едва ли е било така, когато тя е започнала да се търгува. Всъщност акциите на повечето компании не са показвали редовно печалбите, които инвеститорите виждат днес. През 1980 г. например целият индекс Dow Jones Industrial Average се е увеличил само от 838,74 долара на 963,99 долара.
Fast Company разговаря с ранни инвеститори в Apple, които продават част от своите акции в деня на IPO-то, вместо да ги задържат. Никой от тях не съжалява за този ход.
Един от инвеститорите, който е работил с рисковото звено на Continental Illinois Bank - най-големият акционер, продал акции в деня на IPO, казва: „Бяхме убедени, че това ще бъде образователна игра - компютри в училищата. Нямахме представа за пазара на персонални компютри.“
През август 1978 г. тази компания е инвестирала 504 000 долара в Apple. Нейният дял от IPO-то е на стойност 40 млн. долара, като тя продава 5 млн. От тях и си осигурява значителни печалби. Continental Illinois Bank все още държи 1,5 млн. акции (днешна стойност: 83,3 млрд. долара).