Един от най-успешните технологични предприемачи и инвеститори в Европаа - Никлас Зенстрьом заяви, че стартъпите на континента все още могат да спечелят надпреварата в областта на изкуствения интелект, въпреки огромната разлика във финансирането с конкурентите от САЩ.

Според съоснователя на Skype, те могат да се развиват успешно, като разработват приложения, изградени върху платформи за изкуствен интелект, управлявани от американски компании като OpenAI или Google, пише Financial Times.

„Помислете какво се случи с мобилните устройства и облака: в света има няколко доставчици на облачни услуги, които дават възможност на хиляди и хиляди компании. Не е нужно всеки да има голям езиков модел. Можете да създадете стойност като доставчик на приложения.“

Коментарите на водещия представител на индустрията идват в момент, когато европейските политици и инвеститори са все по-тревожни, че САЩ изпреварват региона в AI.

Най-големите притеснения са, че Европа отново няма да бъде предпочетена от технологичните магнати в Силициевата долина в една трансформираща се нова технология, с последици за конкурентоспособността и националната сигурност на региона.

Европейската технологична индустрия е създала стотици „еднорози“ - частни компании, оценени на над 1 млрд. долара - и е намалила разликата във финансирането на ранни етапи със САЩ, „независимо дали Европа има много критична технологична инфраструктура, която е европейска“, коментира съоснователят на Skype пред FT.

„Европейските компании могат да изграждат върху платформи за изкуствен интелект, независимо дали са от Франция или от САЩ.“

Доверието на европейските предприемачи в технологичните перспективи на региона достигна ново дъно през 2024 г., показват данните в доклада „Състояние на европейските технологии“ на Atomico, компанията за рискови инвестиции, основана от шведския предприемач през 2006 г.

Последното й проучване установява, че 40% от основателите се чувстват „по-малко оптимистично“ за бъдещето на европейските технологии, отколкото предишната година.

И все пак, макар да признава, че 2024 г. е била „много трудна“ за стартъпите и инвеститорите, като капиталът, инвестиран в европейски технологии, се очаква да намалее за трета поредна година, Зенстрьом смята, че песимизмът за перспективите на региона е преувеличен.

„Има толкова много вълнуващи данни, които показват, че всъщност настигаме САЩ, справяме се доста добре.“

Въпреки този напредък в европейската технологична индустрия, трансатлантическата разлика в инвестициите в стартъпи в областта на изкуствения интелект в частност е очевидна.

Доклад на компанията за рисков капитал Accel, публикуван през октомври, установи, че инвестициите в САЩ в генеративен AI достигат почти 48 млрд. долара през 2023 и 2024 г., което е пет пъти повече от тези в Европа и Израел, където финансирането възлиза на около 9 млрд. долара.

Голяма част от общата сума в САЩ се дължи на стартъпи, които разработват т.нар. „фундаментални“ модели - скъпоструващи и сложни системи за AI, в основата на чатботове с общо предназначение и услуги за създаване на медии, като например GPT на OpenAI.

В Европа има няколко стартъпа, работещи по базови модели, включително базираният в Париж Mistral и германският Black Forest Labs.

Базираните в САЩ OpenAI, Anthropic и xAI обаче са набрали заедно десетки милиарди долари повече от европейските си конкуренти, а големите технологични групи Microsoft, Google, Amazon и Meta също инвестират много в свои собствени големи езикови модели.

Atomico, която набра 1,24 млрд. долара нови средства през 2024 г., е подкрепила европейски AI стартъпи, които изграждат по-специализирани модели около конкретни приложения, включително Corti, датски производител на дигитални асистенти за здравеопазването, и германската DeepL, която предлага инструменти за машинен превод.

„Не става въпрос само за пет компании с LLM. Има и много други неща, които се създават по отношение на стойността.“, допълва Зенстрьом. Но той признава, че „журито все още не е решило“ дали Европа може да изгради конкурентни LLM с общо предназначение в дългосрочен план.

„Това, от което се нуждаете за AI са много пари, много данни и разпространение. Така че е естествено големите технологични компании да имат конкурентно предимство. Реалността е такава, че богатите стават все по-богати.“, завършва съоснователят на Skype.