Ако смятате, че бурният bitcoin е най-добрата инвестиция на годината, помислете отново.

Криптовалутата за поредна година разби заглавията, тъй като се е покачила с близо 130% през 2024 г. - отчасти благодарение на надеждите, че новият режим във Вашингтон ще подсили ролята на цифровите активи в САЩ.

Но близо 400 американски акции и 20 други дигитални валути носят още по-висока възвръщаемост през тази година.

Например скромното какаово зърно, което е нагоре със 180% от началото на годината, както посочва анализаторът Мира Саефонг от MarketWatch. Това е много, като се има предвид, че какаото не може да се използва за нищо друго, освен за производството на шоколад - “незначителен нишов продукт, който почти никой не иска”.

Някой, който в началото на годината е купил акции на биотехнологичната компания GeneDX, занимаваща се с изследване на геноми, най-вероятно гледа цената на Bitcoin със снизхождение и насмешка - през 2024 г. той е спечелил 28 пъти повече от парите си, тъй като акциите са поскъпнали от 2,75 долара в началото на годината до 77,40 долара сега.

В началото на годината можеше да си купите акции на Quantum Computing, компания за супервисокотехнологични изчисления, на цена от 89 цента. Днес тези акции струват 17,60 долара, или около 20 пъти повече.

Общо FactSet изброява повече от 400 отделни акции, които са постигнали по-големи печалби от 130% през тази година. Сред тях са не само бързо растящи високотехнологични акции като Palantir и MicroStrategy (ръст от почти 600%), но и някои добре познати имена от Мейнстрийт. Онлайн търговецът на автомобили Carvana (с ръст от над 300%), Freddie Mac (+200%) и веригата за салати Sweetgreen (със скок от 200%) - всички те се представят по-добре тази година от Bitcoin. Дори United Airlines, с ръст от 136%, е малко по-напред.

Bitcoin също така изостава от близо 20 конкурентни криптовалути, включително mantra (6000%), pepe (1300%), dogwifhat (1200%), bitget token (600%), XRP (260%) и любимия dogecoin на Илон Мъск (250%).

На Уолстрийт винаги има някой, който има повече късмет от вас.

Бумът на криптовалутите повдига нови интересни казуси. Сред тях за пореден път е действителното предназначение на тези онлайн цифрови токени - освен като инструменти за пране на пари и за спекулации със самите токени, пише с известно снизхождение MarketWatch.

Първоначалният аргумент беше, че bitcoin е либертарианска проекция, създаваща „народни пари“, напълно независими от правителството. Но самите крипто братя наскоро захвърлиха този аргумент и започнаха да призовават бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп да създаде т.нар. национален bitcoin резерв, управляван от федералното правителство. Друг начин да се изрази това е, че те искат администрацията да купи техните токени на днешните високи цени. Новоизбраният президент Тръмп изглежда отворен за тази идея.

OpenSecrets, вашингтонската организация с нестопанска цел, която следи парите в политиката, казва пред MarketWatch, че на последните избори криптовалутната индустрия е дарила 148 млн. долара на федерални политически кандидати.

Междувременно, при сегашните цени на bitcoin, цялата световна наличност на цифровата валута се оценява на 1,9 трилиона долара. За сравнение, FactSet изчислява, че това е с 50% повече от текущата пазарна стойност на американската енергийна индустрия, която през миналата година е реализирала нетна печалба от 110 млн. долара.