Mistral, най-ценният европейски стартъп в областта на изкуствения интелект, засилва експанзията си в САЩ в опит да се конкурира с гигантите от Силициевата долина за таланти.

Базираната в Париж компания изгражда офис в Пало Алто, Калифорния, тъй като търси инженери и учени отвъд европейските си корени, както и разширява екипа си за продажби в САЩ.

Компанията, оценена на 6 млрд. евро по време на кръга на финансиране от 600 млн. евро през юни, беше приветствана от френския президент Еманюел Макрон като доказателство, че Европа може да се конкурира със САЩ и Китай в разработването на най-съвременни технологии в областта на изкуствения интелект.

Разширяването на дейността на Mistral в Калифорния следва стъпките на много обещаващи европейски стартъпи, които са привлечени в САЩ заради таланти, капитал и клиенти, които често се оказват по-лесни за придобиване на най-големия технологичен пазар в света.

Постигането на трансатлантически баланс може да се окаже по-трудно за Mistral, която се утвърди като алтернатива на господството на американските компании за изкуствен интелект, предлагайки „суверенен AI“ на клиенти в Европа и други части на света.

Mistral все повече попада в орбитата на Силициевата долина, тъй като е подкрепена от компании за рисков капитал като Andreessen Horowitz и големи технологични групи, включително Microsoft и Nvidia.

Според публичните обяви за работа Mistral наема екип от учени и инженери в областта на изкуствения интелект в Калифорния, както и търговски и административен персонал.

Понастоящем компанията твърди, че в нея работят над 100 души, като най-голямата част от служителите все още са в Париж. В района на залива има около 20 служители, според LinkedIn, повечето от които са се присъединили през последните шест месеца.

Новият филиал на Mistral отправя предизвикателство към конкурентните компании за генеративен изкуствен интелект като OpenAI и Anthropic във войната за таланти, която се води в сектора. През април Майори Дженевич се присъедини към компанията като първия ѝ генерален мениджър в САЩ и глобален ръководител на приходите.

Mistral, която все още е на по-малко от две години, се опитва да превърне ефективността в своя основен отличителен белег спрямо по-добре финансираните си американски съперници, твърдейки, че изгражда AI моделите си по-евтино. Въпреки това изкуственият интелект се превърна в капиталоемка индустрия, а наред с мощните чипове най-добрите изследователи и инженери са най-горещата и скъпа стока.

Персоналът на бързоразвиващи се стартъпи като Adept, Inflection и Character AI е нает съответно от Amazon, Microsoft и Alphabet, като големите технологични компании са готови да платят милиарди долари в сделки, целящи да погълнат най-добрия персонал от новосъздадените компании, като същевременно не се стига до пълното им поглъщане.

Други лидери в тази област стартират свои собствени стартъпи. Първите служители на OpenAI, включително бившият главен технологичен директор Мира Мурати и главният изследовател Иля Суцкевер, напуснаха, за да стартират свои собствени предприятия.

Междувременно самата OpenAI наскоро откри офис в Париж, където Meta вече има голяма лаборатория за изкуствен интелект.

Екипът от основатели на Mistral преди това е работил в Meta и DeepMind на Google. Компанията разработва модели на изкуствен интелект с отворен код, като позволява на бизнеса да има достъп до тях и да ги адаптира към своите приложения и нужди.

Mistral коментира, че „продължава да засилва присъствието си и ангажиментите си за растеж в САЩ, за да предложи на американските клиенти пълен контрол, неприкосновеност на личния живот и преносимост при пътуването им с АI“.

„За да постигне това, Mistral откри офис в Пало Алто и подкрепи присъствието на изпълнителен директор на място. Нашите основатели са ангажирани да подкрепят това развитие“, добави компанията в изявление.