Много хора вземат новогодишни решения, когато календарът се затваря всяка година. Финансови решения като намаляване на дълга или спестяване на повече пари са едни от най-често срещаните цели, които хората си поставят.

В зависимост от това как го определяте, може и да не успеете да забогатеете за една календарна година. Но има стъпки, с които увеличавате богатството си, независимо откъде започвате.

Имайки предвид това, CNBC дава три инвестиционни съвета от самоизградили се милионери за това как да увеличите богатството си през следващата година.

1. Не усложнявайте нещата

Не се нуждаете от сложна инвестиционна стратегия, за да натрупате богатство. Всъщност придържането към прост план може да помогне за осигуряване на дългосрочен растеж - стига да разполагате с време.

Един от начините да направите това е като инвестирате в евтини индексни фондове - инвестиционни инструменти, които имат за цел да копират движението на пазара. Фондовете, които следват индекса S&P 500 например, могат да осигурят разнообразие, без да се налага да се начисляват по-високи такси за заплащане на инвестиционен стратег.

„Често вярваме, че богатите хора имат достъп до тайни инвестиции и така печелят много пари“, казва самоизградилият се милионер Рамит Сети пред CNBC.

„Аз имам достъп до тези инвестиции и мога да ви кажа точно сега, че те обикновено не се представят по-добре от обикновен индексен фонд S&P.“

Сети е автор на бестселъра на New York Times от 2009 г. I Will Teach You to Be Rich и водещ на едноименния подкаст.

Може би си мислите, че ще забогатеете по-бързо, като инвестирате в нова криптовалута или вложите всичките си пари в акция, която се е представяла добре в миналото. Но тези стратегии са свързани с огромни рискове - миналото представяне не гарантира бъдещи резултати и дори най-опитните инвеститори не могат да определят с точност движенията на пазара. По-вероятно е да постигнете дългосрочен успех с изпитани във времето стратегии като диверсифициране на инвестициите, поддържане на подходящ риск и последователни вноски.

2. Започнете рано и повишавайте нивото си

Когато става въпрос за натрупване на богатство, единственият актив, който наистина не може да се върне - е времето. Да започнете да инвестирате колкото се може по-рано е може би най-сполучливият финансов съвет, защото професионалистите знаят, че лихвата е един от най-мощните начини да увеличите парите си.

Когато инвестирате, парите, които влагате, се олихвяват. Тези печалби се добавят към главницата и вие получавате лихва върху всичко това - увеличавайки богатството си с течение на времето.

„„Единственото нещо, което наистина бих искал да променя, е да спестявам и да инвестирам по-агресивно“, казва самоизградилият се милионер и ранно пенсионирал се Стив Адкок пред CNBC, размишлявайки за 20-те си години.

„Това е експоненциален растеж. Колкото по-дълго инвестирате, толкова повече пари ще имате при пенсиониране. Точка.“

Можете да направите още една крачка напред, като автоматизирате инвестициите си, например като настроите автоматични вноски от заплатата си във фонд или друг актив, ако имате такава възможност. Това ви помага да си изградите навик на спестяване и трупане.

„Най-добрият ми съвет за хората на 20 години, когато става въпрос за пари, е да настроят автоматично инвестиране“, казва Сети. „Ако сте млади, имате невероятна възможност, дори и доходите ви да не са толкова високи, да създадете правилно навиците си.“

Той също така препоръчва да настроите вноските си да се увеличават автоматично с 1% всяка година.

„Трябва да инвестирате 10% от заплатата си всяка година“, добавя Сети. „И в края на годината да ги увеличите с 1%. Правете това толкова дълго, колкото можете, и ще станете мултимилионер“.

3. Научете се как да разпознавате червените знамена

Не е необходимо да сте професионалист, за да започнете да увеличавате парите си чрез инвестиране. И макар че професионалният финансов съветник може да предложи ценни насоки, изборът на погрешен такъв може да навреди повече, отколкото да помогне.

Тес Уеърсмит научава този урок по трудния начин.

Преди да се превърне във финансовия преподавател, който е днес, тя се обръща към консултант, за да ѝ помогне да увеличи спестяванията си, които е натрупала, работейки на круизен кораб, след като един приятел ѝ казва, че може да накара парите си да работят за нея, вместо да ги „трупа“.

„При инвестирането на фондовата борса наистина се страхувах да не сгреша, затова наех финансов консултант и той взе много лоши решения от мое име“, споделя Уеърсмит.

Ако е знаела по-добре, Уеасмит би потърсила консултант, който получава фиксирана такса като заплащане, а не част от приходите. Освен това консултантът я насърчил да купи анюитет, който е „по-подходящ за хора на 50 години. Аз бях на 26 години“, разказва тя.

За съжаление този скъп опит научил Уеърсмит да внимава за червените знамена, когато става въпрос за избор на финансов консултант и за продуктите, които той може да се опита да ви продаде.

„Трудно е да разпознаете червените знамена, ако нямате основни познания за инвестирането. И когато казвам основни познания, имам предвид да прочетете една-две книги или да изкарате един курс“, казва тя.

„Не е необходимо да имате докторска степен по инвестиране или да сте анализатор, но аз наистина не виждах червените флагове, защото тогава дори не бих могла да ги разпозная.“