Космическа надпревара под заплаха: Кибератаките се превръщат в оръжие и извън Земята
Критичната космическа инфраструктура е податлива на заплахи в три ключови сегмента: в космоса, в наземния сегмент и в комуникационните връзки между тях
В надпреварата за завладяване на космоса най-голямото предизвикателство е необятността на неизвестното. Това разстояние от планетата Земя обаче не възпира невидимите ръце на киберпрестъпниците, които целят да саботират мисиите от хиляди километри разстояние.
Космическите кораби, сателитите и базираните в космоса системи са изправени пред заплахи за киберсигурността, които стават все по-сложни и опасни. При свързаните технологии, контролиращи всичко - от навигацията до антибалистичните ракети, пробивът в сигурността може да има катастрофални последици.
„Операциите в космоса са свързани с уникални ограничения, когато нямате физически достъп до космическите кораби за ремонт или актуализация след изстрелването им“, казва пред CNBC Уилям Ръсел, директор на отдел „Договори и придобивания в областта на националната сигурност“ в Службата за отчетност на правителството на САЩ. „Последствията от злонамерени кибер дейности включват загуба на данни за мисията, намаляване на продължителността на живота или възможностите на космическите системи или съзвездия, както и на контрола върху космическите апарати“.
Критичната космическа инфраструктура е податлива на заплахи в три ключови сегмента: в космоса, в наземния сегмент и в комуникационните връзки между тях.
„Прекъсването на един от тези сегменти може да доведе до каскаден срив за всички“, казва Уейн Лонщайн, съосновател и главен изпълнителен директор на VFT Solutions и съавтор на книгата Cyber-Human Systems, Space Technologies, and Threats. „В много отношения заплахите за критичната инфраструктура на Земята могат да предизвикат уязвимост в космоса. Интернет, захранване, подправяне и много други вектори, които могат да доведат до хаос“.
Рискове, свързани с AI в критични за мисиите системи
Интегрирането на изкуствения интелект в космическите проекти повишава риска от сложни кибератаки, организирани от държавни актьори и отделни хакери. В същото време то позволява вземането на повече решения с по-малко човешки надзор.
Например НАСА използва AI за насочване на научни образци за планетарните роувъри.
„Намаленият човешки надзор обаче може да направи тези мисии по-податливи на необясними и потенциално катастрофални кибератаки“, казва Силвестър Качмарек, главен технологичен директор в OrbiSky Systems, която е специализирана в интегрирането на AI, роботика, киберсигурност и крайни изчисления в аерокосмически приложения. „Отравянето на данни, при което нападателите подават повредени данни към моделите на AI, е един от примерите за това какво може да се обърка“.
Друга заплаха, според него, е инверсията на модела, при която противниците правят обратен инженеринг на AI, за да извлекат чувствителна информация. Това може да застраши целостта на мисията. Ако бъдат компрометирани, системите за изкуствен интелект могат да бъдат използвани за намеса или поемане на контрол върху стратегически важни национални космически мисии.
„Системите с AI могат да бъдат податливи на уникални видове кибератаки, като например такива, при които злонамерените входни данни са предназначени да заблудят модела, за да вземе неправилни решения или прогнози“, казва Лонщайн. „AI може също така да позволи на противниците да извършват сложни шпионски или саботажни операции срещу космически системи, като потенциално променят параметрите на мисията или крадат поверителна информация“.
И още по-лошо, AI може да бъде използван за разработване на усъвършенствани космически оръжия или технологии за противодействие в космическото пространство, които да нарушат или унищожат спътници и други космически активи.
Правителството на САЩ затяга контрола върху целостта и сигурността на системите за AI в космоса. В доклада на Комисията за киберпространството Solarium за 2023 г. се подчертава значението на определянето на космическото пространство като сектор на критичната инфраструктура, като се настоява за усъвършенстване на протоколите за киберсигурност за операторите на спътници.
Лонщайн препоръчва стриктно тестване на системите за AI в симулирани космически условия преди разгръщане, както и резервиране като начин за предпазване от неочаквани пробиви.
„Прилагайте дублиращи системи, за да гарантирате, че ако един компонент на AI се повреди, други могат да поемат неговата работа, като по този начин запазят целостта и функционалността на мисията“, съветва той.
Използването на строг контрол на достъпа, удостоверяване и механизми за коригиране на грешки може допълнително да гарантира, че системите за AI работят с точна информация. Съществуват реактивни мерки за случаите, когато дори тези защити са нарушени, чрез вграждане на механизми за безопасност при отказ. Те могат да върнат системите към „безопасно състояние“ или „режим с фабрични настройки“ в случай на неизправност или неочаквано поведение.
„Ръчното управление също е важно. Трябва да е сигурно, че наземният контрол може ръчно да отмени или да се намеси във вземането на решения от AI, когато това е необходимо, осигурявайки допълнително ниво на безопасност“, добая Лонщайн.
