Novo Nordisk, една от най-големите компании в Европа, загуби повече от една четвърт от стойността си в петък, след като най-новото ѝ лекарство за борба със затлъстяване не постигна целта на производителя за средно 25-процентна загуба на тегло.

CagriSema е помогнала на пациентите да загубят средно 22,7% от телесното си тегло в късен етап на изпитване, съобщи компанията в петък, като само малко е надминала резултатите на Mounjaro, конкурентно лечение на Eli Lilly.

В резултат на това акциите на компанията се понижиха с цели 27% по време на обедната търговия в Дания.

Мартин Холст Ланге, изпълнителен вицепрезидент по развойната дейност в Novo Nordisk, заяви, че само 57% от пациентите са получили най-високата доза от лекарството. „Окуражени сме от профила за намаляване на теглото на CagriSema“, коментира той, цитиран от Financial Times.

Novo Nordisk и Eli Lilly се конкурират за доминация на пазар, който само за три години е нараснал седем пъти и през 2023 г. ще достигне 24 млрд. долара, според данни на аналитичната компания Iqvia.

Novo Nordisk се надяваше, че нейното лекарство за отслабване от „следващо поколение“ ще може да бъде водещо в тази област, след като акциите ѝ трудно поддържат темпото на Eli Lilly. Датският гигант претърпя неуспех и от разочароващите резултати за експериментално хапче за отслабване през септември.

„CagriSema е наистина важна за нас“, казва главният изпълнителен директор Ларс Фруергард Йоргенсен пред Financial Times през ноември. „Това е продукт от следващо поколение и има потенциала да бъде най-добрият в класа си.“

Пациентите, получаващи Mounjaro, са загубили средно 22,5% от теглото си при изпитванията във фаза 3, когато са приемани като част от режим на подобрена диета и физически упражнения. Тези, които са приемали Wegovy, също произведен от Novo Nordisk, са отслабнали средно с около 15% при подобни условия.

Около 40% от пациентите в изпитването на CagriSema са постигнали 25% загуба на тегло за 68 седмици.

CagriSema комбинира семаглутид, активната съставка на Wegovy и Ozempic, с кагрилинтид, друг хормон, който кара хората да се чувстват сити за по-дълго време.

Проучването, проведено сред 3417 души, които приемат седмична инжекция, установява, че най-честите странични ефекти са стомашно-чревни, като по-голямата част от тях са леки и умерени и намаляват с течение на времето.