Молбите за помощи при безработица в САЩ са индикатор за ранно предупреждение за икономиката на САЩ и все още не показват проблеми на хоризонта.

Броят на американците, които са подали молби за обезщетения за безработица в средата на декември, е намалял до 220 000 от преувеличените по време на празниците 242 000 през миналата седмица, съобщава правителството в четвъртък.

Новите молби за помощи за безработни - груб показател за съкращенията - се колебаят в рамките на 200 000 през по-голямата част от последните три години. Компаниите не желаят да освобождават много служители поради стабилния икономически растеж и постоянния недостиг на работна ръка, който затруднява запълването на свободните места.

Едно голямо предупреждение относно този радар, е, че сезонните корекции на правителството по време на празничното пазаруване, което започва около Деня на благодарността, са по-малко точни от обикновено. Понякога корекциите преувеличават промяната в броя на молбите за помощи при безработица, посочва MarketWatch.

Междувременно общият брой на безработните, които получават обезщетения за безработица, се понижава с 5 000 до 1,87 млн. души въз основа на сезонно изгладени данни.

Постоянното нарастване на продължаващите молби за помощи през последните две години обаче показва, че на хората, които са загубили работа, им е необходимо повече време, за да си намерят нова.

През пролетта компаниите са намалили наемането на персонал поради несигурността относно президентските избори и посоката на развитие на икономиката. Въпреки това, след като вота отмина, някои предприятия преразглеждат въпроса дали да разкрият нови работни позиции.

Те преценяват дали благоприятните за бизнеса планове на новоизбрания президент Тръмп за намаляване на данъците и регулациите ще компенсират отрицателните последици от евентуално по-високи мита или масова депортация.

На този фон промишленият индекс Dow Jones и S&P 500 бяха настроени да отворят с повишение в търговията в четвъртък след огромния спад предишния ден. Решението на Федералния резерв да забави темпа на намаляване на лихвените проценти повече, отколкото очакваше Уолстрийт, повали акциите.