Надпреварата между САЩ и Китай
Съперничеството между САЩ и Китай включва новото бойно поле в космоса. Тъй като и двете държави увеличават космическите си амбиции и милитаризираните си способности извън земната атмосфера, заплахата от кибератаки, насочени към критични орбитални активи, става все по-актуална тема.
„Конкуренцията между САЩ и Китай, с Русия като второстепенен играч, повишава риска от кибератаки, тъй като тези държави се стремят да получат технологично превъзходство“, казва Качмарек.
Въпреки че не привличат толкова внимание в масовата преса, колкото потребителските, криптографските или дори националните хакерски атаки срещу ключова частна и правителствена инфраструктура, през последните години забележителни кибератаки са насочени и към космическите технологии. Тъй като САЩ, Китай, Русия и Индия засилват стремежа си към доминация в космоса, залозите никога не са били по-високи.
През тази година бяха извършени няколко кибератаки срещу японската космическа агенция JAXA. През 2022 г. имаше такава срещу сателитната система Starlink на SpaceX, които Илон Мъск приписа на Русия. През август 2023 г. правителството на САЩ издаде предупреждение, че руски и китайски шпиони целят да откраднат чувствителни технологии и данни от американски космически компании като SpaceX и Blue Origin. Китай е замесен в многобройни кампании за кибершпионаж, датиращи отпреди десетилетие, като например пробива в метеорологичните системи на Националната океанска и атмосферна администрация на САЩ през 2014 г., застрашила космическия мониторинг на околната среда.
„Нации като Китай и Русия се насочват към космическите активи на САЩ, за да нарушат операциите или да откраднат интелектуална собственост, което потенциално може да доведе до компрометиране на мисиите и загуба на технологично предимство“, предупреждава Качмарек.
Космически базираните системи все повече поддържат критичната инфраструктура на Земята и всякакви кибератаки срещу тях могат да подкопаят националната сигурност и икономическите интереси. Миналата година правителството на САЩ позволи на хакери да проникнат в правителствен спътник, за да тестват уязвимости, които биха могли да бъдат използвани от китайците. Това се случи на фона на нарастващите опасения на най-високо ниво в правителството, че Пекин се опитва да „откаже, използва или отвлече“ вражески сателити. Тези разкрития станаха публично достояние при изтичането на секретни документи от военнослужещия от Националната гвардия на САЩ Джак Тейшейра през 2023 г.
„Продължаващата космическа надпревара и свързаните с нея технологии ще продължат да бъдат засегнати от кибератаки, подобни на тези на Viasat“, казва Ръсел, позовавайки се на кибератаката срещу сателитната компания през 2022 г., приписвана от разузнаването на САЩ и Великобритания на Русия като част от войната ѝ срещу Украйна.
Космически облак на големите технологии
Частните компании и правителството ще трябва да използват всички инструменти за киберсигурност, с които разполагат, включително криптиране, системи за откриване на прониквания и сътрудничество с правителствени агенции за обмен на разузнавателна информация и координирана защита.
„Тези сътрудничества могат да включват и разработване на рамки за киберсигурност, специално пригодени за космически системи“, казва Качмарек.
В същото време технологичните компании от Силициевата долина правят бързи постижения в областта на киберсигурността, включително такива, предназначени за защита на космическите технологии. Компании като Microsoft, Amazon, Google и Nvidia все по-често са привличани от космическите сили и Министерството на отбраната на САЩ заради техните специализирани ресурси и напреднали кибер възможности.
Забележително е, че Microsoft е член-основател на Центъра за обмен и анализ на космическа информация и е активен участник от създаването му преди няколко години.
„Microsoft си партнира с Космическите сили на САЩ, за да подпомогне развитието им като изцяло дигитална служба, предоставяйки най-новите технологии. Това гарантира, че Космическите сили са подготвени за космически конфликти“, посочва пред CNBC говорител на Microsoft.
Като част от договора на стойност 19,8 млн. долара компанията предоставя своята инфраструктура за облачни изчисления Azure, симулации, добавена реалност и инструменти за управление на данни, за да поддържа и обезпечава широк спектър от мисии на Космическите сили.
Google Cloud, Amazon Web Services и General Dynamics също предлагат облачна инфраструктура за съхранение и обработка на огромни количества данни, генерирани от спътници и космически мисии.
Nvidia може да се използват мощни графични процесори за обработка и анализ на сателитни изображения и данни. Според Лонщайн чиповете с изкуствен интелект на производителя могат да подобрят обработката на изображения, откриването на аномалии и прогнозния анализ за космическите мисии.
Но всичко това има и негативни аспекти.
„Високата зависимост от автоматизирани системи може да доведе до катастрофални повреди, ако те се повредят или се сблъскат с неочаквани сценарии“, предупреждава Лонщайн. „Една-единствена точка на повреда може да застраши цяла мисия“.