Италианското правителство напредва в постигането на сделка за телекомуникационни услуги за сигурност на стойност 1,5 млрд. евро със SpaceX на Илон Мъск.

Новината за развитието на преговорите последва посещението на премиера Джорджа Мелони при новоизбрания президент Доналд Тръмп във Флорида, според съобщения на Bloomberg.

Въпреки че петгодишният договор все още не е финализиран, подкрепата на Мъск за Тръмп може да ускори обсъжданията между страните.

Съобщава се, че италианските разузнавателни служби и Министерството на отбраната са одобрили проекта, допълва Euronews.

Услугите, предложени от SpaceX, може да включват криптиране на телефонни и интернет комуникации, използвани от италианското правителство и военните.

Сделката се разглежда от средата на 2023 г., но се сблъсква с опозиция от страна на доставчиците на телекомуникационни услуги.

Местните конкуренти се противопоставят

През ноември лобистката група Assetel призова за преразглеждане на нормативната уредба, регулираща широколентовите операции със сателити на ниска орбита.

Групата изрази загриженост за бизнес модела на SpaceX, който включва продажба на потребителски устройства директно на клиентите, като по този начин потенциално се заобикалят съществуващите правила.

Assetel подчертава, че услугите на Starlink се конкурират пряко с местните телекомуникационни оператори, и призоват правителството да наложи разпоредби, изискващи поверителните данни да се съхраняват в страната.

Италианските телекомуникационни оператори се борят с нарастващи дългове и намаляващи приходи поради силната ценова конкуренция, отбелязва още Euronews.

Telecom Italia SpA например отчете нетен дълг от 8 млрд. евро през третото тримесечие, дори след като продаде мрежата си на американската компания за частни капитали KKR & Co. в подкрепена от правителството сделка на стойност 22 млрд. евро.

Swisscom AG завърши придобиването на Vodafone Italia за 8 млрд. евро през декември, тъй като италианското подразделение на Vodafone е изправено пред непрекъснати финансови предизвикателства. То отчете загуба от 739 млн. евро след данъци за шестте месеца, приключващи през септември.

Предизвикателства за индустриалните цели по Плана за възстановяване

Италианското правителство проучва начини за подпомагане на местната индустрия за постигане на целите за широколентова мрежа, определени в рамките на финансирания от ЕС План за възстановяване.

Към края на второто тримесечие на 2024 г. Италия е на второ място по съотношение на държавния дълг към БВП - 137%. До 2026 г. трябва да получи 194,4 млрд. евро под формата на евтини заеми и безвъзмездни средства от Механизма за възстановяване и устойчивост. Въпреки това Италия изостава от графика за изразходване на вече осигурените средства за възстановяване в размер на 113,5 млрд. евро, тъй като се очаква икономиката да изгуби темпото за постигане на целта си за растеж.

Проектът за широколентова мрежа е ключов компонент от плана за инфраструктурни разходи, предназначен да стимулира италианската икономика.

През ноември Reuters съобщи, че заместник-секретарят на италианския кабинет Алесио Бути е разкрил, че правителството обмисля да използва Starlink, за да компенсира закъсненията, натрупани от компаниите, отговарящи за програмата за високоскоростен интернет.

Понастоящем местните телекомуникационни оператори, включително Open Firber и конкурентната FiberCorp, са свързали с кабели само около една трета от 3,4 млн. сгради, обхванати от плана на стойност 3,4 млрд. евро.

Нарастващата глобална роля на SpaceX

През декември SpaceX обяви, че е изстреляла 20 нови сателита Starlink, с което завърши първата орбитална обвивка за иновативната си интернет услуга от сателит към мобилен телефон.

Аерокосмическата компания добави повече от 20 държави към своите сателитни интернет услуги Starlink през 2024 г.

Starlinks разполага с 6700 активни спътника в орбита около Земята, като над четири милиона клиенти използват широколентовите ѝ услуги в над 100 държави по света.

Понастоящем Италия има приблизително 55 000 клиенти, които се обслужват от 7000 сателита на SpaceX, допълва Euronews.