През 2024 г. екстремните пазарни тенденции стават още по-ярки. Американските акции, които вече са надхвърлили повече от два пъти резултатите на международните между 2000 г. и 2023 г., постигат допълнителна възвръщаемост от 29%, в сравнение с по-малко от 9% за тези извън САЩ, според основа на индексите на MSCI.

Това се дължи на допълнителното поскъпване на щатския долар и на факта, че Великолепната седморка - Apple, Microsoft, Amazon.com, Alphabet, Meta Platforms, Tesla и Nvidia - са нараснали и представляват около една трета от S&P 500, в сравнение с една четвърт в края на 2023 г.

Ралито на мегакаповете е толкова брутално, че S&P SmallCap 600 изостава, въпреки че получи тласък от избирането на Тръмп за президент, пише Тhe Wall Street Journal.

Фаталните периоди в миналото, когато съотношението цена/печалба на малките компании е било толкова ниско, колкото днес, включват ерата на Nifty Fifty през 70-те години на миналия век и дотком балона в края на 90-те.

Stoxx Europe 600 също изглежда евтин, и то не само защото в него има малко технологии. Американските акции са по-скъпи във всеки един сектор. Коефициентът P/E на Unilever е 18, в сравнение с 24 за Procter & Gamble, например, докато Exxon Mobil е 14, а Shell - 8.

Освен това доларът не е бил толкова стабилно силен в коригирано спрямо инфлацията изражение от 80-те години на миналия век, което след това се превръща в началото на продължилото десетилетия обезценяване.

Така че, ако моделите от миналото се потвърдят отново, дългосрочните инвеститори трябва да избягват претъпканите сделки, да купуват акции с отстъпка и да седят спокойно. Но това е много хипотетичен казус.

Историческите тенденции се нарушават трайно в реално време, тъй като мегасилите, като възхода на изкуствения интелект, трансформират икономиките“, казва BlackRock в последната си прогноза за 2025 г.

Най-големият инвестиционен мениджър по активи в света препоръчва на инвеститорите да се придържат към американските акции, да възприемат активно управляваните фондове и да навлязат в частните пазари. Това удобно съвпада със собствената търговска стратегия на BlackRock - наскоро тя обяви покупката на компанията за частно кредитиране HPS Investment Partners - но правилно подчертава, че оценките не съществуват във вакуум.

След финансовата криза от 2008-2009 г. брутният вътрешен продукт на повечето западни държави се задържа на по-ниска траектория, дори когато растежът се възстановява. Това разби предразсъдъците за средносрочното обръщане на икономиките и популяризира изучаването на „хистерезиса“, или как краткосрочните шокове могат да имат дълготраен ефект.

След това дойде пандемията, когато САЩ коригираха курса си, изпращайки парични средства на домакинствата и увеличавайки обезщетенията за безработица. Също така се възползваха от това, че разполагат с технологични гиганти, които се възползваха от двойната вълна на по-дигитална икономика по време на Ковида и възхода на генеративния изкуствен интелект след това. Това даде резултат - Брутният вътрешен продукт на САЩ вече е над нивото, което тенденцията преди Ковид предполагаше, че ще бъде.

Междувременно по-строгата, „стара икономика“ на еврозоната изглежда понася още един траен удар. Положителните икономически изненади в началото на 2024 г. Са компенсирани от разочароващи последни няколко месеца.

През целия период след пандемията Европейската централна банка взима пример от Федералния резерв и определя агресивно високи лихвени проценти, пренебрегвайки факта, че разполага с по-слаба икономика, посочва WSJ.

Моделът на Европейския съюз, основан на износа, е по-оспорван от всякога от китайския свръхкапацитет и заплахата от американски мита. Продължаващите политически кризи в Германия и Франция правят още по-трудно за блока да установи последователна индустриална политика, въпреки плана за действие на бившия президент на ЕЦБ Марио Драги.

Що се отнася до нововъзникващите пазари, те може и да са преживели бум в началото на 2000-те години, но обещанието за икономическа конвергенция се оказа неизпълнено извън Азия.

След финансовата криза от 2008-2009 г. тези държави са се научили да се предпазват по-добре от финансови сътресения, но това означава да се позволи на местните валути да се обезценяват повече и да се натрупат доларови запаси. Освен това шистовата революция превърна САЩ в нетен износител на енергия.

Всичко това е източник на сила за долара. Колкото и Доналд Тръмп да предпочита по-евтин обменен курс, опитът от 80-те години на миналия век показва, че за постигането му ще са необходими координирани международни усилия.

Между пика през 1996 г. и 2022 г. броят на регистрираните в САЩ компании намалява с 43%, въпреки че продължава да расте в чужбина, показват данните на Световната банка WDI. Като цяло това се дължи на факта, че богатите мегакорпорации придобиват повече компании, установява изследването.

Но удвояването на размера на частните пазари през последните 10 години също така помага на най-добрите малки предприятия да останат частни за по-дълго време. Средностатистическата компания, листвана на Nasdaq, е станала по-голяма и по-възрастна.

Необходимо е само няколко суперзвезди да заобиколят вселената на малките компании, за да оправдаят по-ниска оценка за всички. Кенет Френч и Юджийн Фама установяват, че в миналото по-доброто представяне на тези акции се дължи на няколко компании, които преминават в по-голяма категория.

Със сигурност огромните разминавания в неща като съотношенията P/E могат да сигнализират за известно раздвижване на пазарите. Но инвеститорите, които залагат на просто връщане към средната стойност, може да останат разочаровани. Това не е фондовият пазар на дядо ви.